Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کاخ سفید برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون به اقدام قضایی متوسل شد

 کاخ سفید برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون به اقدام قضایی متوسل شد
کاخ سفید برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون به اقدام قضایی متوسل شد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناشر کتاب جان بولتون یادآور شده است که این اثر شرح مختصری از روند تصمیم‌گیری‌های «ناسازگار و پراکنده» دونالد ترامپ را ارائه می‌کند.

آگهی

وزارت دادگستری ایالات متحده برای تلاش جهت جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا شکایتی تنظیم کرده و قرار است آنرا در دادگاه پی‌گیری کند.

کاخ سفید مدعی است که این کتاب حاوی اطلاعات طبقه بندی شده و محرمانه است و انتشار آن ضمن مغایرت با تعهدات مشاور سابق امنیت ملی دولت ممکن است امنیت ملی را به خطر بیاندازند.

دادخواست وزارت دادگستری در حالی به دستگاه قضایی ارائه شده که دونالد ترامپ‌، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفته بود آقای بولتون در صورت انتشار کتاب قانون را نقض کرده و ممکن است با «دردسر‌های قضایی» روبرو شود.

در بخشی از این دادخواست آمده است که شورای امنیت ملی آمریکا قسمت‌هایی از نسخه خطی موجود از کتاب آقای بولتون را حاوی اطلاعات طبقه بندی شده تشخیص داده و تاکید دارد که این کتاب با وضعیت موجود نباید به صورت عمومی منتشر شود.

کتاب مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید در حالی قرار است روز بیست و سوم ژوئن منتشر شود که دونالد ترامپ پیش‌تر نسبت به انتشار آن هشدار داده و گفته بود کلیه سخنانی که وی با نزدیکانش داشته ماهیت محرمانه داشته و نباید در قالب نوشتار در اختیار عموم قرار گیرد.

گفته می‌شود که در این کتاب ۶۰۰ صفحه‌ای با عنوان «در آن اتاق اتفاق افتاد؛ خاطره‌ای از کاخ سفید» به ابعاد تازه‌ای از برخی موضوعات حساس و جنجال برانگیز نظیر ماجرای اوکراین که روند استیضاح دونالد ترامپ را کلید زد پرداخته شده است.

سیمون اند شوستر، ناشر این کتاب پیش‌تر اعلام کرده بود که مراحل نهایی چاپ «در آن اتاق اتفاق افتاد؛ خاطره‌ای از کاخ سفید» به اتمام رسیده و این کتاب برای انتشار در روز بیست و سوم ژوئن آماده شده است.

ناشر کتاب جان بولتون یادآور شده است که این اثر شرح مختصری از روند تصمیم‌گیری‌های ناسازگار و پراکنده دونالد ترامپ را ارائه می‌کند.

انتشارات سیمون اند شوستر تاکید دارد که دولت ترامپ به دلیل ناخوشایند قلمداد کردن محتوای ارائه شده توسط جان بولتون دست به اقدام قضایی برای جلوگیری از انتشار آن زده است.

سیمون اند شوستر در ادامه یادآور شده که آقای بولتون پیش‌تر در بررسی نسخه پیش از انتشار کتاب با شورای امنیت کاخ سفید به خوبی همکاری کرده بود.

انجمن آزادی‌های مدنی آمریکا هر تلاشی از سوی دولت ترامپ برای جلوگیری از انتشار کتاب جان بولتون را محکوم به شکست دانسته است.

به گفته ویلیام بار، دادستان کل ایالات متحده،‌ وزارت دادگستری پیش از طرح شکایت منتظر تکمیل مرحله ترخیص کتاب و حذف بخش‌های مربوط به اطلاعات طبقه بندی شده بود.

چارلز کوپر، وکیل جان بولتون هم گفته است که وی به همراه موکل و تیم حقوقی‌اش پرونده را بررسی کرده و «در موعد مقرر» نسبت به آن واکنش نشان خواهند داد.

جان بولتون پس از ۱۷ ماه خدمت در کاخ سفید به عنوان مشاور امنیت ملی، سپتامبر گذشته از سوی دونالد ترامپ اخراج شد. وی البته پس از ترک کاخ سفید گفت که خروج از دولت ترامپ با تصمیم شخصی خودش صورت گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قاضی فدرال آمریکا انتشار کتاب جنجالی بولتون درباره ترامپ را مجاز دانست

علی واعظ در گفتگو با یورونیوز: بولتون رفته اما بولتونیسم در کاخ سفید پابرجاست

دو برادر آمریکایی در ۱۲ ثانیه ۲۵ میلیون دلار رمزارز را سرقت کردند