Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکسن کرونا؛ چرا دولت‌ها از حالا به پیش خرید روی آورده‌اند؟

یکی از نمونه‌های واکسن احتمالی برای بیماری «کووید ۱۹»
یکی از نمونه‌های واکسن احتمالی برای بیماری «کووید ۱۹» Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت علاوه بر ۱۰ واکسن احتمالی علیه ویروس جدید کرونا که به مرحله آزمایش بالینی رسیده است ۱۲۶ مورد نیز در مرحله پیش از آزمایش بالینی است.

آگهی

آزمایش بالینی حداقل ۱۰ واکسن احتمالی بیماری «کووید ۱۹» در حالی در جریان است که برای بسیاری از کشورها نه تنها تولید بلکه دسترسی به این واکسن نیز جنبه ای حیاتی یافته است. 

بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت علاوه بر ۱۰ واکسن احتمالی علیه ویروس جدید کرونا که به مرحله آزمایش بالینی رسیده است ۱۲۶ مورد نیز در مرحله پیش از آزمایش بالینی است. هرچند اطلاع از میزان پیشرفت دانشمندان در هر کدام از این طرح ها دشوار است اما برخی از شرکت های داروسازی بیشتر از دیگران در این مورد اطلاع رسانی کرده اند. 

به عنوان مثال شرکت آمریکایی مدرنا (Moderna) اعلام کرده است که سومین (آخرین) مرحله آزمایش بالینی واکسن تولیدی این شرکت در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) آغاز می شود. شرکت بریتانیایی آسترازنکا (AstraZeneca) که با همکاری دانشگاه آکسفورد برای تولید واکسن نوع جدید ویروس کرونا تلاش می کند نیز آزمایش واکسن تولیدی خود را بر روی ۵۰ هزار داوطلب آغاز خواهد کرد. نتیجه این آزمایش که نشان دهنده میزان کارایی واکسن تولیدی خواهد بود پائیز امسال مشخص خواهد شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شرکت داروسازی جانسون و جانسون (Johnson & Johnson) نیز پیش بینی کرده است که سال آینده یک میلیارد نمونه از واکسن علیه ویروس جدید کرونا را عرضه خواهد کرد. شرکت فرانسوی سانوفی (Sanofi) نیز برای تولید دو نوع واکسن بیماری «کووید ۱۹» تلاش می کند. آزمایش این دو واکسن بر روی حیوانات (پیش از آزمایش بالینی بر روی انسان) قرار است به زودی آغاز شود. 

AP Photo
تحقیق بر روی واکسن احتمالی ویروس جدید کرونا در فرانسهAP Photo

دولت‌ها چه نقشی دارند؟

برخی از دولت ها برای تضمین دسترسی به واکسن ویروس جدید کرونا بخشی از هزینه تحقیق و تولید واکسن را به شرکت های داروسازی پرداخت کرده اند. تعدادی از دولت ها نیز به پیش خرید نمونه های واکسن آینده روی آورده اند. این دولت ها به شرکت های داروسازی مختلف از حالا سفارش نمونه هایی از واکسن احتمالی را داده اند. این کمک های مالی به شرکت های داروسازی کمک زیادی می کند زیرا در صورت شکست طرح تولید واکسن آنها به تنهایی متضرر نخواهند شد و بخشی از هزینه برای دستیابی به واکسن با بودجه عمومی تامین می شود.

در آمریکا در همین راستا طرحی با مشارکت بخش خصوصی و دولت با هدف تامین نمونه های کافی برای کل جمعیت این کشور در سال ۲۰۲۱ آغاز شده است. دولت ایالات متحده همچنین به شرکت فرانسوی سانوفی ۳۰ میلیون دلار پرداخت کرده است. مدیر عامل شرکت سانوفی پیش از این گفته بود که ممکن است واکسن تولیدی این شرکت در مرحله اول در اختیار آمریکا قرار گیرد. این سخنان واکنش های زیادی را در فرانسه برانگیخت. 

اما دولت اروپایی هم تلاش می کنند که از دسترسی به واکسن آینده ویروس جدید کرونا اطمینان حاصل کنند. در همین راستا چهار کشور آلمان، فرانسه، هلند و ایتالیا توافقی را با شرکت آسترازنکا امضاء کرده اند. در این توافقنامه پیش بینی شده است که آسترازنکا تا ۴۰۰ میلیون نمونه واکسن را در اختیار کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای اروپایی قرار خواهد داد. 

شرکت آسترازنکا همچنین متعهد شده است که از تولید واکسن بیماری «کووید ۱۹» سودی به دست نیاورد. یکی از مسئولان این شرکت پیش بینی کرده است که بهای هر نمونه از واکسن آینده نوع جدید ویروس کرونا دو یورو خواهد بود. 

اما بسیاری از کشورهای در حال توسعه توان پیش خرید واکسن ها یا کمک مالی به شرکت های داروسازی را نخواهند داشت. آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد به همین دلیل تاکید کرده است که واکسن آینده ویروس جدید کرونا باید یک «دارایی عمومی جهان» در نظر گرفته شود تا همگان به آن دسترسی داشته باشند. 

بسیج کنونی منابع و امکانات برای تولید واکسن بیماری «کووید ۱۹» بی سابقه محسوب می شود. در صورتی که این واکسن طی ماه های آینده به بازار عرضه شود از نظر سرعت تولید نیز بی سابقه خواهد بود. البته باید در نظر داشت که شناختی که دانشمندان از دیگر انواع ویروس کرونا (به ویژه سارس و مرس) داشتند به آنها برای تحقیق در مورد واکسن ویروس جدید کرونا کمک زیادی کرده است. این احتمال نیز وجود دارد که بیش از یک نوع واکسن به بازار عرضه شود. امری که با توجه به تقاضای بالا به دولت ها کمک خواهد کرد تا از دسترسی شهروندان کشورهایشان به این واکسن اطمینان حاصل کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام آمریکایی: تولید واکسن کرونا را از اواخر تابستان آغاز می‌کنیم

بایدها و نبایدها دربارهٔ شنا کردن در دوران ویروس کرونا

دو نفر دیگر پس از مصرف مکمل‌‌های غذایی حاوی «بنی کوجی» در ژاپن جان باختند