برلین: حضور نیروهای آمریکایی در آلمان برای امنیت آمریکا و اروپا مهم است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروهای نظامی آمریکایی حاضر در آلمان
نیروهای نظامی آمریکایی حاضر در آلمان   -   کپی رایت  Nicolas Armer/AP

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان امروز ۱۶ ژوئن (۲۷ خرداد) اعلام کرد که حضور نیروهای آمریکایی در آلمان برای امنیت اروپا و آمریکا مهم است.

این سخنان پس از آن گفته شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه بار دیگر بر تصمیم خود برای کاهش شمار نیمی از نظامیان کشورش در خاک آلمان تاکید کرد و گفت که برلین همچنان در پرداخت سهم خود از مشارکت در ناتو کوتاهی می‌کند و در روابط تجاری با ایالات متحده نیز رفتار مناسبی ندارد.

در حال حاضر طبق گفته دونالد ترامپ حدود ۵۲ هزار سرباز آمریکایی در خاک آلمان حضور دارند و این میزان بیشترین شمار نظامیان آمریکایی مامور برای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی،‌ ناتو در خارج از ایالات متحده را تشکیل می‌دهند. آمریکا در نظر داد این تعداد نیرو را به ۲۵ هزار نفر کاهش دهد.

با این حال آقای ماس که در لهستان حضور دارد در واکنش به سخنان ترامپ گفت: ما فکر می‌کنیم که حضور نیروهای آمریکایی برای امنیت مهم است که تنها شامل امنیت آلمان نمی‌شود بلکه امنیت آمریکا و مخصوصا اروپا را نیز شامل می‌شود.

وزیر خارجه آلمان همچنین تاکید کرد که این کشور هیچ جزئیاتی را از ایالات متحده آمریکا برای خروج نیروهایش دریافت نکرده است.