Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پیش‌بینی تازه از چشم‌انداز اقتصاد جهانی؛ رکود کرونا چه زمانی به پایان می‌رسد؟

Exchange office
Exchange office Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیوع ویروس کرونا و اعمال مقررات قرنطینه در برخی کشورها یکی از شدیدترین بحران‌های اقتصادی دهه‌های اخیر را به جهان تحمیل کرد، این وضعیت تا چه زمانی ادامه خواهد داشت؟

آگهی

بانک سرمایه‌گذاری «مورگان استنلی» پیش‌بینی کرد که اقتصاد جهانی تا سه ماهه چهارم سال میلادی جاری به شرایط پیش از شیوع ویروس کرونا باز خواهد گشت.

این بانک با انتشار گزارشی که بر پایه تازه‌ترین ارزیابی اقتصاددانان این موسسه تامین مالی چند ملیتی انجام شده اعلام کرد که رکود اقتصادی جهان با سرعتی بالا از میان خواهد رفت؛ چرا که با وجود عمق زیاد آن، ماندگاری کوتاهی خواهد داشت.

ارزیابی این بانک نشان می‌دهد که رشد اقتصاد جهان در نیمه نخست سال ۲۰۲۰ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸.۶ درصد کاهش خواهد یافت ولی این سطح از رکود در سه ماهه نخست سال میلادی آینده جای خود را به رشد مثبت ۳ درصدی خواهد داد.

کارشناسان این بانک در گزارش خود تاکید کرده‌اند که به تاخیر افتادن کشف و تولید واکسن ویروس کرونا و وقوع موج دوم سرایت آن مهمترین عوامل تهدید رفع سریع رکود اقتصاد جهانی است؛ رکودی که به زعم آنها به دلیل این که ناشی از یک شوک ناشی از عدم تعادل عظیمی نیست و حمایت قاطع بانک‌های مرکزی و وزرات‌خانه‌های دارایی را جلب کرده، نباید چندان طولانی باشد.

این پیش‌بینی بر پایه این پیش‌فرض صورت ‌گرفته که واکسن بیماری کووید-۱۹ تا تابستان سال ۲۰۲۱ به طور گسترده در دسترس عموم قرار خواهد داشت و مقابله با موج دوم شیوع ویروس کرونا که در پاییز سال جاری رخ خواهد داد، قابل مدیریت خواهد بود و با انجام قرنطینه‌های گزینشی ممکن خواهد بود.

با این حال بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی یاد آور شده که آغاز شیوع ویروس کرونا در پکن می‌تواند این فرضیه بدبینانه را تقویت کند که شیوع دوباره ویروس کرونا با شتابی بیش از مرحله نخست آن رخ دهد که در آن صورت تبعات منفی اقتصادی آن تشدید خواهد شد و با سلطه عدم قطعیت فراگیر بر مناسبات اقتصادی احتمال دارد دولت‌ها تحت فشار بدهی و کسری بودجه از ادامه اجرای بسته‌های محرک مالی عقب‌نشینی کنند.

این موسسه مالی بر پایه فرض بدبینانه خود پیش‌بینی کرد که بازگشت اقتصاد جهانی به شرایط پیش از شیوع ویروس کرونا تا پایان سال ۲۰۲۱ به طول بینجامد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بهبود چشم‌انداز رشد اقتصادی منطقه یورو با وجود افزایش نرخ بیکاری

صندوق بین‌المللی پول: خاورمیانه با شدیدترین کاهش رشد اقتصادی در نیم قرن اخیر روبروست

کاهش رشد بیکاری در آمریکا؛ رکوردزنی شاخص‌های بورس نیویورک ادامه دارد