صندوق بین‌المللی پول: خاورمیانه با شدیدترین کاهش رشد اقتصادی در نیم قرن اخیر روبروست

فروشگاهی در تهران
فروشگاهی در تهران Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول آمده است که اقتصاد کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به طور میانگین در سال جاری ۵.۷ درصد کوچک خواهد شد.

آگهی

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی خاورمیانه را به کمترین میزان طی نیم قرن اخیر کاهش داد.

این سازمان بین‌المللی علت کاهش پیش‌بینی خود از رشد اقتصادی خاورمیانه را «شوک دوگانه» ناشی از همه‌گیری ویروس جدید کرونا و افت بهای نفت عنوان کرده است. 

شیوع بیماری همه‌گیر کووید۱۹ به استثنای ایران در دیگر کشورهای خاورمیانه قربانی زیادی نگرفته است. با این حال پیامدهای اقتصادی آن زندگی شهروندان در کشورهای این منطقه را از هم اکنون تحت تاثیر قرار داده است.

در گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول آمده است که اقتصاد کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا به طور میانگین در سال جاری ۵.۷ درصد کوچک خواهد شد. کارشناسان این سازمان پیش‌بینی کرده‌اند که این رقم در آن دسته از کشورهای خاورمیانه که درگیر جنگ هستند به ۱۳ درصد خواهد رسید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
کارگران در شهر قاهره، پایتخت مصرAP Photo

داده‌های بانک جهانی نشان می‌دهد که پیش‌بینی جدید صندوق بین‌المللی پول از میزان کاهش رشد اقتصادی در خاورمیانه طی ۵۰ سال اخیر بی‌سابقه محسوب می‌شود.

صندوق بین‌المللی پول که مقر آن در شهر واشنگتن در ایالات متحده آمریکا قرار دارد، در گزارش خود هشدار داده است که وضعیت پیش آمده بحران‌های اقتصادی و بشردوستانه در خاورمیانه را وخیم‌تر خواهد کرد. 

به گفته کارشناسان این نهاد، میزان فقر در کشورهای منطقه که پیش از بحران اقتصادی کنونی نیز بالا بود باز هم افزایش پیدا خواهد کرد؛ امری که می‌تواند با رفع تدریجی محدودیت‌های وضع شده برای جلوگیری از شیوع نوع جدید ویروس کرونا به ناآرامی‌های اجتماعی در خاورمیانه منجر شود.

در گزارش صندوق بین‌المللی پول آمده است که اقتصاد کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس ۷.۱ درصد کوچک خواهد شد. این رقم ۴.۴ درصد از آنچه پیش از این در ماه آوریل (فروردین/اردیبهشت) پیش‌بینی شده بود بیشتر است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش صندوق بین‌المللی پول؛ آیا چشم‌انداز رشد اقتصادی در جهان روشن است؟

پیش‌بینی تازه صندوق بین‌المللی پول: رکود اقتصادی ایران کاهش می‌یابد

پیش‌بینی تازه از چشم‌انداز اقتصاد جهانی؛ رکود کرونا چه زمانی به پایان می‌رسد؟