Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آغاز بازگشایی مرزها در اروپا؛ آیا سفر آزادانه همچون گذشته ممکن است؟

Daniel Cole
Daniel Cole Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از دولت‌ها هشدار داده‌اند که باز شدن مرزها و کاستن از محدودیت‌ها به معنای پایان بحران کرونا نیست و نباید اقدامات احتیاطی را کاملا به کناری گذاشت. آنها درباره تعطیلات تابستانی پیش‌رو نیز هشدار داده‌اند که این تابستان مانند تابستان‌های دیگر نخواهد بود و شاید بهترین کار، ماندن در داخل کشور باشد.

آگهی

پس از حدود سه ماه بسته بودن مرزها در سراسر اروپا به دلیل شیوع ویروس کرونا، سرانجام از روز دوشنبه بسیاری از کشورها از محدودیت‌های مرزی خود کاسته و آن را به روی گردشگرانی عمدتا از کشورهای همسایه گشودند.

با این وجود بسیاری از محدودیت‌ها همچنان باقیست و بر این اساس هنوز روشن نیست که از چه زمانی اروپایی‌ها این توانایی را خواهند داشت تا مانند گذشته آزادانه به سراسر این قاره سفر کنند.

سوئیس همچنان مرزهای خود را با ایتالیا بسته نگه داشته و نروژ نیز رفتاری مشابه در مقابل سوئد در پیش گرفته است.

یونان با وجود آغاز پروازهای‌المللی، پرواز از مبدأ بریتانیا را ممنوع و برای پروازها از مبدا ترکیه نیز محدودیت‌هایی وضع کرده است.

بریتانیا هفته گذشته اعلام کرد که برای بسیاری از مسافران اروپایی قرنطینه‌ای ۱۴ روزه در نظر گرفته است؛ دستورالعملی که صنعت گردشگری و هوانوردی این کشور را بسیار نگران کرد. در واکنش، فرانسه نیز از مسافرانی که از بریتانیا رهسپار این کشور می‌شوند خواست تا برای دو هفته در قرنطینه بمانند.

شمار دیگری از کشورهای اروپا حتی به گردشگران بریتانیا اجازه نمی‌دهند تا در دوران «اولین موج بازگشایی مرزها» وارد این کشورها شوند.

مرزهای اروپا هنوز به روی آمریکایی‌ها، آسیایی‌ها و بسیاری دیگر از گردشگران بین‌المللی بسته است و انتظار نمی‌رود که کشورهای عضو منطقه شنگن زودتر از ماه آینده به مسافرانی از خارج از این قاره اجازه ورود به خاک خود را بدهند.

ابتلای بیش از ۲ میلیون نفر به ویروس کرونا و ثبت مرگ بیش از ۱۸۲ هزار نفر در این قاره، کشورها را وادار کرده تا همچنان این تهدید را واقعی بدانند اما فشارهای اقتصادی ناشی از قرنطینه‌های سراسری بویژه از رونق افتادن صنعت پویای گردشگری در اروپا، چاره‌ای جز کاهش سطح کنترل‌ها برای دولت‌ها باقی نگذاشته است.

بسیاری از دولت‌ها هشدار داده‌اند که باز شدن مرزها و کاستن از محدودیت‌ها به معنای پایان بحران شیوع کرونا نیست و به همین دلیل نباید اقدامات احتیاطی را کاملا به کناری گذاشت. آنها درباره تعطیلات تابستانی پیش‌رو نیز به شهروندان خود هشدار داده‌اند که این تابستان مانند تابستان‌های دیگر نخواهد بود و شاید بهترین کار، ماندن در داخل کشور باشد.

بازگشایی آزمایشی بسیاری از مرزهای اروپا نیز از روز دوشنبه آغاز شد. بر این اساس اسپانیا به هزاران آلمانی اجازه داد به جزایر بالئاری سفر کنند تا به این ترتیب روش‌های کنترل مسافران در بدو ورود برای مقابله با شیوع کرونا بطور عملی آزمایش شود و آنطور که پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا اعلام کرد «کشور قبل از آنکه دوباره به مقصد گردشگری جهانی تبدیل گردد، از اینکه مقصدی امن برای همگان است، اطمینان حاصل شود.»

کمیسیون اروپا نیز با راه اندازی یک سایت به نام Re-open EU، گردشگران هر یک از کشورهای اروپایی را درباره محدودیت‌های پابرجا در ارتباط با شیوع کرونا در هر کشور همچنین وضعیت هتل‌ها و سواحل دریا راهنمایی می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فهرست اولیه کشورهایی که مرزهای اروپا به روی آن‌ها باز می‌شود مشخص شد

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد