اوکراین؛ ۵ میلیون دلار اسکناس رشوه شرکت «بوریسما» توقیف شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -   کپی رایت  AP Photo

مقام‌های دولت اوکراین می‌گویند ۵ میلیون دلار اسکناس را که بعنوان رشوه برای پایان دادن به بررسی پرونده شرکت «بوریسما» پرداخت شده بود توقیف کردند. تمام این مبلغ ۵ میلیون دلاری در یک کنفرانس خبری داخل کیسه‌های پلاستیکی و روی میز قرار داده شد.

شرکت بوریسما، که پسر جو بایدن، زمانی یکی از اعضای هیئت مدیره آن بوده است در حوزه انرژی فعالیت دارد و گزارش‌هایی در خصوص فساد مالی در آن منتشر شده است.

مقام‌های اوکراینی البته تایید کردند که هیچ ارتباطی میان فردی که پیشنهاد رشوه ۵ میلیون دلاری داده با هانتر بایدن، پسر جو بایدن نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وجود ندارد.

دونالد ترامپ، پیشتر خواهان تحقیق درباره نامزد حزب دموکرات و پسرش در این پرونده و احتمال فساد مالی او در شرکت بوریسما در اوکراین شده بود.

آرتم سیتینیک، رئيس دفتر ملی مبارزه با فساد اوکراین روز شنبه در یک نشست خبری، ۱۳ ژوئن اعلام کرد سه نفر از جمله مقامات فعلی و پیشین امور مالیاتی به دلیل دریافت این رشوه بازداشت شده‌اند.

سیتینیک با بیان این مطلب اظهار داشت که این مبلغ، بزرگترین رشوه نقدی است که تا کنون در این کشور توقیف شده است. این مسئول مبارزه با فساد در کشور اوکراین همچنین تاکید کرد، پرداخت کنندگان این رشوه خواهان عدم پیگیری پرونده فساد مالی احتمالی شرکت بوریسما بوده‌اند.

از سوی دیگر شرکت بوریسما در بیانیه‌ای اعلام کرد هیچ ارتباطی با این موضوع ندارد و اطلاعی در خصوص جزئيات ماجرای پرداخت رشوه ندارد.

این ماجراها در حالی رخ داده که دادستان پیشین اوکراین پیشتر تاکید کرده بود با بررسی اسناد این پرونده، هیچ مدرکی مبنی بر ارتکاب جرم از سوی هانتر بایدن در هنگام حضور در شرکت بوریسما یافت نشده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید