Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سازمان ملل: موشک‌های به کار رفته برای حمله به عربستان منشأ ایرانی دارد

بقایای موشک‌های استفاده شده در حمله به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان
بقایای موشک‌های استفاده شده در حمله به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن به ۱۵ کشور عضو شورای امنیت فشار می‌آورد تا تحریم تسلیحاتی علیه ایران را که بر اساس برجام قرار است در ماه اکتبر منقضی شود، تمدید کنند.

آگهی

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در گزارشی گفته است موشک‌های كروز كه سال گذشته در حملات متعددی به تأسیسات نفتی و فرودگاه بین‌المللی در عربستان سعودی از آنها استفاده شد، دارای «منشأ ایرانی» بوده‌اند.

این موضوع در گزارشی که گوترش به شورای امنیت ارائه کرده، آمده است و خبرگزاری رویترز مدعی شده که روز پنجشنبه یک نسخه از آن را مشاهده کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در این گزارش گفته شده که چندین مورد از سلاح‌ها و اشیایی که آمریکا در نوامبر ۲۰۱۹ و فوریه ۲۰۲۰ توقیف کرده «منشأ ایرانی» داشته است.

گوترش گفته برخی از اقلام کشف شده از نظر طراحی ویژگی‌های مشابهی با اقلامی دارند که در یک واحد تجاری در ایران نیز تولید می‌شود یا دارای مارک‌های فارسی هستند و برخی نیز بین فوریه ۲۰۱۶ و آوریل ۲۰۱۸ به این کشور تحویل داده شده‌اند.

وی در گزارش خود گفته است این اقلام ممکن است با قطعنامه سال ۲۰۱۵ شورای امنیت درباره ممانعت از توسعه سلاح‌های هسته‌ای ایران، موضوع توافق تهران با قدرت‌های جهانی، «به شکلی متناقض باشد».

دفتر ایران در سازمان ملل هنوز به پرسش رویترز درباره این گزارش پاسخ نداده است.

واشنگتن به ۱۵ کشور عضو شورای امنیت فشار می‌آورد تا تحریم تسلیحاتی علیه ایران را که بر اساس برجام قرار است در ماه اکتبر منقضی شود، تمدید کنند. دو قدرت دارای حق وتو در این شورا، یعنی روسیه و چین، پیشتر مخالفت خود را با این اقدام اعلام کرده‌اند.

بر پایه توافق انجام شده میان ایران و قدرت‌های جهانی، گوترش باید سالی دو بار درباره روند اجرای تحریم تسلیحاتی ایران و سایر محدودیت‌های موضوع توافق هسته‌ای به شورای امنیت گزارش بدهد.

آنتونیو گوترش گفته سازمان ملل سلاح‌های مورد استفاده در حمله به تأسیسات نفتی سعودی در عفیف در ماه مه، فرودگاه بین‌المللی ابها در ماه ژوئن و اوت و نیز تأسیسات نفتی آرامکو در خریص و عبقوق در ماه سپتامبر را بررسی کرده است. گوترش نوشته است: «دبیرخانه سازمان چنین ارزیابی می‌کند که موشک‌های کروز یا قطعات دیگری که در این چهار حمله مورد استفاده قرار گرفته‌اند دارای منشأ ایرانی هستند.»

وی همچنین گفته پهپادهای مورد استفاده در حملات ماه مه و سپتامبر نیز «سرمنشأ ایرانی» داشته‌اند. به گفته او سازمان ملل متحد مشاهده کرده که برخی از اقلام موجود در دو مورد توقیفی ایالات متحده «مشابه یا عین» مواد یافت شده در بقایای موشک‌های کروز و پهپادهای مورد استفاده در حملات سال ۲۰۱۹ به عربستان سعودی بوده است.

بر اساس گزارش گوترش، سفیر ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به تاریخ ۲۲ مه (۲ خرداد) نوشته است: «سیاست ایران مبنی بر صدور سلاح در تناقض با تحریم تسلیحاتی شورای امنیت نبوده [...] و تهران در این زمینه همچنان به طور فعال با سازمان ملل متحد همکاری خواهد كرد.»

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

قرار است اعضای شورای امنیت در اواخر ماه جاری میلادی درباره گزارش گوترش گفتگو کنند.

کلی کرافت، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل گفته است كه وی به زودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای را برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران ارائه خواهد كرد. واشنگتن که خود در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از برجام خارج شده، تهدید کرده است که اگر در تمدید تحریم‌ها موفق نشود، خواستار اعمال همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران خواهد شد که در برجام پیش‌بینی شده است. دیپلمات‌ها می‌گویند که واشنگتن به احتمال زیاد نبرد آشفته و سختی را در پیش رو خواهد داشت.

گوترش در پایان گزارش ۱۴ صفحه‌ای خود نوشته است: «من از همه كشورهای عضو می‌خواهم كه از گفتار تحریک‌آمیز و اقداماتی كه می‌توانند تأثیر منفی بر ثبات منطقه داشته باشند، خودداری كنند.»

سازمان ملل در گزارش قبلی خود در این زمینه که در تاریخ ۱۹ آذر ۱۳۹۸ منتشر شد، گفته بود که نمی‌تواند به طور مستقل منشأ ایرانی سلاح‌های به کار رفته در حمله به تأسیسات نفتی آرامکو عربستان را تأیید کند.

ایران در واکنش به خروج ایالات متحده از برجام و بازگرداندن تحریم‌ها به دست واشنگتن، بخش‌هایی از توافق هسته‌ای را نقض کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش چین و روسیه در سازمان ملل برای محافظت از ایران در قبال تهدیدات آمریکا

آمریکا: اقدامات ایران، ادعای آنها مبنی بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای را تضعیف می‌کند

دو مرد آمریکایی به اتهام توطئه برای فروش نفت ایران به چین به زندان محکوم شدند