Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تلاش چین و روسیه در سازمان ملل برای محافظت از ایران در قبال تهدیدات آمریکا

Kevin Hagen
Kevin Hagen Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که تحریم‌های وضع شده علیه رژیم ایران «نتایج عالی» داشته است. او اعلام کرد که ایران در خط مقدم تامین مالی تروریسم قرار دارد و پایان دادن به تحریم تسلیحاتی، به جمهوری اسلامی ایران «فرصی برای بی‌ثبات کردن منطقه» می‌دهد.

آگهی

چین و روسیه تلاش‌هایی را در سازمان ملل آغاز کرده‌اند تا ایالات متحده را که می‌گوید درصدد است بر اساس مکانیسم ماشۀ مندرج در برجام، همه تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند، متوقف کنند.

بر این اساس سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه و وانگ یی، همتای چینی او، هر دو نامه‌هایی را خطاب به ۱۵ عضو شورای امنیت همچنین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نوشتند که متن این نامه‌ها در این هفته منتشر شد.

واشنگتن تهدید کرده است که چنانچه شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را که در ماه اکتبر به پایان خواهد رسید تمدید نکند، برای بازگرداندن همه تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران وارد عمل خواهد شد.

ایالات متحده می‌گوید به موجب توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران و قدرتهای جهان، تمام تحریم‌هایی را که پیش از این در پی امضای این توافق لغو شده بود، باید دوباره علیه ایران به اجرا گذاشته شود. این تهدید واشنگتن در حالی مطرح است که بر اساس تصمیم دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ میلادی، آمریکا از این توافق خارج شده است.

چین و روسیه، از کشورهای صاحب حق وتو در شورای امنیت از هم اکنون اعلام کرده‌اند که مخالف تمدید تحریم تسلیحاتی ایران هستند. بر این اساس اگر آنها از این قدرت حقوقی خود استفاده کنند، آنگاه ایالات متحده از مسیر تهدید به بازگشت تحریم‌ها وارد عمل خواهد شد.

کلی کرفت، سفیر آمریکا درسازمان ملل هفته گذشته اعلام کرد که به‌زودی پیش‌نویس قطعنامه‌ای در این موضوع را در میان اعضا توزیع خواهد کرد.

در نامه‌ای که در ۲۷ ماه مه (۷ خرداد) توسط آقای لاوروف نوشته شد، رفتار ایالات متحده در این موضوع «مسخره و غیرمسئولانه» توصیف شده است.

آقای لاوروف می‌نویسد: «این کاملا غیرقابل قبول و صرفا یادآور این ضرب المثل انگلیسی درباره خوردن کیک است [نمی‌شود هم خدا را بخواهی و هم خرما را].»

آقای لاوروف در این نامه به رای ۱۹۷۱ دیوان بین‌المللی دادگستری استناد کرده که می‌گوید در جریان یک معاهده و توافق «طرفی که وظایف خود را نفی کند یا انجام ندهد، نمی‌تواند ادعای حقوقی را بکند که از این روابط ناشی شده است.»

وانگ یی، دیپلمات ارشد چین نیز در نامه‌ای که در ۷ ژوئن (۱۸ خرداد) نوشت، اعلام کرد: «ایالات متحده دیگر عضو برجام نیست و این حق را ندارد تا به استناد این توافق از شورای امنیت بازگشت تحریم‌ها را بخواهد.»

بر اساس توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی که شورای امنیت سازمان ملل نیز با تصویب قطعنامه‌ای مهر تایید به آن زد، چنانچه ایران این توافق را نقض کند، آنگاه سازمان ملل می‌تواند همه تحریم‌ها حتی تحریم تسلیحاتی ایران را دوباره به این کشور تحمیل کند.

برایان هوک: چین و روسیه می‌خواهند به ایران اسلحه بفروشند

همزمان با تلاش‌های چین و روسیه در سازمان ملل برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که تحریم‌های وضع شده علیه رژیم ایران «نتایج عالی» داشته است.

آقای هوک در گفتگو از مسیر ویدئو کنفرانس با برت شفر در «بنیاد هریتج» که یک اتاق فکر و لابی مستقر در واشنگتن است، اعلام کرد: «تحریم‌های وضع شده علیه تهران نتایج عالی در پی داشته و به این ترتیب توانستیم رژیم ایران را از میلیاردها دلار محروم کنیم.»

او بار دیگر اعلام کرد که ایران در خط مقدم تامین مالی تروریسم قرار دارد و پایان دادن به تحریم تسلیحاتی این کشور، به جمهوری اسلامی ایران «فرصی برای بی‌ثبات کردن منطقه» می‌دهد.

او گفت که «ایران کشور منزوی است و از پشتیبانی بین‌المللی برخوردار نیست» و اختلاف آمریکا با دیگر کشورها در موضوع خط مشی سیاسی در قبال ایران، یک موضوع «تاکتیکی و نه ریشه‌ای» است.

آقای هوک افزود: «چین و روسیه می‌خواهند به ایران اسلحه بفروشند و به هین دلیل تحریم تسلیحاتی را مناسب نمی‌دانند.»

او همچنین با اشاره به تلاش‌های ایران برای حمله به عربستان سعودی از طریق دوستانش در منطقه گفت که «تسلیح نکردن ایران به ثبات خاورمیانه کمک می‌کند» و مانع از حمله این رژیم به همسایگان از طریق نیروهای نماینده‌اش می‌شود.

او تاکید کرد که دونالد ترامپ موضع «بسیار محکمی علیه ایران» دارد و افزود: «رژیم ایران اکنون تحت فشار زیاد و در حال فروپاشی است و به همین دلیل درها برای دیپلماسی باز است... رئیس جمهور ترامپ به فشار خود ادامه می‌دهد و ایران باید پاسخگو باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: موشک‌های به کار رفته برای حمله به عربستان منشأ ایرانی دارد

«همتاسازی» پنتاگون با چین؛ نبرد شهپادها در عصر جدید جنگ‌های دریایی با توجه به نمونه اوکراین و یمن

آمریکا دو شرکت و چهار فرد ایرانی مرتبط با سپاه را به اتهام «فعالیت‌های سایبری» تحریم کرد