Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نانسی پلوسی خواستار حذف مجسمه‌ چهره‌های کنفدراسیون از ساختمان کنگره آمریکا شد

Susan Walsh
Susan Walsh Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این درخواست در همان روزی مطرح شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری اعلام کرد اسامی پایگاه‌های نظامی را که به افتخار ژنرال‌های کنفدراسیون نام گذاری شده است، تغییر نخواهد داد.

آگهی

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه خواستار آن شد تا مجسمه چهره‌های مشهور کنفدراسیون از جمله جفرسون دیویس، رئیس‌جمهور کنفدراسیون کشورهای آمریکا در طول جنگ داخلی این کشور، از ساختمان کنگره مشهور به «کاپیتول» جمع آوری شوند.

خانم پلوسی در نامه‌ای خطاب به کمیته‌های مشترک میان مجلس نمایندگان و سنای کنگره که صلاحیت بررسی این موضوع بحث برانگیز را دارند، اعلام کرد که «داشتن چنین مجسمه‌هایی در کاپیتول به معنای ادای احترام به نفرت است و نه به میراثمان. این مجسمه‌ها باید برچیده شوند.»

این درخواست او در همان روزی مطرح شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توییتری اعلام کرد اسامی پایگاههای نظامی را که به افتخار ژنرال‌های کنفدراسیون نام گذاری شده است تغییر نخواهد داد.

پافشاری آقای ترامپ بر حفظ نمادهای نژادپرستانه در حالی است که در پی قتل جورج فلوید، شهروند سیاهپوست این کشور موجی از اعتراضات ضدنژادپرستی سراسر آمریکا را فراگرفته است و معترضان خشمگین در چند شهر به نمادهای دوران کنفدراسیون حمله کرده‌اند؛ در برخی از شهرها نیز خود مقامات حذف این نمادها از چهره شهر را آغاز کرده‌اند.

مدت کوتاهی قبل از انتشار نامه خانم پلوسی، انجمن ملی مسابقات اتومبیل‌رانی آمریکا نیز اعلام کرد که نمایش پرچم‌های کنفدراسیون را در جریان مسابقات خود ممنوع خواهد کرد.

از آنجا که خانم پلوسی مستقیما صلاحیت صدور دستور برچیده شدن ۱۱ تندیس متعلق به چهره‌های کنفدراسیون از بنای کاپیتول را ندارد، در نامه‌ای به کمیته‌های مشترک مجلس سنا و نمایندگان، از آنها خواسته است که رای به حذف این مجسمه‌ها بدهند.

خانم پلوسی در نامه خود همچنین به این موضوع اشاره دارد که درحالی تندیس جفرسون دیویس و معاونش الکساندر استفن در تالارهای کاپیتول خودنمایی می‌کنند که آنها «به جرم خیانت به ایالات متحده آمریکا متهم شده بودند.»

خانم پلوسی پیش از این در سال ۲۰۱۷ میلادی نیز پس از برگزاری اعتراضات ضدنژادپرستی در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیا که با مداخله راست‌گرایان افراطی دست‌کم ۳ کشته و بیش از ۳۰ زخمی برجای گذاشت، خواستار حذف این مجسمه‌ها از کاپیتول شد اما جمهوریخواهان کنگره با آن مخالفت کردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجسمه مالک سابق باشگاه فوتبال آمریکایی از بیم حمله معترضان برچیده شد

نماد برده‌داری در ایالت ویرجینیای آمریکا پس از ۱۷۶ سال برچیده شد

زنی که از سقوط آسانسور از طبقه ۷۵ یک آسمان‌خراش جان سالم به در برد