کاخ الیزه احتمال استعفای ماکرون برای شرکت در انتخابات زودهنگام را تکذیب کرد

رئيس‌جمهوری فرانسه
رئيس‌جمهوری فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون قرار است یکشنبه شب در پیامی تلویزیونی با مردم کشورش سخن بگوید.

آگهی

کاخ الیزه روز پنجشنبه گزارش منتشرشده مبنی بر آمادگی امانوئل ماکرون برای کناره گیری از ریاست جمهوری و نامزدی مجدد در انتخابات زودهنگام را تکذیب کرد.

روزنامه فیگارو روز پنجشنبه گزارش داده بود که امانوئل ماکرون در جلسه ای با گروهی از حامیان مالی کارزار انتخاباتی سال ۲۰۱۷ خود احتمال استعفایش از ریاست جمهوری و نامزدی در انتخابات زودهنگام «طی هفته ها یا ماه های آینده» را مطرح کرده است. بنا به همین گزارش رئیس جمهوری فرانسه که با استفاده از تماس ویدئویی در این جلسه شرکت کرده بود همچنین تاکید کرده است که «از انتخاب مجدد مطمئن است زیرا رقیب [جدی] ندارد.»

سیبت اندیای، سخنگوی دولت فرانسه در واکنش به این گزارش ضمن رد احتمال استعفای رئیس جمهوری این کشور برگزاری جلسه ای با مشارکت امانوئل ماکرون و حامیان مالی کارزار سال ۲۰۱۷ وی را تکذیب کرد. سخنگوی دولت فرانسه گفت: «[استعفای رئیس جمهور] با روح نهادهای ما مغایرت دارد. در عین حال چنین چیزی با شخصیت امانوئل مارکون که با بحران ها و دشواری‌ها مستقیما روبرو شود سازگار نیست.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسانه های فرانسه طی هفته های گذشته به گمانه زنی های بسیاری درباره رویکرد رئيس جمهوری این کشور پس از بحران شیوع ویروس جدید کرونا پرداختند. از جمله این گمانه زنی ها احتمال ترمیم کابینه این کشور، تشکیل دولت وحدت ملی و برکناری ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه بود.

امانوئل ماکرون قرار است یکشنبه شب در پیامی تلویزیونی با مردم کشورش سخن بگوید. از سوی دیگر دور دوم انتخابات شوراهای شهر و روستا در فرانسه قرار است کمتر از سه هفته دیگر در روز ۲۸ ژوئن (هشتم تیر) برگزار شود.

رئیس جمهوری فرانسه در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۷ با شکست مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی جبهه ملی سابق (اتحاد ملی فعلی) برای یک دوره پنج ساله به کاخ الیزه راه یافت.

او طی ماه های گذشته به دلایل مختلف از جمله اعتراض گسترده «جلیقه زردها» و حالا شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» و تبعات اقتصادی آن، برای اجرای وعده های انتخاباتی خود با دشواری های زیادی روبرو شده است. امانوئل ماکرون به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا مجبور شد از تصویب طرح اصلاح قانون بازنشستگی که یکی از وعده های انتخاباتی اش در سال ۲۰۱۷ بود صرف نظر کند.

پیش بینی می شود که فرانسه در سال جاری به دلیل شیوع نوع جدید ویروس کرونا با کاهش ۱۱ درصدی تولید ناخالص داخلی روبرو شود. به این ترتیب این کشور احتمالا جدی ترین رکود اقتصادی از زمان پایان جنگ جهانی دوم تاکنون را تجربه خواهد کرد.

شارل دوگل، آخرین رئیس جمهوری فرانسه است که از مقام خود کناره گیری کرد. او که نخستین رئیس جمهور در جمهوری پنجم فرانسه بود در سال ۱۹۶۹ پس از مخالفت اکثریت رای دهندگان با اصلاحات مورد نظرش در همه پرسی آن سال از مقام خود استعفاء داد.

بر اساس قانون اساسی فرانسه در صورت استعفای رئیس جمهوری انتخابات ریاست جمهوری باید بین ۲۰ تا ۳۵ روز برگزار شود. در این دوره رئیس مجلس سنا به عنوان رئیس جمهوری موقت فعالیت خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس‌جمهوری فرانسه تعطیلات به کجا می‌رود؟

کارکنان بخش بهداشت و درمان فرانسه علیه دولت ماکرون تظاهرات کردند

معترضان در پاریس شب امانوئل ماکرون را خراب کردند