Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

محکوم تازه پرونده «دیزل‌گیت»؛ قطعه‌سازی «زِداِف» ۴۲ میلیون یورو جریمه شد

ZF Friedrichshafen
ZF Friedrichshafen Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادستانی اشتوتگارت روز چهارشنبه اعلام کرد که دادگاه آلمان، شرکت «زد‌اِف فردریکسهافن»(ZF Friedrichshafen) را به عنوان یکی از متهمان رسوایی موتورهای دیزلی آلاینده محیط‌ زیست به ۴۲.۵ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم کرد.

آگهی

دادستانی اشتوتگارت روز چهارشنبه اعلام کرد که دادگاه آلمان، شرکت «زد‌اِف فردریکسهافن»(ZF Friedrichshafen) را به عنوان یکی از متهمان رسوایی موتورهای دیزلی آلاینده محیط‌ زیست به ۴۲.۵ میلیون یورو جریمه نقدی محکوم کرد.

حکم دادگاه آلمان بر پایه «نقض وظیفه نظارتی» به عنوان مبنای قانونی پیگرد شرکت‌ها در این کشور صادر شده و شرکت زد‌اف نیز در واکنش به حکم اعلام کرده قصد اعتراض به آن و ارائه درخواست تجدیدنظر در رای صادر شده را ندارد.

شرکت زداف به عنوان تامین کننده قطعات خودرو و تولید کننده سیستم‌های انتقال قدرت از سوی دادستانی اشتوتگارت متهم شده بود که با فروش قطعاتی به شرکت‌های خودروسازی آلمانی و غیرآلمانی امکان تولید موتورهایی را داده که تولید مازاد بر استاندارد گازهای آلاینده محیط‌ ‌زیست آنها از طریق نرم‌افزارهای نصب شده به درستی گزارش نمی‌شده است.

البته دادگاه آلمان در حکم صادر شده خود تصریح کرده که هنوز احتمال استفاده از نرم‌افزارهای تقلبی در این موتورها به طور دقیق بررسی نشده و نقش کارکنان این شرکت نیز در این تخلف و میزان همکاری آنها در این روند، موضوع تحقیقات جدید برای بررسی کامل این پرونده است.

شرکت زداف پس از بوش و کُنتینانتال، سومین تامین کننده قطعات خودرو در جهان محسوب می‌شود. پیشتر و در ماه مه سال ۲۰۱۹ نیز شرکت بوش به عنوان دیگر قطعه‌ساز دخیل در پرونده موتورهای دیزلی آلاینده به ۹۰ میلیون یورو جریمه محکوم شده بود.

فولکس واگن در سپتامبر ۲۰۱۵ در برابر ادعای آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده کوتاه آمد و اعتراف کرد که در ۱۱ میلیون وسیله نقلیه تولید شده‌اش نرم افزاری نصب کرده که به خریداران این خودروها اجازه می‌دهد با دستکاری آن در جریان آزمایش‌های تشخیص میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای، تقلب کنند.

این خودروساز آلمانی از سال ۲۰۱۶ در آمریکا و سایر کشورهای جهان در مجموع به پرداخت ۲۳ میلیارد یورو خسارت به مشتریان خود محکوم شد و ناچار به تسویه این رقم شد. در تازه‌ترین موارد نیز فولکس واگن پاییز گذشته ۷۶ میلیون یورو به مشتریان استرالیایی شد و در ژانویه گذشته نیز دادگاه کانادا این شرکت را به پرداخت ۱.۳ میلیون یورو جریمه محکوم کرد.

کمتر از یک ماه پیش نیز دادگاه آلمان با صدور حکمی اعلام کرد، تمامی افرادی که از شرکت فولکس واگن، خودروی مجهز به موتورهای آلاینده محیط زیست را خریداری کرده‌اند، حق دارند ضمن عودت آن به این شرکت، بر پایه میزان کارکرد خودرو طلب خسارت کنند.

این رسوایی به «دیزل‌گیت» شهرت یافته و طی ۵ سال گذشته به بی‌اعتمادی عمومی به صنعت خودرو دامن زده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برنامه رنو برای تعطیلی ۳ کارخانه در فرانسه؛ تولید کدام خودروها متوقف می‌شود؟

خریدار خودرو در ایتالیا و اسپانیا به حد صفر رسید؛ افت ۶۷ درصدی مشتریان بی‌ام‌دبلیو

سه خودروساز آلمانی برای تشویق فاصله اجتماعی آرم‌های خود را تغییر دادند