Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس جمهوری بوروندی دو هفته پس از انتخابات درگذشت

پیر انکرونزیزا
پیر انکرونزیزا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انکرونزیزا از سال ۲۰۰۵ تا کنون رئیس جمهوری این کشور بود. انتخاب او برای سومین دوره در سال ۲۰۱۵ باعث ایجاد بحران سیاسی و اعتراض‌های گسترده در کشور شد، اعتراضات خونینی که به کشته شدن دست کم هزار و ۲۰۰ نفر و آواره شدن ۴۰۰ هزار نفر انجامید.

آگهی

«پیئر انکرونزیزا»، رئیس جمهوری بوروندی در سن ۵۵ سالگی بر اثر سکته قلبی درگذشت.

دولت بوروندی روز سه شنبه ۹ ژوئن (۲۰ خرداد) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد رئیس جمهوری این کشور سه روز پیش، بعد از بازی والیبال دچار حمله قلبی شد و به بیمارستانی در شهر کروزا در مرکز کشور انتقال یافت. با این حال معالجات روی قلب او و عملیات احیا در نهایت نتیجه‌بخش نبود و او روز گذشته جان خود را از دست داد.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

انکرونزیزا از سال ۲۰۰۵ تا کنون رئیس جمهوری این کشور بود. انتخاب او برای سومین دوره در سال ۲۰۱۵ باعث ایجاد بحران سیاسی و اعتراض‌های گسترده در کشور شد، اعتراضات خونینی که به کشته شدن دست کم هزار و ۲۰۰ نفر و آواره شدن ۴۰۰ هزار نفر انجامید. آخرین انتخابات ریاست جمهوری دو هفته پیش در اوج بحران کرونا در پایتخت، بوجومبورا و شهرهای دیگر بوروندی برگزار شد. انکرونزیزا در این نامزد نشد و در غیاب او «اواریست اندایشیمیه» با کسب بیش از ۶۸ درصد آرا برنده انتخابات گردید.

همسر انکرونزیزا چندی پیش به دلیل ابتلا به کرونا در نایروبی، پایتخت کنیا بستری شده بود. به همین دلیل گفته می‌شود که رئیس جمهوری پیشین بوروندی نیز در پی ابتلا به کرونا سکته کرده، اما این موضوع تایید نشده است.

بوروندی که یکی از فقیرترین کشورهای جهان است، با ۱۲ میلیون نفر جمعیت در قلب قاره آفریقا واقع شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه آفریقا نیروهای پاسدار صلح به بوروندی اعزام می کند

کشتار دهها جوان توسط نیروهای دولتی در بوروندی

حمله مرگبار شورشیان به یک پایگاه نظامی در بوروندی