اسپانیا درباره نقش پادشاه سابق در قراردادی با عربستان تحقیق می‌کند

خوان کارلوس پادشاه سابق اسپانیا
خوان کارلوس پادشاه سابق اسپانیا Copyright Itsuo Inouye/AP2008
Copyright Itsuo Inouye/AP2008
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان عالی اسپانیا در رابطه با نقش خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا در بستن قراردادی در عربستان تحقیقات می‌کند.

آگهی

دیوان عالی اسپانیا در رابطه با نقش خوان کارلوس، پادشاه سابق اسپانیا در قراردادی برای احداث خطوط قطار سریع‌السیر در عربستان سعودی تحقیق می‌کند.

خوان کارلوس ۸۲ ساله در نوامبر ۱۹۷۵ به پادشاهی رسید و در ماه ژوئن سال ۲۰۱۴ میلادی از تاج و تخت اسپانیا کناره گرفت و فیلیپه ششم جای پدر بر تخت سلطنت تکیه زد.

گرچه این قرارداد برای ساخت خط راه‌آهن سریع‌السیر بین شهرهای مکه و مدینه به سال ۲۰۱۱ برمی‌‌گردد زمانی که پادشاه وقت اسپانیا از مصونیت برخوردار بود اما مقام‌های قضایی اسپانیا می‌خواهند بدانند که آیا خوان کارلوس پس از ژوئن ۲۰۱۴ که دیگر مصونیت قضایی نداشت، در فاز دوم قرارداد نقش داشته است یا نه.

خوان کارلوس بیست و دوم نوامبر سال ۱۹۷۵، تنها دو روز پس از مرگ ژنرال فرانکو، دیکتاتور اسپانیا، تاجگذاری کرد. وی به‌دلیل نقشش در انتقال اسپانیا به سمت دموکراسی در اواخر دهه هفتاد محبوب شد اما رسوایی‌های دهه اخیر محبوبیت او را خدشه‌دار کرده است.

علاوه بر اتهام فساد مالی در قرارداد قطار سریع‌السیر، اخیرا دادگاهی در سوئیس اعلام کرد دربارهٔ حساب بانکی ویژه‌ای که برای فرار مالیاتی در خارج از کشور افتتاح شده و به خوان کارلوس اول منسوب است تحقیق می‌کند.

روزنامهٔ لاتریبیون چاپ ژنو در ماه مارس گذشته نوشت که ملک عبدالله پادشاه سعودی در سال ۲۰۰۸ مبلغ ۸۸ میلیون یورو به همین حساب واریز کرده است.

پس از این اقدام دادگاه سوئیسی، دربار اسپانیا اعلام کرد که فیلیپه ششم از این پس ارثی را که از خوان کارلوس اول، به او می‌رسید، نمی‌پذیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داماد پادشاه اسپانیا به زندان محکوم شد

دستاوردهای مراسم انتقال تاج و تخت برای فلیپه ششم

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد