Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دستاوردهای مراسم انتقال تاج و تخت برای فلیپه ششم

دستاوردهای مراسم انتقال تاج و تخت برای فلیپه ششم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

خوان کارلوس اول، صبح پنجشنبه در اقامتگاه پادشاهی، نمادهای سلطنتی و به ویژه شال کمری سرخ رنگی را که نشانه فرماندهی نیروهای مسلح است به فرزند چهل و شش ساله اش فلیپه واگذار کرد.

پادشاه جدید اسپانیا به همراه همسرش، ملکه لتیسیا و دو دخترش لئونور و سوفیا با حضور درساختمان کنگره، سوگند یاد کرد.

در این مراسم که با حضور ماریانا راخوی، نخست وزیر، نمایندگان مجالس قانونگذاری و سنا و شخصیت های عالیرتبه نظامی و مذهبی برگزار شد، برای اولین بار، یک پادشاه اسپانیا مطابق قانون اساسی دموکراتیک این کشور سوگند یاد کرد.

فلیپه ششم، در نخستین نطق رسمی خود، از سیاست فراتر رفت و چهره پادشاهی اخلاق مدار و تکثر گرا را از خود نشان داد.

او با تشکر از پدر و مادرش گفت: «مایلم با قلبی سرشار از احساس به پدرم، شاه خوان کارلوس اول ادای احترام کنم. همچنین به خودم اجازه می دهم از مادرم، ملکه سوفیا، سپاسگزاری کنم؛ زنی که تمام عمرش را به طور کامل در خدمت مردم اسپانیا بود .»

در غیاب پرنسس کریستیانا، دختر بزرگ خوان کارلوس که به فساد مالی متهم است، فلیپه ششم، تعهد کرد که زندگی خاندان سلطنتی، از این به بعد سرمشق زندگی مردم عادی این کشور خواهد بود و گفت: «امروز، بیش از همیشه، شهروندان به حق انتظار دارند که اصول اخلاقی مبنای امور بوده و زندگی ما مثالی برای زندگی مردم باشد. خانم ها، آقایان، این موارد، بخشی از اعتقاد من در برابر تاجی است که از این پس مسئولیت آن را برعهده دارم. یک پادشاهی نوسازی شده برای یک عصر جدید.»

او در آخرین بخش سخنرانی، بر اهمیت عملکرد خود اشاره کرد: «سروانتس از زبان دن کیشوت گقته بود تو نسبت به دیگران آدم بهتری نیستی، اگر بهتر از دیگران عمل نکنی. من به مردم اسپانیا افتخار می کنم و هیچ چیز مرا بیش از عملکردم خوشحال نخواهد کرد. اسپانیایی ها می توانند به پادشاه جدیدشان افتخار کنند.»

پادشاه جدید، سخنرانی خود را با تشکر از حضار به چهار زبان رایج در کشورش، اسپانیایی، کاتالون، ائوسکِرا و گالِیسین به پایان برد تا نشان دهد که «در اسپانیا هیچ کس، جای دیگری را تنگ نمی کند».

گفتگو با آنتونی گوتییره روبی، متخصص سیاستهای ارتباطی

یورونیوز: زمان تحلیل سخنرانی پادشاه رسیده، اولین سخنرانی فلیپه ششم، به عنوان پادشاه اسپانیا. برای این کار، با آنتونی گوتییره روبی، متخصص سیاستهای ارتباطی در بارسلون گفتگو می کنیم. آنتونی نظر شما درباره این سخنرانی چیست؟

آنتونی گوتییره روبی: سخنرانی بخوبی تهیه شده بود. فلیپه ششم زمان کافی برای طرح موضوعات داشت و در سخنرانی اش به سه اصل مهم اشاره کرد. اول اینکه او در لوای پارلمان و قدرت عمومی خواهد ماند که این به معنی ادای احترام به قانون اساسی و سلطنت پارلمانی بود. دوم اینکه او خود را متعهد کرد بگونه ای رفتار کند که باعث افتخار شهروندان شود و از لحاظ اخلاقی و معنوی و به عنوان رئیس دولت چهره خوبی از خود ارایه نماید و سوم اینکه تجدد را در تمام ابعاد نشان دهد.

یورونیوز: شما به این سخنرانی از صفر تا ۱۰ چه نمره ای می دهید؟ نسبتا خوب، خوب یا عالی؟

آنتونی گوتییره روبی: فکر می کنم که امروز فلیپه ششم توانست امتیاز کسب کند. او موفق شد. سخنرانی خوبی ارایه داد و ماموریت خود را انجام داد. اما یک پس زمینه هایی وجود دارد که باعث می شود او نتواند وظیفه ای را که پدرش طی سخنرانی در دسامبر گذشته به او محول کرده، انجام دهد. در آن زمان پدرش از «ضرورت انجام اصلاحات در شکل زندگی و همزیستی با یکدیگر» سخن گفته بود. اما امروز فلیپه ششم نه درباره این شیوه گذار دموکراتیک پس از دیکتاتوری فرانکو سخنی گفت و نه روح گذار. و در را روی دومین گذار بسوی آینده باز نکرد. موضوعات اساسی در پس زمینه جامعه اسپانیا هنوز هم وجود دارد. این مشکلات برای حل و فصل نیاز به قانون اساسی نوین و در صورت امکان، تصمیمی جدید برای یک مدل نوین حکومتی دارند.

یورونیوز: از جمله نکات مطرح در سخنرانی، دفاع از پادشاهی پارلمانی و وحدت ملی بود. این به چه معناست؟

آنتونی گوتییره روبی: بطور رسمی تغییری وجود ندارد، اما نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد نگاه به کثرت گرایی بهتر شده و گرایش به افزایش تنوع وجود دارد. می بینیم که او می گوید می خواهد گوش دهد، درک کند، و توصیه کند و پادشاهی را قادر به گوش دادن کند، این یعنی او مردم اسپانیا را به رسمیت می شناسد. فکر می کنم این حرکت جالبی است که نشان می دهد نظام پادشاهی هم نسبت به اتفاق نظرها و هم تنوع نظرها حساس است.

یورونیوز: شما اشاره ای به گفتگوی باز درباره زبانهای رسمی مشترک داشتید. فلیپه اشاره ای به نویسندگانی همچون ماچادو، اسپریو، کاسته لائو، و آرستی کرد و به زبانهای کاتالانی، گالِسیان و باسک سخن گفت. این را چگونه می توان تفسیر کرد؟

آنتونی گوتییره روبی: فکر می کنم ما نیاز داریم تا شیوه تقویت، حمایت و احترام به زبانها را به روز کنیم. همانطور که پادشاه گفت، ما یک میراث مشترک داریم. این سیستم به یک سیاست تازه، اقدامات سیاسی تازه و انجام اصلاحات در مقررات خاص مثلا حل فصل موضوعات میان نمایندگان کنگره نیاز دارد.

یورونیوز: بعد از پیام فلیپه ششم، چه فرصتهایی برای کسانی وجود دارد که به دنبال شکل متفاوتی از یک دولت هستند؟

آگهی

آنتونی گوتییره روبی: این سخنرانی، و به طور کلی، کل این روند، از کناره گیری و تفویض قدرت تا ادای سوگند، مانند یک کار تبلیغاتی کاملا دقیق و پیشرفته و در راستای منافع سلطنت بود. کاری تبلیغاتی که به نحوی رسانه ها، تحلیلگران، فعالان بخش ارتباطات و نهادهای گوناگون در آن نقش داشتند. اما مشکلات همچنان به همان شکل قبلی باقی مانده اند. شاه و ملکه حکومت نمی کنند و این اکثریت نیروهای سیاسی کشورند که وظیفه حل مشکلات را بر عهده دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسپانیا درباره نقش پادشاه سابق در قراردادی با عربستان تحقیق می‌کند

سوسیالیست‌ها در انتخابات کاتالونیا پیروز شدند اما برای تشکیل دولت نیاز به آرای جدایی‌طلبان دارند

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم