افزایش ۲۳ درصدی شکایت از نیروی پلیس فرانسه عمدتا به دلیل رفتارهای خشونت‌آمیز

  Michel Spingler
Michel Spingler Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در سال ۲۰۱۹ میلادی «پلیس پلیس‌های فرانسه» پس از انجام داخلی برای بررسی تخلفات ماموران پلیس، در مجموع ۶۳۰ مورد نقض وظیفه را تایید و مجازات‌هایی از اخطار ساده گرفته تا اخراج پیشنهاد کرده است. در این سال ۳۹ نیروی پلیس به دلیل انجام این تخلفات اخراج شده‌اند.

آگهی

گزارش سال ۲۰۱۹ میلادی بازرس کل پلیس ملی فرانسه (IGPN) مشهور به «پلیس پلیس‌های فرانسه» حاکی از آن است که میزان شکایت از نیروهای پلیس این کشور در سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۳.۷ درصد افزایش یافته است و بیش از نیمی از این شکایت‌ها نیز به دلیل رفتار خشونت آمیز ماموران پلیس بوده است.

بر اساس این گزارش، بررسی پرونده‌های انضباطی داخلی پلیس نشان دهنده آن است که در مجموع در سال ۲۰۱۹ میلادی ۱۹ نفر در سراسر این کشور در جریان اقدامات پلیس کشته و ۱۱۷ نفر نیز زخمی شده‌اند. از ۱۹ مورد مرگ به ثبت رسیده، دست‌کم ۸ مورد در نتیجۀ استفاده مستقیم پلیس از سلاح گرم بوده است.

یک سال پیش از آن یعنی در ۲۰۱۸ میلادی ۱۷ نفر در جریان مداخلات پلیس کشته شده بودند.

این گزارش ضمن تاکید بر اینکه قصد ندارد به اقدامات منجر به جرح یا مرگ توسط نیروهای پلیس مشروعیت دهد، اعلام می‌دارد: «در بیش از یک سوم پرونده‌ها، مرگ در نتیجۀ رفتار تهاجمی مستقیم فرد علیه پلیس یا به دلیل وضعیت جسمانی او (داشتن بیماری، مصرف الکل یا مواد مخدر و ...) روی داده است.»

۸۸ درصد از مصدومیت‌ها یا رفتارهای منجر به مرگ نیز در منطقه‌ای خارج از مقر پلیس روی داده است.

اعمال خشونت برای حفظ نظم عمومی

گزارش همچنین حاکی از آن است که ۵۳ مصدومیت در جریان عملیات پلیس فرانسه برای مقابله خشونت‌های شهری روی داده است؛ این رقم در سال ۲۰۱۸ میلادی ۹۰ مورد بوده است.

گزارش تاکید دارد که «اگرچه این میزان مصدومیت‌ها در مقایسه با یکسال پیش از آن ۴۱ درصد کاهش یافته است، اما صدمات جسمی حاصل از تلاش پلیس برای مدیریت نظم عمومی ۴۵ درصد از کل مصدومیت‌ها را تشکیل می‌داده است... مداخلات پلیس و عملیات قضایی نیز عامل به ترتیب ۲۷ درصد و ۱۲ درصد از کل مصدومیت‌های روی داده است.»

نیمی از جراحات یا به عبارت دیگر ۴۸ درصد از موارد مصدومیت‌ها بدون استفاده از اسلحه گرم روی داده است. 

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که استفاده از سلاح گرم توسط ماموران پلیس در این سال، نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی کاهش یافته (۳۰۳ مورد استفاده از سلاح گرم در ۷۵۱ پرونده درگیری) و شلیک به سمت خودروها یا راننده‌هایی که پلیس را هدف گرفته‌اند و جانشان را به خطر انداخته‌اند نیز دلیل وقوع ۱۵۳ مورد از مصدومیت‌ها بوده است.

اخراج پلیس‌ها به دلیل نقض قوانین

در سال ۲۰۱۹ میلادی «پلیس پلیس‌های فرانسه» ۲۲۴ مورد تحقیق داخلی برای بررسی تخلفات ماموران پلیس انجام داده است، این رقم یکسال پیش از آن ۲۹۰ تحقیق بوده است.

اگرچه تعداد این پرونده‌ها در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته اما پرونده‌های تحقیق در این سال از پیچیدگی‌های بیشتری برخوردار بوده است.

پس از انجام این تحقیقات در مجموع ۶۳۰ مورد نقض وظیفه به اثبات رسیده و مجازات‌هایی از اخطار ساده گرفته تا اخراج پیشنهاد شده است. در این سال ۳۹ نیروی پلیس به دلیل انجام این تخلفات اخراج شده‌اند؛ این رقم یکسال پیش از آن ۱۰۰ پلیس بوده است.

در گزارش «پلیس پلیس‌های فرانسه» به اتهامات مربوط به نژادپرستی که در مرکز اعتراضات اخیر فرانسه نیز هست، اشاره‌ای نشده است.

با این حال با توجه به گزارشی که پیش از این از سوی فردریک وو، مدیرکل پلیس ملی فرانسه اعلام شده بود، شمار تحقیقات قضایی که با این موضوع علیه پلیس فرانسه انجام شده کاهش یافته و از ۴۸ مورد در سال ۲۰۱۸ میلادی به ۳۰ مورد در سال ۲۰۱۹ میلادی رسیده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین‌الملل: در فرانسه با اعمال «قوانین دراکونیا» حق اعتراض در حال محدود شدن است

روایت خبرنگار نفوذی از نژادپرستی و خودکشی ماموران پلیس فرانسه

تجاوز جنسی به زنان در خیابان‌ها و اماکن عمومی؛ ۶۷ شکایت طی هشت ماه در پاریس ثبت شد