معترضان به مرگ جورج فلوید بار دیگر در شهرهای اروپا تظاهرات کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات علیه نژادپرستی در مقابل سفارت آمریکا در مادرید
تظاهرات علیه نژادپرستی در مقابل سفارت آمریکا در مادرید   -   کپی رایت  -/AFP or licensors

هزاران نفر روز یکشنبه در بسیاری از شهرهای اروپایی علیه نژادپرستی و برخورد خشونت آمیز پلیس آمریکا با سیاهپوستان تظاهرات کردند.

مادرید، پایتخت اسپانیا از جمله شهرهایی بود که تظاهرات معترضان به نژادپرستی روز یکشنبه در آن برگزار شد. حدود سه هزار نفر در مقابل سفارت آمریکا در این شهر تظاهرات کردند. از جمله شعارهای شرکت کنندگان در این تظاهرات می توان به «بدون عدالت صلحی در کار نیست» و «شما نژادپرستها تروریست هستید» اشاره کرد.

گروهی از ساکنان بارسلون نیز روز یکشنبه در حالی که به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا ماسک به چهره داشتند و فاصله اجتماعی را رعایت کرده بودند علیه نژادپرستی تظاهرات کردند. آنها به نژادپرستی در اسپانیا و اروپا اعتراض کردند.

در رم، پایتخت ایتالیا نیز هزاران نفر که اکثر آنها را جوانان تشکیل می دادند در یک تظاهرات خودجوش شرکت کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
تظاهرات روز یکشنبه در رمAP Photo

اعتراض ها به نژادپرستی و خشونت پلیس علیه سیاهپوستان حدود دو هفته پیش به دنبال انتشار تصاویری از بازداشت و کشته شدن یک مرد سیاهپوست در شهر مینیاپولیس آمریکا آغاز شد. در این تصاویر یک مامور پلیس سفیدپوست زانوی خود را بر روی گردن این مرد سیاهپوست که جورج فلوید نام داشت قرار داده بود. مامور پلیس با وجود درخواست کمک جورج فلوید، ۴۶ ساله زانوی خود را از روی گردن او بر نمی دارد تا اینکه این مرد سیاهپوست بیهوش می شود و در نهایت جان خود را از دست می دهد.

شعار شرکت کنندگان در تظاهرات روز یکشنبه رم آخرین جملات جورج فلوید پیش از مرگ بود که گفته بود «نمی توانم نفس بکشم.»

در بروکسل، پایتخت بلژیک، کپنهاگ، پایتخت دانمارک و لندن، پایتخت بریتانیا نیز معترضان به نژادپرستی و خشونت پلیس آمریکا تظاهرات کردند. شمار شرکت کنندگان در تظاهرات بروکسل که مقر اتحادیه اروپا هم در آن قرار دارد نزدیک به ۱۰ هزار نفر گزارش شده است.

در شهرهای بریستول و گلاسکو هم تجمعات مشابهی برگزار شد. شرکت کنندگان در تظاهرات بریستول مجسمه ادوارد کولستون، تاجر قرن هفدهم را که به خرید و فروش برده ها می پرداخت سرنگون کردند. پریتی پتل، وزیر کشور بریتانیا این اقدام تظاهرکنندگان را محکوم کرد. این در حالی است که شماری از نمایندگان حزب کارگر از این اقدام حمایت کرده اند.

-/AFP or licensors
شرکت‌کنندگان در تظاهرات شهر بریستول در بریتانیا مجسمه ادوارد کولستون، تاجر برده قرن هفدهم را سرنگون کردند.-/AFP or licensors

گروهی از مخالفان نژادپرستی همچنین روز یکشنبه در چند شهر هلند به خیابان ها آمدند. هزاران نفر نیز در شهر لوزان در جنوب غربی سوئیس به نژادپرستی و برخورد خشونت آمیز پلیس آمریکا با سیاهپوستان اعتراض کردند.

بیش از هزار نفر هم در بوداپست، پایتخت مجارستان به مقابل سفارت آمریکا در این شهر رفتند و علیه نژادپرستی شعار دادند.

خیابان های بسیاری از شهرهای اروپایی روز شنبه نیز به صحنه اعتراض مخالفان نژادپرستی به مرگ جورج فلوید تبدیل شده بود.