اسپانیا نظامیانش را از عراق و افغانستان خارج می‌کند

سربازان اسپانیایی در افغانستان
سربازان اسپانیایی در افغانستان Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت اسپانیا روز ۱ ژوئن (۱۲ خرداد) اعلام کرد برنامه خروج کامل نیروهای نظامی‌اش از افغانستان و عراق را در دستور کار قرار داده است.

آگهی

دولت اسپانیا روز ۱ ژوئن (۱۲ خرداد) اعلام کرد برنامه خروج کامل نیروهای نظامی‌اش از افغانستان و عراق را در دستور کار قرار داده است.

به گزارش روزنامه ال پائیس و بنابر اعلام وزارت دفاع اسپانیا، خروج نظامیان این کشور از عراق در تابستان جاری (اواخر ماه ژوئیه)، و از افغانستان در انتهای امسال یا اوایل سال آینده انجام خواهد شد.

نیروهای اسپانیایی در عراق بالغ بر ۵۳۰ نفر می شوند که عمدتا در پایگاه نظامی «گرن کاپیتان» در بسمایه در نزدیکی بغداد حضور دارند. این نیروها در چارچوب ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا برای جنگ با داعش به آموزش نظامیان عراقی می پرداختند. امری که به گفته مقامات اسپانیایی اکنون با «نزدیک شدن به شکست قطعی داعش» پایان یافته است.

در برنامه آموزش نظامیان عراقی که از فوریه سال ۲۰۱۵ شروع شد، تا کنون ۱۷ تیپ ارتش عراق و ۱۰ تیپ پلیس فدرال این کشور شامل بیش از ۵۰ هزار نفر تحت تعلیم قرار گرفته اند. پیشتر و همزمان با تعلیق برنامه‌های آموزش نظامی به خاطر همه گیری کرونا، اسپانیا حدود ۲۰۰ تن از سربازان حاضر در خاک عراق را فراخوانده بود.

اسپانیا همچنین تصمیم دارد نیروهایش از افغانستان را نیز نهایتا تا اوایل سال آینده میلادی (۲۰۲۱) از خاک این کشور خارج کند. این تاریخ مدتی قبل از خروج کامل نیروهای آمریکایی از این کشور در ۱۴ ماه آینده خواهد بود.

نیروهای اسپانیایی در چارچوب عملیات سازمان ناتو با عنوان « تعلیمات، کمک، مشورت» در افغانستان مستقر هستند. این عملیات که ۳۹ کشور در آن مشارکت دارند با شعار «با هم آمدیم، با هم می رویم» به منظور آموزش نظامیان دولت افغانستان برای مقابله با شبه نظامیان طالبان و داعش اجرایی شده است.

تا پیش از همه گیری کرونا ۶۵ نظامی اسپانیایی در افغانستان حضور داشتند که نیمی از آن‌ها به اسپانیا بازگشته اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تشییع جنازه دو مأمور اسپانیایی کشته شده در افغانستان

سفارت اسپانیا در کابل هدف حمله انتحاری نیروهای طالبان نبوده است

بازداشت هفت تن در اسپانیا و مراکش به اتهام عضوگیری برای داعش