Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پنجمین شب ناآرامی‌ها در آمریکا؛‌ ده‌ها شهر مقررات منع رفت و آمد وضع کردند

تظاهرات در لس آنجلس
تظاهرات در لس آنجلس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خیابان‌های نیویورک، مینیاپولیس، شیکاگو، میامی، فیلادلفیا، دالاس، هیوستون، لاس وگاس، لس آنجلس، ممفیس، پورتلند، سانفرانسیسکو و ایندیاناپولیس شنبه شب صحنه تجمعات اعتراض‌آمیز بود.

آگهی

هزاران نفر شنبه شب برای پنجمین شب متوالی با تجمع در خیابان های دهها شهر آمریکا به خشونت پلیس این کشور علیه سیاهپوستان اعتراض کردند.

تظاهرات در شهرهای مختلف از جمله مینیاپولیس در حالی ادامه پیدا کرده که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا وعده داده است که این ناآرامی ها را «متوقف» خواهد کرد. اعتراض ها به خشونت پلیس آمریکا پس از انتشار تصاویری از لحظات مرگ جورج فلوید، ‌مرد سیاهپوست ۴۶ ساله هنگام بازداشت از سوی پلیس در مینیاپولیس آغاز شد.

بنا به گزارش ها خیابان های نیویورک، مینیاپولیس، شیکاگو، میامی، فیلادلفیا، دالاس، هیوستون، لاس وگاس، لس آنجلس، ممفیس، پورتلند، سانفرانسیسکو و ایندیاناپولیس شنبه شب صحنه تجمعات اعتراض آمیز بود. پلیس ایندیاناپولیس اعلام کرده است که در جریان تظاهرات در این شهر سه نفر مورد اصابت گلوله قرار گرفته اند که یکی از آنها کشته شده است.

تظاهرات شنبه شب در حالی برگزار شد که در چند شهر از جمله مینیاپولیس مقررات منع رفت و آمد وضع شده بود. بسیاری از شهرها از جمله لس آنجلس، سیاتل، فیلادلفیا، سانفرانسیسکو و آتلانتا نیز در طول شب مجبور به وضع مقررات منع رفت و آمد شدند. تیم والز، فرماندار ایالت مینه سوتا هشدار داده بود که آن دسته از معترضان که پس از ساعت هشت شب به وقت محلی همچنان در خیابان های مینیاپولیس حضور داشته باشند در «وضعیت خطرناکی» خواهند بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
تظاهرات در لس آنجلسAP Photo

فرماندار مینه سوتا پیش از تظاهرات شنبه شب از بسیج بیش از ۱۳ هزار سرباز گارد ملی آمریکا برای برقراری نظم در مینیاپولیس سخن گفته بود. او افزوده بود که از پنتاگون برای حفظ نظم در مینیاپولیس درخواست کمک کرده است.

دونالد ترامپ ضمن انتقاد از مقامات محلی مینیاپولیس خواستار برخورد «قاطع تر» با معترضان شده است. مقامات مینه سوتا گفته اند که با «دهها هزار شورشگر» در مینیاپولیس روبرو هستند.

AP Photo
ناآرامی‌ها در آمریکاAP Photo

بنا به اعلام پلیس نیویورک بیش از ۲۰۰ نفر در این شهر در جریان اعتراض ها بازداشت شده اند. از اعتراض های شنبه شب در نیویورک به عنوان «بدترین ناآرامی های خیابانی» در این شهر طی دهه های اخیر یاد شده است. بنا به اعلام پلیس نیویورک دستکم ۱۵ خودروی نیروهای انتظامی این شهر به آتش کشیده شده است. از سوی دیگر در جریان ناآرامی های لس آنجلس پنج مامور پلیس مجروح شدند. پلیس این شهر در ایالت کالیفرنیا نیز از بازداشت «صدها نفر» سخن گفته است.

در تصاویر منتشر شده از لحظات مرگ جورج فلوید یک مامور پلیس در حالی که زانوی خود را بر روی گردن جورج فلوید قرار داده است مشاهده می شود. این مامور که به دلیل «قتل غیرعمد» تحت تعقیب قضایی قرار گرفته پیش از این به همراه سه مامور دیگر که در بازداشت جورج فلوید نقش داشتند از پلیس اخراج شده بود.

معترضان بر این باور هستند که مامور پیشین پلیس مینیاپولیس باید به «قتل عمد» متهم شود و تعقیب قضایی او به دلیل «قتل غیرعمد» کافی نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گسترش ناآرامی‌ به شهرهای بزرگ آمریکا؛ یک تظاهرکننده کشته شد

تصاویر ناآرامی‌های مینیاپولیس: پلیس «متخلف» بازداشت و به قتل متهم شد

اعتراض به جنگ غزه مراسم فارغ‌التحصیلی در دانشگاه میشیگان را تحت الشعاع قرار داد