گسترش ناآرامی‌ به شهرهای بزرگ آمریکا؛ یک تظاهرکننده کشته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تظاهرات در آمریکا
تظاهرات در آمریکا   -   کپی رایت  AP Photo

خیابان های چند شهر بزرگ آمریکا جمعه شب صحنه اعتراض به خشونت پلیس علیه سیاهپوستان بود.

تظاهرکنندگان با وجود تعقیب قضایی افسر سابق پلیس مینیاپولیس که روز دوشنبه گذشته یک مرد سیاهپوست را هنگام بازداشت به قتل رساند جمعه شب بار دیگر به خیابان ها آمدند. پلیس شهر دیترویت در ایالت میشیگان اعلام کرده است که به دنبال تیراندازی به تظاهرکنندگان یک نفر کشته شده است. سخنگوی پلیس دیترویت تاکید کرده است که هیچ کدام از افسران پلیس در این تیراندازی نقش نداشته اند.

صدها نفر در مقابل کاخ سفید در واشنگتن به برخورد خشونت آمیز پلیس با سیاهپوستان اعتراض کردند. بنا به گزارش ها تظاهرکنندگان در شهرهای نیویورک، دالاس، آتلانتا، هیوستون، لاس وگاس، دیموین، ممفیس و پورتلند به خیابان ها آمدند. معترضان خشمگین در شهر آتلانتا چند خودروی پلیس را به آتش کشیدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
خودروهای پلیس در آتلانتا به آتش کشیده شدAP Photo

شهردار مینیاپولیس اعلام کرده بود که جمعه شب مقررات منع رفت و آمد در این شهر به اجرا گذاشته می شود. وزارت دفاع آمریکا نیروهای پلیس نظامی این کشور را در وضعیت آماده باش قرار داده است تا در صورت لزوم برای برقراری نظم و آرامش به مینیاپولیس اعزام شوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه با خانواده جورج فلوید، مرد ۴۶ ساله سیاهپوستی که روز دوشنبه به دست مامور پلیس مینیاپولیس کشته شد گفتگو کرد. خانواده جورج فلوید از تعقیب قضایی مامور سابق پلیس استقبال کرده اند اما این اقدام را «دیرهنگام» و «اولین گام در مسیر عدالت» توصیف کرده اند.

جو بایدن، رقیب دموکرات دونالد ترامپ نیز روز جمعه با خانواده جورج فلوید تماس گرفت.

نیروهای گارد ملی ایالات متحده برای کمک به برقراری نظم و آرامش در مینیاپولیس به این شهر ایالت مینه سوتا اعزام شده اند.