Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترکیه:‌ اکتشافات نفتی را طبق توافق با لیبی در آبهای مدیترانه آغاز می‌کنیم

Bilal Hussein
Bilal Hussein Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت وفاق ملی لیبی سال گذشته توافق تحدید حدود دریایی را با ترکیه امضا کرد. این توافق در کنار معاهدۀ دیگری امضا شد که به آنکارا اجازۀ دخالت نظامی در لیبی را می‌داد.

آگهی

آنکارا احتمالا تا سه یا چهار ماه دیگر بر اساس توافقی که با لیبی امضا کرده است، اکتشاف نفت در شرق مدیترانه را آغاز می‌کند. این خبر روز جمعه از سوی «فاتح دونمز»، وزیر انرژی ترکیه اعلام شد.

پیش از این دیگر کشورهای ذی‌نفع در منابع طبیعی مدیترانه از جمله یونان و قبرس، توافق امضا شده میان لیبی و ترکیه را محکوم کرده و آن را غیرقانونی خوانده‌ بودند. اتحادیه اروپا نیز با این توافق مخالفت کرده است.

دولت وفاق ملی لیبی که از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخه شده است، سال گذشته توافق تحدید حدود دریایی را با ترکیه امضا کرد. آنکارا می‌گوید که قصد دارد از سواحل جنوبی خود تا سواحل شمال شرق لیبی، یک منطقه اقتصادی منحصربفرد ایجاد کند.

این توافق در کنار معاهدۀ دیگری میان ترکیه و دولت وفاق ملی لیبی امضا شد که به آنکارا اجازۀ دخالت نظامی در لیبی را می‌داد. به این ترتیب ترکیه با فرستادن نیروی نظامی برای طرابلس، به دولت وفاق ملی در جنگ با نیروهای خلیفه حفتر کمک کرد.

تصمیم ترکیه برای آغاز اکتشاف نفت در این منطقه می‌تواند بر تنش میان کشورهای منطقه مدیترانه بیفزاید؛ ترکیه سالهاست که با یونان، قبرس، مصر و اسرائیل بر سر مالکیت بر منابع طبیعی این منطقه اختلاف دارد.

این احتمال دارد که با آغاز عملیات اکتشاف، آنکارا از سوی اتحادیه اروپا نیز تحریم شود.

وزیر انرژی ترکیه همچنین اعلام کرد که قرار است کشتی حفاری «فاتح» این کشور اولین مرحله از عملیات اکتشاف خود در دریای سیاه را در ۱۵ ژوئیه، در سالگرد شکست کودتای نافرجام ترکیه آغاز کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش در لیبی: آنکارا خواستار توقف «فوری» هرگونه حمایت از حفتر شد

رهبران لیبی با تشکیل یک دولت یکپارچه جدید موافقت کردند

بیش از ۶۰ نفر در پی غرق شدن قایق حامل پناهجویان در سواحل لیبی جان باختند