ترامپ روابط آمریکا با سازمان جهانی بهداشت را قطع و چین را تهدید به تحریم کرد

سازمان جهانی بهداشت
سازمان جهانی بهداشت Copyright AP
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ پیش از این نیز بارها سازمان جهانی بهداشت را متهم کرده بود که از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان، همواره در مقابل مقامات پکن با ملایمت رفتار کرده و با وجود دریافت بخش قابل توجهی از بودجه خود از ایالات متحده آمریکا «زیادی به چین نزدیک شده است.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز جمعه ۲۹ مه اعلام کرد که به روابط کشورش با سازمان جهانی بهداشت خاتمه می‌دهد زیرا این سازمان اقدام مناسبی در راستای مبارزه با شیوع کرونا در جهان انجام نداده است.

او پیش از این نیز بارها این سازمان را متهم کرده بود که از زمان شیوع ویروس کرونا در جهان، همواره در مقابل مقامات پکن با ملایمت رفتار کرده و با وجود دریافت بخش قابل توجهی از بودجه خود از ایالات متحده آمریکا «زیادی به چین نزدیک شده است.»

رئیس جمهوری آمریکا در جریان یک نشست مطبوعاتی که در کاخ سفید برگزار شد، دربارۀ سازمان جهانی بهداشت گفت: «از آنجا که آنها نتوانستند اصلاحات لازم را انجام دهند، امروز به روابط خود با سازمان جهانی بهداشت پایان می‌دهیم و منابع مالی خود را به سایر بخش‌های بهداشت عمومی که سزاوار این پول هستند، اختصاص می‌دهیم.»

وی در ادامه افزود در حالی که آمریکا ۴۵۰ میلیون دلار از بودجه سازمان جهانی بهداشت را تامین می‌کند، چین تنها ۴۰ میلیون دلار به این سازمان کمک مالی می‌کند.

آمریکا بزرگترین تامین‌کننده مالی سازمان جهانی بهداشت است و قطع این کمک به تضعیف این سازمان جهانی خواهد انجامید.

دونالد ترامپ همچنین اعلام کرد که واشنگتن مقامات چین را به دلیل تلاش‌هایشان در راه از بین بردن خودمختاری هنگ کنگ تحریم خواهد کرد و افزود که در این راستا، معافیت‌های تجاری را که مقامات هنگ‌هنگ از آن بهره‌مند می‌شدند، لغو خواهد کرد.

او گفت: «هنگ کنگ دیگر به اندازه کافی خودمختار نیست تا بتوانیم بر این اساس امتیاز ویژه‌ای را که به این سرزمین داده‌ایم، توجیه کنیم. بنابراین من از دولتم می‌خواهم تا پروسۀ پایان دادن به معافیت‌های تجاری هنگ‌کنگ را آغاز کنند. این امر بر همه توافقات با هنگ کنگ، از معاهده استرداد گرفته تا کنترل صادرات فناوری‌های دو منظوره و موارد دیگر تاثیر خواهد گذاشت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت کرونا به چین؛ قرنطینه محلی و تعطیلی مراکز فرهنگی و ورزشی در پکن

واکنش‌های جهانی به تصمیم ترامپ برای تعلیق کمک مالی به سازمان جهانی بهداشت

درز اطلاعات یک شرکت هکری وابسته به دولت چین؛ جاسوسی پکن از کشورها و شهروندان فاش شد