چهارمین نفتکش سوخت‌رسان ایران بزودی در ونزوئلا پهلو می‌گیرد

Juan Carlos Hernandez
Juan Carlos Hernandez Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایران در حال تحویل بیش از ۱ میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه بنزین به این کشور واقع در آمریکای لاتین است تا بتواند کمبود حاد مواد سوختی ونزوئلا را که شهروندان را وادار کرده برای ساعت‌ها در ایستگاه‌های پمپ بنزین انتظار بکشند، برطرف کند.

آگهی

چهارمین محموله از مجموعه نفتکش‌های ‌سوخت‌رسان ایران روز چهارشنبه وارد دریای کارئیب شد تا در ونزوئلا پهلو بگیرد. بنا بر اعلام یکی از مقامات دولتی ونزوئلا، به این ترتیب دولت این کشور به زودی کار توزیع بنزین وارداتی میان شهروندان ناامید و بحران‌زده این کشور را آغاز خواهد کرد.

ایران در حال تحویل بیش از ۱ میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه بنزین به این کشور آمریکای لاتین است تا بتواند کمبود حاد مواد سوختی ونزوئلا را که شهروندان را وادار کرده برای ساعت‌ها در ایستگاه‌های پمپ بنزین انتظار بکشند، برطرف کند.

اگرچه ونزوئلا به دلیل عدم تغییر قیمت‌ها برای مدتی بیش از دو دهه، دارای ارزان‌ترین بنزین جهان است اما توزیع نادرست این محصول در میان مصرف کنندگان، بازار سیاهی را در سراسر کشور ایجاد کرده و باعث شده تا بهای بنزین به بیش از ۲ دلار برسد.

ورود چهارمین نفتکش ایران به آبهای ونزوئلا بر خلاف اظهار خوشوقتی مقامات این کشور، انتقاد شدید سیاستمداران آمریکایی را در پی داشت؛ بویژه آنکه تهران و کاراکاس، دو کشور سازمان اوپک، هر دو از سوی ایالات متحده تحریم شده‌اند.

تانکر «فاکسون» در حالی روز چهارشنبه وارد دریای کارائیب شد که پیش از آن نفتکش سوم که «پتونیا» نام داشت رهسپار پالایشگاه «ال پالیتو» شده بود؛ یعنی جایی که اولین نفتکش با پرچم ایران، «فورچون»، از روز دوشنبه در آن پهلو گرفته است.

دومین نفتکش که «فارست» نام دارد نیز از روز سه‌شنبه عملیات تخلیه سوخت در پالایشگاه «کاردون» را آغاز کرده است.

حجت الله سلطانی، سفیر ایران در کاراکاس روز سه‌شنبه در جریان یک مصاحبۀ تلویزیونی در شبکه عربی زبان العالم جمهوری اسلامی ایران، بار دیگر این ادعای مقامات آمریکایی را که می‌گویند بهای بنزین‌های تحویل داده شده به ونزوئلا با طلا پرداخت خواهد شد، رد کرد.

او گفت: «نیازی به چنین کاری نیست زیرا روش‌های دیگری مانند خرید مواد غذایی همچون قهوه و کاکائو وجود دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ناظر بر دریانوردی: نفت‌کشی که آمریکا به دنبال آن بود ربوده شد

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید