Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنجال بر سر کتک خوردن یک وکیل در جریان اعتراضات هنگ کنگ

جنجال بر سر کتک خوردن یک وکیل در جریان اعتراضات هنگ کنگ
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تظاهرات یکشنبه، دو روز پس از آن انجام شد که لایحه ممنوعیت «خیانت، جدایی‌طلبی، فتنه‌انگیزی و براندازی» برای رأی و تصمیم به پارلمان چین داده شد.

آگهی

رسانه‌های چین ماجرای کتک خوردن یک وکیل در جریان اعتراضات روز یکشنبه در هنگ کنگ را به شکل گسترده‌ای بازتاب دادند و کانون وکلای هنگ کنگ نیز این رویداد را محکوم کرد.

ماجرا چیست؟

هنگ کنگ از ماه ژوئن تا دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی صحنه راهپیمایی و اعتراض به سیاست‌های مداخله‌جویانه دولت مرکزی چین بوده و روز یکشنبه نیز هزاران تن از مردم هنگ کنگ با در دست گرفتن نماد جنبش اعتراضی خود یعنی چتر به خیابان آمدند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

در جریان این اعتراض‌ها و در حالی که عده‌ای از معترضان مشغول گذاشتن موانع پیش‌ساخته بودند، میان آنها و یک فرد دیگر درگیری روی داد.

در ویدیوی این درگیری فردی خونین و زخمی دیده می‌شود که عده‌ای او را با چتر و لگد کتک می‌زنند.

واکنش کانون وکلای هنگ کنگ

این ویدیو در هنگ کنگ در شبکه توییتر همرسان شد و کانون وکلای هنگ کنگ تأیید کرد که آن فرد یکی از اعضای این کانون بوده و پس از کتک خوردن به بیمارستان منتقل شده است.

کانون وکلا با محکوم کردن این رفتار در بیانیه‌ای نوشت: «خشونت به هر شکلی به معنی اقدام علیه حاکمیت قانون است و بنابراین باید متوقف شود.»

جنجال رسانه‌ای در چین

اما رسانه‌های چین این ماجرا را به صورتی بسیار گسترده‌تر پوشش داده و محکوم کردند.

در حالی که شبکه توییتر در چین ممنوع است، هو شی‌جین، سردبیر روزنامه گلوبال تایمز چین ویدیو کتک خوردن وکیل هنگ کنگی را از روی توییتر گرفته و در وب‌سایت این روزنامه منتشر کرد. او نوشت: «ببینید دموکراسی هنگ کنگی که واشنگتن از آن پشتیبانی می‌کند چگونه است.»

این خبر را رسانه‌های دیگر چینی نیز پوشش دادند.

دولت چین همواره اعتراض هنگ کنگی‌ها را حاصل «توطئه بیگانگان» به هدف «براندازی» و ایجاد «بی‌ثباتی» دراین کشور خوانده است. تظاهرات یکشنبه نیز دو روز پس از آن انجام شد که لایحه ممنوعیت «خیانت، جدایی‌طلبی، فتنه‌انگیزی و براندازی» برای رأی و تصمیم به پارلمان چین داده شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در توئیت منتسب به سفارت چین آمریکا به عنوان فرشته مرگ معرفی شد

دیدار ویکتور و دونالد در فلوریدا؛ اوربان: ترامپ مساله جنگ روسیه و اوکراین را حل می‌کند

طرح چین برای انهدام جنگنده‌های پیشرفته آمریکا با استناد به تصاویر ماهواره‌ای