Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تاثیر شیوع کرونا بر برگزاری جشن‌های عروسی در افغانستان

Michal Hvorecky
Michal Hvorecky Copyright Shopping Mall for Afghan Brides
Copyright Shopping Mall for Afghan Brides
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شیوع کرونا تاثیری بر سنت‌های افغانستان گذاشت که حتی حملات تروریستی نیز قادر به ایجاد چنین تغییری نبود. بطور مثال پیش از این در اوت ۲۰۱۹ میلادی حمله به یک جشن عروسی در کابل بیش از ۸۰ کشته برجای گذاشت اما نتوانست مانع از ادامۀ برگزاری جشن‌های پرجمعیت در پایتخت این کشور شود.

آگهی

شیوع کرونا بسیاری از زوج‌های افغان را مجبور کرده است تا برای جشن ازدواجشان به برگزاری مراسمی محدود و کوچک بسنده کنند.

تالارهای عروسی در سراسر این کشور که زمانی پذیرای هزاران نفر بود، اکنون خالی از جمعیت هستند. آن هم در حالی که در این کشور هرگاه صحبت جشن ازدواج مطرح می‌شد، دشواری‌های جنگ و بحران اقتصادی به کناری گذاشته می‌شد و از تهیه انواع رنگارنگ و خرید لباس‌های مجلل دریغ نمی‌گردید.

در افغانستان برگزاری مجلل مراسم عروسی آنقدر رونق داشت که خانواده‌ها گاه برای سال‌ها درگیر پرداخت بدهی‌های آن بودند. اما اکنون با پدیدار شدن ویروس کرونا که بیش از ۸ هزار نفر را آلوده کرده و باعث مرگ حدود ۲۰۰ نفر شده، دیگر از ازدواج‌های پرهزینه و پرجمعیت به سیاق گذشته خبری نیست.

لطیف فرامرز، یک دانشجوی ۲۶ ساله رشته حقوق که از دو سال پیش در تدارک برگزاری مراسم ازدواج خود بوده، قصد داشت تا در پایان ماه مارس جشن ازدواج خود را برگزار کند. او به خبرگزاری فرانسه می‌گوید که حدود ۱۵ هزار دلار را به این کار اختصاص داده بود تا جشنی با حضور ۱۲۰۰ میهمان برگزار کند. اما اکنون سالن‌های جشن تعطیل هستند و آنها باید به برگزاری جشنی کوچک با حدود ۵۰ تن از نزدیکانشان رضایت بدهند.

شیراحمد، یکی دیگر از جوانان افغان نیز قصد داشت مانند برادرانش جشنی بزرگ و هزار نفری بگیرد؛ اما می‌گوید که «رویاهایش به خاطر کرونا بر باد رفته» و اکنون جشنی خانوادگی با ۸۰ میهمان برگزار خواهد کرد.

شیراحمد می‌گوید پولی که برای برگزاری جشن فراهم کرده بود را حالا میان فقرای کابل تقسیم ‌کند.

به این ترتیب شیوع کرونا تاثیری بر سنت‌های افغانستان گذاشت که حتی حملات تروریستی نیز قادر به ایجاد چنین تغییری نبود. بطور مثال پیش از این در اوت ۲۰۱۹ میلادی حمله به یک جشن عروسی در کابل بیش از ۸۰ کشته برجای گذاشت اما نتوانست مانع از ادامۀ برگزاری جشن‌های پرجمعیت در پایتخت این کشور شود.

در شهر کابل با بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت، حدود ۱۲۴ سالن جشن و عروسی وجود دارد و نزدیک به ۱۵ هزار نفر در این بخش مشغول به کارند. مدت ۲ ماه است که این سالن‌ها تعطیل شدند و در این مدت، جشن‌های کوچک و محدود خانواده‌ها جایگزین شده است.

پلیس با برگزاری جشن‌های خانوادگی نیز مخالف است زیرا خطر شیوع کرونا در این جمع‌های خانوادگی نیز بالاست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عروسی در بحبوحه کرونا؛ عکس یادگاری در شهر تاریخی بعلبک

امضای توافق‌نامه سیاسی میان غنی و عبدالله بر سر تقسیم قدرت در افغانستان

اعضای سازمان جهانی بهداشت بر سر مقابله با همه‌گیری‌های آینده به توافق نرسیدند