Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ترامپ: ترجیح می‌دهم ظرف‌های خانهٔ پمپئو را کارکنان دولت بشویند تا خودش

ترامپ: ترجیح می‌دهم ظرف‌های خانهٔ پمپئو را کارکنان دولت بشویند تا خودش
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«شاید دستش بند باشد، شاید دارد با کیم‌جونگ اون مذاکره می‌کند،‌ بله، دربارهٔ تسلیحات اتمی، یا شاید به محافظش یا کسی گفته: ببین من دارم با رئیس جمهور شی (جی ‌پینگ) حرف می‌زنم تا هزینهٔ ضرری را که به ما و دنیا زده بدهد، قربان دستت این سگ من را ببر بگردان.»

آگهی

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در گفتگویی اعلام کرد ترجیح می‌دهد کارکنان دولتی ظرف‌های منزل وزیر خارجه را بشویند تا آنکه او وقتش را به جای رسیدگی به امور مهمتر صرف این کار کند.

آقای ترامپ با دفاع از عملکرد وزیر خارجهٔ خود در پاسخ خبرنگاران گفت:‌ «او آدم بسیار بسیار قابلی است و شما آمده‌اید و به من دربارهٔ کسی که سگ او را بیرون برده و کسی که ظرف‌های خانه‌اش را شسته حرف می‌زنید؟» وی افزود: «من ترجیح می‌دم بگذارم او به رهبران دنیا زنگ بزند تا اینکه بگذارم ظرف بشورد، خب شاید زن و بچه‌هایش نباشند.» او در حالی به «بچه‌های» آقای پمپئو اشاره کرد که وی تنها یک پسر دارد.

رئيس جمهوری آمریکا در ادامه، موضوع را به اهمیت وظایف وزیر خارجه در قبال چالش‌های بین‌المللی گره زد و گفت: «شاید دستش بند باشد، شاید دارد با کیم‌جونگ اون مذاکره می‌کند،‌ بله، دربارهٔ تسلیحات اتمی، یا شاید به محافظش یا کسی گفته: ببین من دارم با رئیس جمهور شی (جی ‌پینگ) حرف می‌زنم تا هزینهٔ ضرری را که به ما و دنیا زده بدهد، قربان دستتت این سگ من را ببر بگردان.»

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه بازرس کلّ وزارت خارجهٔ این کشور را به درخواست مایک پامپئو وزیر خارجه اخراج کرد. این درحالی است که منتقدان می‌گویند یکی از دلایل این اخراج احتمالا آن بوده که بازرس کلّ این وزارتخانه مشغول بررسی استفادهٔ شخصی آقای پمپئو از کارکنان دولت بوده است.

AP
مایک پمپئو، در ضیافت شام با هیئت بلند‌پایهٔ کرهٔ جنوبی در پیونگ‌یانگAP

رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به سوال خبرنگاران دربارهٔ دلیل بازرسی شدن عملکرد وزیر خارجه‌اش از سوی کنگره گفت:‌ «منظورتان این است که او الان به‌خاطر اینکه گذاشته کسی از کارکنان دولت سگش را بگرداند زیر ذرّه‌بین است؟ فکر نمی‌کنم چندان مهم باشد.» و افزود: «این کشور خیلی مانده به آنجا که باید برسد، وقتی همچین چیزهایی را می‌خوانم، می‌بینم که اولویت‌‌بندی‌ها به گند کشیده شده.»

وی در پاسخ به اینکه آیا عملکرد وزیر خارجه‌اش به دلیل دور زدن کنگره برای فروش سلاح به عربستان تحت بازرسی قرار گرفته یا نه، گفت: «گمان نمی‌کنم. من فکر می‌کنم وقتی کسی برای اسلحه به ما پول هنگفتی می‌دهد باید معامله را جوش بدهیم.»

مایک پمپئو پیش از این اعلام کرده بود که از رئیس جمهوری خواسته است تا استیو لینیک، بازرس کلّ وزارت خارجه را برکنار کند چراکه وی رسالت این وزارت خانه را «تضیف» می‌کرده است.

اخراج چهار تن از بازرسان کلّ نهادهای دولتی از سوی رئیس جمهوری آمریکا به نگرانی سیاستمداران این کشور از هر دو جناح دموکرات و جمهوریخواه دامن زده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دموکرات‌های آمریکا: بازرس اخراجی وزارت ‌خارجه مشغول بررسی فروش سلاح به عربستان بود

سوء استفاده شخصی پمپئو از کارکنان وزارت خارجه؛ دلیل اخراج استیو لینیک چیست؟

ترامپ بازرسی را که درباره پمپئو تحقیق می‌کرد اخراج کرد