ترامپ بازرسی را که درباره پمپئو تحقیق می‌کرد اخراج کرد

ترامپ بازرسی را که درباره پمپئو تحقیق می‌کرد اخراج کرد
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک نماینده حزب دموکرات آمریکا اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا یک بازرس دولتی را که تحقیقات درباره مایک پمپئو، وزیر امور خارجه این کشور را شروع کرده بود، اخراج کرد.

آگهی

یک نماینده حزب دموکرات آمریکا اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا یک بازرس دولتی را که تحقیقات درباره مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور را شروع کرده بود، اخراج کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا بدون اشاره به جزئیات، اخراج استیو لینیک، بازرس کل را در شامگاه جمعه ۱۵ مه (۲۶ اردیبهشت) تایید کرد. دلیلی درباره این اخراج اعلام نشده است.

الیوت انگل، نماینده دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در بیانیه‌ای در این زمینه گفت که وی مطلع شده است که آقای لینیک تحقیق درباره مایک پمپئو را آغاز کرده بود.

اینکه آقای لینیک در زمان تحقیقاتش از سمت خود اخراج می‌شود، نشان دهنده عمل غیرقانونی تلافی‌جویانه است
الیوت انگل
نماینده دموکرات و رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا

آقای انگل افزود: «اینکه آقای لینیک در زمان تحقیقاتش از سمت خود اخراج می‌شود، نشان دهنده عمل غیرقانونی تلافی‌جویانه است.»

یک دستیار دموکرات کنگره آمریکا نیز به شرط ناشناس ماندن به خبرگزاری فرانسه گفت: «آقای لینیک در حال تحقیق روی شکایت‌هایی مبنی بر سو استفاده مایک پمپئو از یک گماشته سیاسی برای انجام کارهای شخصی او و همسرش بود.»

شبکه خبری سی‌ان‌ان با استناد به سخنان یک مقام ارشد در وزارت امور خارجه آمریکا، گزارش داد که این خود پمپئو بود که پیشنهاد اخراج لینیک را ارائه کرد و استفان آکارد را که دستیار سابق مایک پنس بود، به جای او گماشت.

طبق قانون، دولت موظف است در صورتی که قصد اخراج یا پایان رسمی فعالیت یک بازرس کل را دارد ۳۰ روز قبل به کنگره اطلاع دهد. اما در این مورد حتی بازرس کل جایگزین نیز بدون طی شدن مهلت قانونی انتخاب شده است.

نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا پس انتشار خبر اخراج آقای لینیک گفت که این بازرس کل به‌خاطر انجام شرافتمندانه وظایفش در حمایت از قانون اساسی و امنیت کشور مجازات شد.

رئیس جمهور باید عادت خود به انتقام و انتقام جویی علیه ماموران دولت را که برای امنیت آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند متوقف کند
نانسی پلوسی
رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

وی تاکید کرد که دونالد ترامپ باید عادت خود به انتقام و انتقام جویی علیه ماموران دولت را که برای امنیت آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند متوقف کند.

آقای لینیک در سال ۲۰۱۳ از سوی باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا به این سمت منصوب شده بود.

مایک پمپئوی ۵۶ ساله یکی از افراد بسیار نزدیک به دونالد ترامپ در کابینه وی محسوب می‌شود.

آسوشیتدپرس
مایک پمپئو و همسرش سوزان پمپئوآسوشیتدپرس

سفرهای متعددی که مایک پمپئو به سراسر دنیا با هواپیمای دولتی همراه سوزان پمپئو همسرش که سمتی در دولت ندارد انجام می‌دهد تعجب و اعتراض‌هایی را ایجاد کرده است.

سال گذشته شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی گفته بود که برخی از مقام‌های امنیتی و محافظان مایک پمپئو به «پادوها خانوادگی» تبدیل شده‌اند و این موضوع باعث نارضایتی عده‌ای از آن‌ها و اعلام شکایت‌هایی شده است.

طبق نوشته رسانه‌های آمریکا به‌نظر می‌رسد که بازرس کل وزارت خارجه آمریکا در این زمینه در حال تحقیق بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت آمریکا درباره گم شدن بطری ویسکی اهدایی ژاپن به پمپئو تحقیق می‌کند

ترامپ: ترجیح می‌دهم ظرف‌های خانهٔ پمپئو را کارکنان دولت بشویند تا خودش

دموکرات‌های آمریکا: بازرس اخراجی وزارت ‌خارجه مشغول بررسی فروش سلاح به عربستان بود