Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آمریکا نسبت به بیماری مرتبط با کووید ۱۹ در بین کودکان هشدار داد

افزایش نگرانی‌ها نسبت به ابتلای کودکان به یک سندروم نادر تنفسی
افزایش نگرانی‌ها نسبت به ابتلای کودکان به یک سندروم نادر تنفسی Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های حوزه سلامت ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۱۴ مه، نسبت به یک بیماری نادر اما گاهی مرگبار بین کودکان که معتقدند با بیماری کووید ۱۹ مرتبط است، هشدار دادند.

آگهی

مقام‌های حوزه سلامت ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه ۱۴ مه، نسبت به یک بیماری نادر اما گاهی مرگبار بین کودکان که معتقدند با بیماری کووید ۱۹ مرتبط است، هشدار دادند.

این بیماری که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا آن را سندروم التهابی چند سیستمی در کودکان (MIS-C) نامیده‌ است، در کشورهای اروپایی مانند بریتانیا، ایتالیا، اسپانیا و فرانسه نیز گزارش شده است.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در بیانیه خود تاکید کرده است مراکز درمانی و مراقب‌های پزشکی در این کشور اگر با بیماران کمتر از ۲۱ سال با علائم سندروم التهابی چند سیستمی روبرو شدند باید موارد مشکوک را به مراکز بالاتر گزارش کنند.

کودکان مبتلا اغلب دارای علائم اولیه همچون تب، کهیر پوستی، قرمزی چشم، لب‌های ترک خورده و درد شکم هستند و سپس با بروز التهاب در رگ‌ها و برخی اندام‌ها دچار آسیب‌های قلبی می‌شوند که گاه مرگبار است.

در ایالت نیویورک آمریکا تا کنون ۱۰۰ مورد ابتلای کودکان به این بیماری ثبت شده‌ است که سه نفر از آن‌ها جان خود را از دست داده است.

پزشکانی که بیماران با این علائم را درمان کرده‌اند می‌گویند که کودکان مبتلا به این سندرم گاهی اوقات علائمی شبیه بیماری نادر کاوازاکی را از خود بروز می‌دهند که باعث تورم رگ‌های خونی در بدن می‌شود و درد شدیدی را ایجاد می‌کند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده گفته است که پزشکان باید شواهد عفونت به ویروس جدید کرونا را در هر نوع مرگ کودکان در اثر سندروم التهابی چند سیستمی در نظر بگیرند. این مرکز تاکید کرده که هنوز مشخص نیست که این شرایط تنها منحصر به کودکان باشد.

برخی از کودکان نوع خفیف از این بیماری را دارند اما حدود نیمی از بیمارانی که من و همکارانم معاینه کرده‌ایم باید تحت مراقبت‌های ویژه به‌خاطر التهاب‌ در قلب قرار می‌گرفتند.
سانیل سود
متخصص اطفال در مرکز پزشکی کودکان کوهن در نیویورک

سانیل سود، متخصص اطفال در مرکز پزشکی کودکان کوهن در نیویورک به خبرگزاری فرانسه گفت: «برخی از کودکان نوع خفیف از این بیماری را دارند اما حدود نیمی از بیمارانی که من و همکارانم معاینه کرده‌ایم باید تحت مراقبت‌های ویژه به‌خاطر التهاب‌ در قلب قرار می‌گرفتند.»

وی با استناد به موارد ابتلا تاکید کرد که اغلب چهار تا شش هفته پس از اینکه کودک به ویروس آلوده می‌شود، علائم بیماری بروز پیدا می‌کند و در این مدت نیز پادتن در بدن بیمار تولید می‌شود.

این پزشک تصریح می‌کند که در بدن این کودکان ویروس بوده است و بدن زودتر مبارزه با آن را آغاز می‌کند. اما وی تاکید کرد که هم اکنون این پاسخ ایمنی با تاخیر همراه است.

آسوشیتدپرس
کودکان فرانسوی با وجود نگرانی‌ها نسبت به یک سندروم نادر تنفسی به مدارس بازگشتندآسوشیتدپرسBob Edme

هشدار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در حالی مطرح شده است که روز گذشته پزشکان ایتالیایی اولین شواهد قابل اتکاء از ارتباط موجود بین بیماری کووید ۱۹ و این سندروم نادر التهابی را گزارش کردند.

نتایج تازه‌ترین بررسی پزشکان در برگامو، شهری که بیشترین میزان شیوع ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن را در ایتالیا داشته نشان می‌دهد که همزمان با افزایش ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در سه ماه گذشته، تعداد کودکان مبتلا به سندورمی با علائمی شبیه به بیماری کاوازاکی در مقایسه با پنج سال گذشته تقریبا ۱۰ برابر شده است.

این بررسی نشان می‌دهد که از میان ۱۰ کودکی که در فاصله اواسط فوریه و اواسط آوریل به دلیل بروز علائم سندروم حاد التهابی تحت درمان بوده‌اند، نتایج آزمایش بالینی هشت نفر از آنها از نظر وجود پادتن ضد ویروس کرونا مثبت بوده است. پزشکان ایتالیایی معتقدند که دو مورد منفی ثبت شده نیز ناشی از خطای مرسوم در انجام آزمایش تشخیص ویروس کرونا بوده است.

مرگ یک کودک در مارسی

از سوی دیگر، مسئولان حوزه بهداشت و سلامت فرانسه اعلام کردند که یک کودک ۹ ساله مبتلا به سندروم کاوازاکی در شهر مارسی جان خود را از دست داده است.

طبق گفته این مقامات، در هفته‌های اخیر مارسی با شمار بی سابقه‌ای از موارد جدید ابتلا به این بیماری نادر روبرو شده است.

به‌طوری که پنج بیمار با سن کم در این مدت در بیمارستان‌های مارسی بستری شده‌اند در حالی که به طور متوسط سالانه سه بیمار مبتلا به این سندروم تشخیص داده می‌شود.

به طور کلی در فرانسه بیش از ۱۰۰ مورد ابتلا به این سندروم نادر در کودکان گزارش شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نقش آزمایش خون در تشخیص خطر پیشرفت بیماری کاوازاکی در کودکان

سندروم التهابی احتمالا مرتبط با کرونا، جان سه کودک را در نیویورک گرفت

پیش‌بینی دینداری جوانان مسیحی ایالات متحده؛ مذهبی‌ترین ایالت آمریکا کدام است؟