دبیرکل سازمان ملل درباره تبعات روانی بیماری‌ کووید‌۱۹ هشدار داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Germany Climate Talks
Germany Climate Talks   -  Copyright  Michael Kappeler/(c) dpa-pool

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از دولت‌ها خواست تا به وضعیت افراد با شرایط خاص سلامت روانی توجه بیشتری داشته باشند.
به گفته وی «سلامت روان هسته مرکزی بشریت است. بیماری کووید۱۹ تنها به سلامت فیزیکی ما حمله نکرده بلکه میزان رنج روانی ما را افزایش داده است.»

آقای گوترش تاکید کرد: «پس از دهه‌ها غفلت در موضوع ارایه خدمات حوزه سلامت روان، بیماری همه‌گیر کووید۱۹ خانواده‌ها‌ و جوامع زیادی را با استرس روانی بیشتری مواجه کرده است، سیاستگذاری‌ها باید در راستای حمایت از آنهایی باشد که سلامت روانشان آسیب دیده و از حقوق‌ بشر و انسان حمایت شود.»

اقدام فوری برای برآیند میزان آسیب‌ها در حوزه سلامت روان

او همچنین تاکید کرد که ویروس کرونا موجب شده تا افراد در خانواده‌ها و جوامع مختلف با استرس و مشکلات سلامت روان درگیر شوند، از دست دادن عزیزان، عدم امنیت شغلی و نگاه مضطرب و نامطمئن درباره آینده از جمله دلایل افزایش مسائل مرتبط با سلامت روان به شمار می‌آیند.
آقای گوترش گفت: «مشکلات سلامت روان از جمله افسردگی و اضطراب از جمله دلایل اصلی حس بدبختی به شمار می‌آیند و این رنج اغلب با تبعیض و انگ زدن تشدید می‌شود، آنچه اصلا قابل قبول نیست.»
دبیر کل سازمان ملل از نهادهای مدنی و دولت‌هاو همگان خواست تا در برآیند میزان آسیب‌های وارد شده پس از شیوع کرونا در حوزه سلامت روان اقدام فوری انجام دهند.