Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا: دولت افغانستان و طالبان عاملان حملات کابل و ننگرهار را مجازات کنند

انجام دو حمله در افغانستان از جمله در یک بیمارستان زنان و زایمان
انجام دو حمله در افغانستان از جمله در یک بیمارستان زنان و زایمان Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه پس از حملات شدید به یک بیمارستان (زایشگاه) و مراسم تشییع جنازه از دولت افغانستان و طالبان خواست که با یکدیگر همکاری کنند تا عاملان این حملات مجازات شوند.

آگهی

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه پس از حملات شدید به یک بیمارستان زنان و زایمان (زایشگاه) و مراسم تشییع جنازه از دولت افغانستان و طالبان خواست که با یکدیگر همکاری کنند تا عاملان این حملات مجازات شوند.

وی این دو حمله را «وحشتناک» توصیف و تاکید کرد که طالبان مسئولیت این حملات را رد کرده است.

وی در بیانیه خود تاکید کرد که حمله به افراد بی‌گناه بخشودنی نیست اما حمله به شیرخواران و زنان باردار در بیمارستان عملی شرورانه ناشایست است.

تا زمانیکه کاهش پایدار در خشونت‌ها و پیشرفت لازم در توافق صلح صورت گرفته انجام نشود، افغانستان در برابر تروریسم آسیب‌پذیر خواهد بود
مایک پمپئو
وزیر امور خارجه آمریکا

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: «تا زمانیکه کاهش پایدار در خشونت‌ها و پیشرفت لازم در توافق صلح صورت گرفته انجام نشود، افغانستان در برابر تروریسم آسیب‌پذیر خواهد بود.»

داعش، مسئولیت حمله انتحاری روز گذشته ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) به یک مراسم تشییع جنازه در افغانستان را برعهده گرفت. این حمله که در ولایت ننگرهار این کشور روی داد، دستکم ۲۴ کشته و بیش از ۶۸ نفر مجروح برجای گذاشت. در همین روز و در جریان حمله افراد مسلح به بیمارستان پزشکان بدون مرز کابل دست‌کم ۱۴ تن شامل دو نوزاد کشته و ۱۶ تن دیگر نیز مجروح شدند. هنوز مشخص نیست آیا این حمله نیز کار نیروهای داعش در افغانستان بوده است.

توافق صلح افغانستان که پس از برگزاری نشست‌هایی طولانی میان نمایندگان طالبان و دولت آمریکا در ماه فوریه گذشته به امضای طرفین رسید، هنوز نتوانسته است سطح خشونت‌ها در این کشور را کاهش دهد. قرار بود در چارچوب این پیمان، از سطح خشونت‌ها کاسته و زمینه گفتگو میان طالبان و دولت مرکزی افغانستان مستقر در کابل فراهم شود اما نیروهای طالبان همچنان عملیات خود علیه نیروهای دولتی و نظامی افغانستان را ادامه می‌دهند هر چند که تاکنون از حمله به مواضع نیروهای آمریکایی خودداری کرده‌اند.

این گروه با این حال دست داشتن در حملات روز گذشته را به شدت تکذیب و آن را محکوم کرده است اما در عملیات دور روز پیش این گروه، طبق نوشته طلوع نیوز دست‌کم ۲۷ نیروی دولتی در ولسوالی علی‌شینگ لغمان کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله به بخش زایمان بیمارستان دشت برچی؛ «به دنیا آوردن نوزادان با وجود کشتار ادامه داشت»

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد