آمریکا: دولت افغانستان و طالبان عاملان حملات کابل و ننگرهار را مجازات کنند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انجام دو حمله در افغانستان از جمله در یک بیمارستان زنان و زایمان
انجام دو حمله در افغانستان از جمله در یک بیمارستان زنان و زایمان   -   کپی رایت  آسوشیتدپرس

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه پس از حملات شدید به یک بیمارستان زنان و زایمان (زایشگاه) و مراسم تشییع جنازه از دولت افغانستان و طالبان خواست که با یکدیگر همکاری کنند تا عاملان این حملات مجازات شوند.

وی این دو حمله را «وحشتناک» توصیف و تاکید کرد که طالبان مسئولیت این حملات را رد کرده است.

وی در بیانیه خود تاکید کرد که حمله به افراد بی‌گناه بخشودنی نیست اما حمله به شیرخواران و زنان باردار در بیمارستان عملی شرورانه ناشایست است.

تا زمانیکه کاهش پایدار در خشونت‌ها و پیشرفت لازم در توافق صلح صورت گرفته انجام نشود، افغانستان در برابر تروریسم آسیب‌پذیر خواهد بود
مایک پمپئو
وزیر امور خارجه آمریکا

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرد: «تا زمانیکه کاهش پایدار در خشونت‌ها و پیشرفت لازم در توافق صلح صورت گرفته انجام نشود، افغانستان در برابر تروریسم آسیب‌پذیر خواهد بود.»

داعش، مسئولیت حمله انتحاری روز گذشته ۱۳ مه (۲۳ اردیبهشت) به یک مراسم تشییع جنازه در افغانستان را برعهده گرفت. این حمله که در ولایت ننگرهار این کشور روی داد، دستکم ۲۴ کشته و بیش از ۶۸ نفر مجروح برجای گذاشت. در همین روز و در جریان حمله افراد مسلح به بیمارستان پزشکان بدون مرز کابل دست‌کم ۱۴ تن شامل دو نوزاد کشته و ۱۶ تن دیگر نیز مجروح شدند. هنوز مشخص نیست آیا این حمله نیز کار نیروهای داعش در افغانستان بوده است.

توافق صلح افغانستان که پس از برگزاری نشست‌هایی طولانی میان نمایندگان طالبان و دولت آمریکا در ماه فوریه گذشته به امضای طرفین رسید، هنوز نتوانسته است سطح خشونت‌ها در این کشور را کاهش دهد. قرار بود در چارچوب این پیمان، از سطح خشونت‌ها کاسته و زمینه گفتگو میان طالبان و دولت مرکزی افغانستان مستقر در کابل فراهم شود اما نیروهای طالبان همچنان عملیات خود علیه نیروهای دولتی و نظامی افغانستان را ادامه می‌دهند هر چند که تاکنون از حمله به مواضع نیروهای آمریکایی خودداری کرده‌اند.

این گروه با این حال دست داشتن در حملات روز گذشته را به شدت تکذیب و آن را محکوم کرده است اما در عملیات دور روز پیش این گروه، طبق نوشته طلوع نیوز دست‌کم ۲۷ نیروی دولتی در ولسوالی علی‌شینگ لغمان کشته شدند.