Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عربستان یارانه ۲۶۷ دلاری کارکنان دولت را قطع می‌کند

عربستان یارانه ۲۶۷ دلاری کارکنان دولت را قطع می‌کند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عربستان سعودی در پی کاهش قیمت جهانی نفت و رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، نرخ مالیات بر ارزش افزوده را سه برابر می کند و پرداخت کمک هزینه زندگی به کارکنان دولت را به حالت تعلیق در می‌آورد.

آگهی

عربستان سعودی در پی کاهش قیمت جهانی نفت و رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا، نرخ مالیات بر ارزش افزوده را سه برابر می کند و پرداخت کمک هزینه زندگی به کارکنان دولت را به حالت تعلیق در می‌آورد.

مطابق اعلام دولت عربستان کسری بودجه این کشور در سه ماهه نخست سال جاری میلادی به ۹ میلیارد دلار رسیده است. این کسری بودجه افزون بر کاهش قیمت جهانی نفت، متاثر از افت درآمدهای غیرنفتی این کشور به دلیل تعلیق و کاهش فعالیت‌های اقتصادی و افزایش هزینه‌های دولت در بخش مراقبت‌های بهداشتی و حمایت مالی صورت گرفته از بخش‌های مختلف اقتصادی بوده است.

در چنین شرایطی محمد جدعان، وزیر دارایی عربستان سعودی اعلام کرد که دولت این کشور ناچار شده تا برخی از هزینه‌های عملیاتی و سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهد و ۲۶.۶ میلیارد دلار از هزینه‌های بودجه سال جاری خود بکاهد.

وزیر دارایی عربستان سعودی همچنین گفته که کمک هزینه زندگی کارکنان دولت از اول ژوئن به حالت تعلیق درمی‌آید و مالیات بر ارزش افزوده از ابتدای ژوئیه از ۵ درصد کنونی به ۱۵ درصد افزایش می‌یابد.

ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در سال ۲۰۱۸ و در پی افزایش قیمت انرژی در این کشور، دستور پرداخت ماهانه ۲۶۷ دلار کمک هزینه زندگی به هر کارمند دولت را صادر کرده بود. طبق آمار رسمی منتشر شده در ماه دسامبر، حدود ۱.۵ میلیون سعودی در بخش دولتی شاغل هستند.

آقای جدعان تاکید کرده که این اصلاحات «ضروری» و «دردناک» برای حفظ ثبات اقتصادی عربستان در بلند مدت انجام شده تا اقتصاد این کشور بتواند با کمترین خسارت ممکن بر بحران مالی بی‌سابقه ناشی از شیوع ویروس کرونا غلبه کند.

در پی کاهش ۲۴ درصدی درآمدهای نفتی عربستان در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، ذخایر ارزی بانک مرکزی این کشور در ماه مارس با بیشترین سرعت در ۲۰ سال گذشته کاهش یافته و به پایین‌ترین حد از سال ۲۰۱۱ تاکنون رسیده است.

بانک تجارت ابوظبی پیش‌بینی کرده که کسری بودجه عربستان سعودی در سال جاری میلادی به ۱۶.۳ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برسد. شرکت سرمایه‌گذاری جدوا نیز اخیرا پیش‌بینی کرده که کسری بودجه عربستان در سال جاری میلادی به ۱۱۲ میلیارد دلار برسد. صندوق بین‌المللی پول نیز در گزارش ماه آوریل خود برآورد کرده بود که اقتصاد عربستان در سال ۲۰۲۰ با رشد منفی ۲.۳ درصدی مواجه خواهد شود.

وزیر دارایی عربستان هفته گذشته گفته بود که جبران کسری بودجه سنگین دولت، استقراض ۶۰ میلیارد دلاری از بانک مرکزی این کشور را اجتناب ناپذیر ساخته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبی در خطر بحران بدهی‌ها؛ پروژه‌های رویایی آل مکتوم بی‌پول شدند

عربستان سعودی قرنطینه در سراسر کشور به‌جز مکه را لغو می‌کند

پلیس‌عربستان ناقضان قرنطینه را با انتشار فیلم‌هایشان 'مسئولیت‌پذیر' می‌کند