ثبت رکورد تاریخی سکه طلا؛ دلار به بالاترین حد در ۱۹ و نیم ماه گذشته رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ثبت رکورد تاریخی سکه طلا؛ دلار به بالاترین حد در ۱۹ و نیم ماه گذشته رسید
کپی رایت  AP

همزمان با ادامه افزایش نرخ رسمی عرضه ارز از سوی بانک مرکزی ایران، قیمت فروش دلار آمریکا در بازار آزاد تهران از ۱۶ هزار و ۸۵۰ تومان فراتر رفت.

بانک مرکزی ایران روز دوشنبه بهای عرضه هر دلار آمریکا را در سامانه صرافی‌های بانکی ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان تعیین کرد که نسبت به روز یک‌شنبه ۳۰۰ تومان و نسبت به نرخ پنج‌شنبه گذشته ۸۰۰ تومان بالاتر بود. در واکنش به ادامه صعود نرخ رسمی ارز، هر دلار آمریکا در بازار آزاد تهران به بیش از ۱۶ هزار و ۸۶۰ تومان رسید؛ نرخی که از ۸ مهرماه ۱۳۹۷(۳۰ سپتامبر ۲۰۱۸) تاکنون و طی ۱۹.۵ ماه گذشته بی‌سابقه بود.

همچنین بانک مرکزی ایران قیمت هر یورو را نیز برای فروش در سامانه رسمی تحت مدیریت خود با ۳۰۰ تومان افزایش، ۱۷ هزار و ۹۰۰ تومان تعیین کرد تا بهای معاملاتی هر یورو در بازار آزاد تهران به ۱۸ هزار و ۲۰۰ تومان برسد.

صعود کم سابقه نرخ ارز در بازار ایران در حالی است که عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی کشور روز یکشنبه مدعی شده بود که میزان ذخایر ارزی ایران به شکل اسکناس در شرایطی مطلوب و در بالاترین سطح تاریخی خود است.

بررسی یورونیوز نشان می‌دهد که متوسط قیمت ماهانه دلار در بازار آزاد تهران طی ۲۳ روز اردیبهشت ماه جاری با عبور از مرز ۱۶ هزار و ۲۰۰ تومان به بالاترین سطح تاریخی خود رسیده است. در حالی که قیمت هر دلار آمریکا در جریان مبادلات روز ۴ مهرماه ۱۳۹۷(۲۶ سپتامبر ۲۰۱۸) به بالاترین حد خود یعنی ۱۹ هزار و ۳۵۰ تومان رسیده ولی متوسط نرخ دلار در مهرماه آن سال، ۱۵ هزار و ۳۷ تومان بوده است. رکورد متوسط نرخ ماهانه دلار در مهر ماه سال ۱۳۹۷ از اسفند ماه گذشته و طی سه ماه متوالی شکسته شده است.

در پی جهش نرخ دلار در بازار ایران، قیمت هر قطعه تمام سکه طلا نیز در معاملات روز دوشنبه بازار طلای تهران با ثبت حدنصاب جدید تاریخی به ۷ میلیون و ۱۵۰ هزارتومان رسید. این در حالی بود که در بازار جهانی طلا روز دوشنبه هر اونس طلا ۴ دلار و ۷۰ سنت کاهش قیمت داشت و هزار و ۶۹۸ دلار مبادله شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید