«روز پیروزی»؛ هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم

«روز پیروزی»؛ هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز ۸ مه (۱۹ اردیبهشت) هفتاد و پنجمین سالروز پایان جنگ جهانی دوم به شمار میرود.

آگهی

روز ۸ مه (۱۹ اردیبهشت) امسال مصادف است با هفتاد و پنجمین سالروز پایان جنگ جهانی دوم. در چنین روزی در سال ۱۹۴۵، پس از شش سال جنگ ویرانگر که بیش از ۶۰ میلیون کشته برجا گذاشت، آلمان نازی به فاصله کوتاهی پس از مرگ آدولف هیتلر تسلیم شد و قوای متفقین به صورت رسمی بر آلمان و متحدین‌اش اعلام پیروزی کردند.

در پی اعلام رسمی پایان جنگ، هزاران نفر در میادین پایتخت های بزرگ اروپایی حاضر شدند و به شادی پرداختند. وینستون چرچیل، نخست وزیر بریتانیا، در نطق پیروزی خود در لندن گفت: «خصومت‌ها از دقیقه ۱ نیمه شب ۸ مه به صورت رسمی تمام خواهد شد. جنگی که آلمان به راه انداخت به پایان رسید.»

این تاریخ هرچند به عنوان روز رسمی پایان جنگ به شمار می رود، با این حال کشورهای اروپایی تحت اشغال آلمان نازی مدتی قبل از آن استقلال خود را بازیافته بودند. ژنرال شارل دوگل در اوت ۱۹۴۴ به پاریس بازگشته بود، بروکسل پایتخت بلژیک در سپتامبر همان سال آزاد شده بود و هلند در ۵ مه سال ۱۹۴۵ پایان سلطه آلمان را جشن گرفته بود.

در ۸ مه فیلد مارشال ویلهلم کایتل، فرمانده ستاد فرماندهی عالی ارتش آلمان و وزیر جنگ رایش سوم، در برلین قرارداد تسلیم را در حضور نمایندگان ارتش سرخ شوروی، آمریکا و فرانسه امضا کرد.

روز ۸ مه که «روز پیروزی» نامگذاری شده است در شماری از کشورهای اروپایی از جمله فرانسه تعطیل رسمی به شمار می رود و مقامات سیاسی این کشورها با حضور بر مزار سربازان، نسبت به جانباختگان این جنگ ادای احترام می کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ارمنی‌تبار، پارتیزان و شاعری کمونیست؛اولین خارجی که در کنار مشاهیر بزرگ فرانسه آرام می‌گیرد که بود؟

سالروز پایان جنگ جهانی دوم؛ ژاپنی‌ها راهی معبد یاسوکونی شدند

روسیه؛ بزرگداشت هفتادمین سالگرد پیروزی ارتش سرخ در برابر آلمان نازی