آیا روز تسلیم آلمان در جنگ جهانی دوم در این کشور تعطیل عمومی می‌شود؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
Virus Outbreak Germany WWII VE Day
Virus Outbreak Germany WWII VE Day   -   کپی رایت  Markus Schreiber/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

هشتم ماه مه در بسیاری از کشورهای اروپایی به‌مناسبت سالروز تسلیم رسمی آلمان نازی در برابر متفقین و پایان جنگ جهانی دوم در قاره اروپا تعطیل رسمی است. با این حال امسال در آلمان، این روز تنها در پایتخت، برلین تعطیل عمومی اعلام شد.

بحث درباره تعطیلی رسمی این روز در آلمان امسال و در شرایطی که اروپا ۷۵مین سالگرد پایان جنگ را گرامی‌ می‌دارد، بار دیگر در این کشور بالا گرفته است. اشتر بیارانو، رئیس کمیته آشویتس (یک سازمان غیردولتی حفاظت از یاد و یادگارهای هولوکاست) با ارسال نامه‌ای به فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از عالی‌ترین مقام‌های سیاسی این کشور خواست تا «۸ ماه مه را به‌عنوان روز آزادی بشریت از یوغ رژیم نازی» تعطیل رسمی اعلام کنند.

این درخواست با حمایت کامل تمام احزاب چپ‌گرا و همچنین حزب لیبرال-دموکرات آلمان به یک طومار جمعی بدل شد و تاکنون بیش از ۹۱ هزار نفر آن را امضاء کرده اند.

با این حال حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان، سومین قدرت سیاسی پارلمان فدرال (بوندستاگ) با گرامیداشت این روز مخالف است. الکساندر گولاند، رئیس موقت آلترناتیو برای آلمان با رد این پیشنهاد گفت: « هشتم مه یک روز مبهم و دو وجهی است. برای زندانیان اردوگاه‌های کار، روز آزادی است اما برای آلمان، روز شکست مطلق است. روزی که به جدایی بخش‌های بزرگی از سرزمین ما منجر شد و آلمان قدرت خود برای سر و سامان دادن به اوضاع را از دست داد.»

در دوره جدایی دو آلمان، هشتم مه تنها در جمهوری دموکراتیک آلمان (شرق) برای گرامیداشت سقوط رژیم نازی تعطیل رسمی بود. این رسم پس از اتحاد دو آلمان برافتاد.

پس از خودکشی آدولف هیتلر در ۳۰ آوریل ۱۹۴۵، آدمیرال کارل دونیتس در ساعت ۲۲ هشتم مه رسما پیمان تسلیم آلمان در برابر متفقین را امضاء کرد. سالروز پیروزی در کشورهای اروپایی شرقی و روسیه، به‌دلیل اختلاف ساعت با اروپای غربی، در روز ۹ ماه مه جشن گرفته می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید