Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا روز تسلیم آلمان در جنگ جهانی دوم در این کشور تعطیل عمومی می‌شود؟

Virus Outbreak Germany WWII VE Day
Virus Outbreak Germany WWII VE Day Copyright Markus Schreiber/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Markus Schreiber/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در دوره جدایی دو آلمان، هشتم مه تنها در شرق برای گرامیداشت سقوط رژیم نازی تعطیل رسمی بود.

آگهی

هشتم ماه مه در بسیاری از کشورهای اروپایی به‌مناسبت سالروز تسلیم رسمی آلمان نازی در برابر متفقین و پایان جنگ جهانی دوم در قاره اروپا تعطیل رسمی است. با این حال امسال در آلمان، این روز تنها در پایتخت، برلین تعطیل عمومی اعلام شد.

بحث درباره تعطیلی رسمی این روز در آلمان امسال و در شرایطی که اروپا ۷۵مین سالگرد پایان جنگ را گرامی‌ می‌دارد، بار دیگر در این کشور بالا گرفته است. اشتر بیارانو، رئیس کمیته آشویتس (یک سازمان غیردولتی حفاظت از یاد و یادگارهای هولوکاست) با ارسال نامه‌ای به فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از عالی‌ترین مقام‌های سیاسی این کشور خواست تا «۸ ماه مه را به‌عنوان روز آزادی بشریت از یوغ رژیم نازی» تعطیل رسمی اعلام کنند.

این درخواست با حمایت کامل تمام احزاب چپ‌گرا و همچنین حزب لیبرال-دموکرات آلمان به یک طومار جمعی بدل شد و تاکنون بیش از ۹۱ هزار نفر آن را امضاء کرده اند.

با این حال حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان، سومین قدرت سیاسی پارلمان فدرال (بوندستاگ) با گرامیداشت این روز مخالف است. الکساندر گولاند، رئیس موقت آلترناتیو برای آلمان با رد این پیشنهاد گفت: « هشتم مه یک روز مبهم و دو وجهی است. برای زندانیان اردوگاه‌های کار، روز آزادی است اما برای آلمان، روز شکست مطلق است. روزی که به جدایی بخش‌های بزرگی از سرزمین ما منجر شد و آلمان قدرت خود برای سر و سامان دادن به اوضاع را از دست داد.»

در دوره جدایی دو آلمان، هشتم مه تنها در جمهوری دموکراتیک آلمان (شرق) برای گرامیداشت سقوط رژیم نازی تعطیل رسمی بود. این رسم پس از اتحاد دو آلمان برافتاد.

پس از خودکشی آدولف هیتلر در ۳۰ آوریل ۱۹۴۵، آدمیرال کارل دونیتس در ساعت ۲۲ هشتم مه رسما پیمان تسلیم آلمان در برابر متفقین را امضاء کرد. سالروز پیروزی در کشورهای اروپایی شرقی و روسیه، به‌دلیل اختلاف ساعت با اروپای غربی، در روز ۹ ماه مه جشن گرفته می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رسم نقاشی دیواری از کهنه سربازان روس به مناسبت سالگرد جنگ جهانی دوم

پوتین مدال یادبود جنگ جهانی دوم را به کیم جونگ اون اهدا کرد

یورو۲۰۲۴؛ یوفا تدابیر ویژه‌ای برای ممانعت از ورود «جیمی‌جامپ‌ها» به زمین مسابقات اعمال می‌کند