توافق آمریکا و ژاپن برای مبارزۀ مشترک با همه‌گیری ویروس کرونا

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
توافق آمریکا و ژاپن برای مبارزۀ مشترک با همه‌گیری ویروس کرونا
کپی رایت  AP Photo/Evan Vucci

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن روز جمعه بر سر انجام همکاری‌های نزدیک و مشترک برای مبارزه با شیوع کرونا از جمله همکاری برای تولید دارو و واکسن به توافق رسیدند.

بنا بر اعلام سخنگوی دولت ژاپن این دو نفر حدود ۴۵ دقیقه بصورت تلفنی با یکدیگر گفتگو کرده‌اند.

یوشیهیده سوگا در این باره گفت: «دو رهبر به تبادل نظر در موضوعات مختلف مرتبط با شیوع کرونا در کشورهایشان پرداختند و درنهایت برای انجام اقدامات مشترک با هدف جلوگیری از شیوع بیشتر آن، تولید دارو و واکسن و اتخاذ تدابیری برای از سر گیری فعالیت‌های اقتصادی به توافق رسیدند... آنها همچنین توافق کردند که در این موضوع، همکاری نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.»

اقدام دو کشور برای همکاری مشترک برای مبارزه با شیوع کرونا در حالی انجام می‌شود که شمار رسمی مبتلایان به کووید۱۹ در ایالات متحده آمریکا به حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر و شمار قربانیان این بیماری به حدود ۷۷ هزار نفر رسیده است.

در ژاپن نیز که یکی از اولین کشورهای درگیر با این ویروس کشنده محسوب می‌شود، تا کنون ۱۵ هزار و ۴۷۷ نفر مبتلا شده و ۵۷۷ نفر جان باخته‌اند.

یک روز پیش از این دونالد ترامپ اقرار کرده بود ضربه‌ای که در پی شیوع ویروس کرونا به کشورش وارد شده، بسیار سنگین‌تر از ضربات حملۀ پرل هاربر در دوران جنگ جهانی دوم و حملات تروریستی یازده سپتامبر بوده است.