Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر ورزش ایران: پرسپولیس و استقلال تابستان واگذار می‌شوند

وزیر ورزش ایران: پرسپولیس و استقلال تابستان واگذار می‌شوند
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر ورزش ایران همچنین با اشاره به یکی از مهم‌ترین موانع خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال و در کل معضل اساسی برای فوتبال حرفه‌ای ایران یعنی حق پخش تلویزیونی از قرار گرفتن حق پخش ۳۰ درصدی در لایحه بودجه ۹۹ سخن گفت.

آگهی

وزیر ورزش ایران می‌گوید که تصمیم برای خصوصی سازی دو باشگاه پرطرفدار پرسپولیس و استقلال که زیر نظر این وزارتخانه اداره می‌شوند بسیار جدی است و این دو باشگاه مرداد امسال قطعا واگذار خواهند شد.

مسعود سلطانی فر،‌ وزیر ورزش و جوانان ایران روز پنجشنبه در دیدار با منتخبین استان مازندران در یازدهمین دور مجلس با اعلام این مطلب یادآور شد: «تنها راه نجات این ۲ باشگاه، فوتبال و ورزش ما واگذاری این تیم ها است و این اتفاق در قالب بورس و ‌فروش سهام در مرداد امسال انجام خواهد شد.»

وزیر ورزش ایران همچنین با اشاره به یکی از مهم‌ترین موانع خصوصی سازی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال و در کل معضل اساسی برای فوتبال حرفه‌ای ایران یعنی حق پخش تلویزیونی از قرار گرفتن حق پخش ۳۰ درصدی در لایحه بودجه سخن گفت و افزود: «بعد از چهل سال که صدا و سیما زیر بار حق پخش به عنوان یکی از منابع مهم ورزش نمی‌رفت، توانستیم حق پخش را در قالب تبصره‌ای در بودجه ۹۹ با بهره ۳۰ درصد وزارت ورزش و جوانان و ۷۰ درصد صدا و سیما بگنجانیم و امیدوارم عزم و اراده لازم در صدا و سیما برای اجرای این مهم وجود داشته باشد.»

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که دو باشگاه بزرگ پایتخت هم اکنون به جهت بدهی‌های سنگین به بازیکنان و نیز شکایت مربیان و بازیکنان خارجی بدهکار،‌ شرایط مالی بسیار دشواری را پشت سر می‌گذارند و با تهدید‌های جدی از سوی فدراسیون جهانی فوتبال،‌ فیفا روبرو شده‌اند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که وزارت ورزش،‌ متولی اصلی سرخابی‌ها، هم‌اکنون با توجه به وضعیت نابسمان اقتصادی حاکم بر ایران که ناشی از تحریم‌های سخت و نفس گیر آمریکا است و نیز بحرانی مضاعف که در پی شیوع کرونا انتظار اقتصاد ایران را می‌کشد عملا در برآورده کردن نیازهای مالی و مدیریت پرسپولیس و استقلال مستاصل و درمانده شده و در پی واگذاری این دو باشگاه است.

روند خصوصی سازی این دو باشگاه پر طرفدار پیش از این نیز بارها از سوی متولیان ورزش ایران کلید خورد اما به سرانجام نرسید؛ مسئله‌ای که به شائبه نمایشی بودن این اقدام و نبود عزم جدی برای واگذاری دو باشگاه یاد شده دامن زده بود.

با توجه به سخنان صریح وزیر ورزش ایران و تعیین تاریخی تقریبی برای واگذاری این دو باشگاه، به نظر می‌رسد این‌بار دست کم عزمی جدی برای وگذاری سرخابی‌ها وجود دارد که ناشی از بحران سنگین اقتصادی حاکم در دستگاه دولت است اما این که در حال حاضر چه میزان ظرفیتی برای عملی شدن تصمیم یاد شده وجود دارد، مسئله‌ دیگری است.

گفتنی است که رییس سازمان خصوصی‌سازی نیز به تازگی با اشاره به اینکه سرخابی‌ها تا مرداد‌ماه در بازار بورس پذیرش می‌شوند از اتمام مرحله ارزش‌گذاری برای باشگاه پرسپولیس خبر داده بود.

علیرضا صالح همچنین در اشاره به نگرانی های مطرح در خصوص موفقیت آمیز نبودن عرضه سهام دو باشگاه در بورس با توجه به عدم درآمدزایی و احتمال ورشکستگی گفته است: «با اهدای ساختمان‌ها و ۲ زمین به سرخابی‌ها به طور عملی دارایی‌های استقلال و پرسپولیس از بدهی‌های آنها بیشتر می‌شود و ورشکست نمی‌شوند.»

گفتنی است که وزارت ورزش پیش‌تر از واگذاری ورزشگاه درفشی‌فر به پرسپولیس و کمپ مرحوم ناصر حجازی به استقلال خبرداده بود.

به اعتقاد کارشناسان، واگذاری مالکیت دو باشگاه پرطرفدار پرسپولیس و استقلال از طریق بازار بورس با توجه به بدهی‌های کلان و سرسام‌آور دو باشگاه،‌ نبود شفافیت لازم در تراز مالی سرخابی‌ها و موانع موجود بر سر درآمدزایی به ویژه عدم دسترسی به مهمترین منبع آن یعنی حق پخش تلویزیونی امکان تحقق خصوصی سازی را اگر نگوییم غیر ممکن، بسیار سخت خواهد کرد.

به همه این‌ها همچنین باید جایگاه پرنفوذ دو باشگاه در میان جامعه و مسائل امنیتی را نیز مد نظر قرار داد. به نظر نمی‌رسد که واگذاری این اهرم‌های قدرت و کانون‌های جلب احساسات میلیون‌ها طرفدار به بخش خصوصی برای دستگاه‌ حاکمه و نهاد‌های تصمیم گیر در ایران زیاد خوشایند باشد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پرسپولیس با غلبه بر النصر عربستان به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه یافت

استقلال با پیروزی در دربیِ نیمه نهایی راهی فینال حذفی شد

روحانی به وزارت ورزش: حضور زنان در استادیوم آزادی ادامه یابد