Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کرونا و راهپیمایی روز کارگر؛ تدارک برنامه‌های اعتراضی روی بالکن‌ها و در شبکه‌های اجتماعی

کرونا و راهپیمایی روز کارگر؛ تدارک برنامه‌های اعتراضی روی بالکن‌ها و در شبکه‌های اجتماعی
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه‌های کارگری از کارگران خواسته‌اند با تزیین خانه‌ها و بالکن‌هایشان با پارچه نوشته‌ها و حضور در شبکه‌های مجازی، صدای اعتراض خود را بلند کنند.

آگهی

با گسترش ویروس کرونا در سراسر جهان،راهپیمایی کارگران در اول ماه مه به مناسبت روز جهانی کارگر در سال جاری مانند سالهای گذشته نخواهد بود و در اکثر کشورها این راهپیمایی که می بایست روز جمعه آینده برگزار شود، لغو شده است.

با این حال اتحادیه‌های کارگری از کارگران خواسته‌اند با تزیین خانه‌ها و بالکن‌هایشان با پارچه نوشته‌ها و حضور در شبکه‌های اجتماعی، صدای اعتراض خود را بلند کنند.

اتحادیه‌های کارگری بریتانیا ماه گذشته راهپیمایی روز اول ماه مه را لغو کرد اما گفت اکنون از هر زمانی بیشتر اهمیت دارد که از سهم کارگران در زندگی اجتماعی سخن بگوییم بویژه نقش پرسنل خدمات بهداشتی که در وضعیت کنونی جانشان را برای مبارزه با ویروس کرونا به خطر انداخته‌اند.

آنها از مردم خواسته‌اند «ویدیوهای کوتاهی در شبکه های اجتماعی از کارگری که تاثیری بر زندگی شما داشته است» با هشتگ‌های mayday#

و ThankAWorker# منتشر کنند.

در حالی که در ایالات متحده آمریکا و کانادا، اتحادیه های کارگری قدرتشان را در روز کارگر در ماه سپتامبر (اولین دوشنبه ماه سپتامبر) به نمایش می گذارند، به دلیل قرنطینه در اروپا و آسیا، اتحادیه های مجبورند بطور مجازی مراسم اول مه را اجرا کنند.

در فرانسه که معمولا مراسم روز اول مه در شهرهای مختلف با راهپیمایی‌های گستره برگزار می شود، اتحادیه های کارگری از مردم خواسته اند که علی رغم قرنطینه، با نصب پلاکاردها در خانه یا با حضور گستره روی شبکه های اجتماعی، صدایشان را بلند کنند.

آنها بویژه می خواهند وضعیت کارگران فراموش شده ای که حقوق کمی می گیرند و در وضعیت شیوع کرونا جانشان را برای گردش اقتصاد و تامین نیازهای دیگران به خطر انداخته‌اند از جمله کادر درمانی، کارگران سوپرمارکت‌ها و کارگرانی که جمع‌آوری زباله‌ها را بر عهده دارند، مورد توجه قرار گیرد.

در ایتالیا که بیشترین تعداد قربانیان در اثر ابتلا به کووید-۱۹ در اروپا را دارد، سنت اجرای کنسرت اول مه در رم بدون تماشاچی انجام می شود و همچنین قرار است برنامه «کار ایمن، آینده را بسازیم» به مناسبت روز کارگر با حضور ستارهای مطرح ایتالیایی بصورت زنده از تلویزیون پخش شود.

شیوع ویروس کرونا و قرنطینه‌ای که کشورها در پی آن وضع کرده‌اند روال عادی زندگی اجتماعی و سیاسی را مختل کرده است. یک تاریخدان فرانسوی می گوید که به جز در دوران جنگ، هیچ اول ماه مه‌ای مانند امسال نبوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تندروهای آلمانی ۱ مه را با اعتراض به محدودیت‌های قرنطینه همراه می‌کنند

تظاهرات حامیان فلسطین در بلژیک و درگیری آن‌ها با پلیس

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟