Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

طالبان شیوع کرونا و جان زندانیان را بهانه کرد و آتش‌بس در ماه رمضان را نپذیرفت

طالبان شیوع کرونا و جان زندانیان را بهانه کرد و آتش‌بس در ماه رمضان را نپذیرفت
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طالبان و دولت مرکزی افغانستان از زمان انعقاد توافق صلح با آمریکا تا کنون بارها یکدیگر به نقض تعهدات و تلاش برای مانع‌تراشی بر سر اجرای این توافقنامه متهم کرده‌اند.

آگهی

گروه طالبان که بر سر قدرت در افغانستان با دولت مرکزی می‌جنگد روز جمعه درخواست محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور برای دست کشیدن از خشونت در طول ماه رمضان رد کرد.

این گروه شبه نظامی در حالی درخواست دولت افغانستان برای رعایت آتش‌بس در ماه رمضان را رد کرده که به تازگی با ایالات متحده توافق صلح امضا کرده و متعهد شده است که دست از خشونت بردارد.

توافق صلح امضا شده میان طالبان و فرستادگان واشنگتن برای اجرایی شدن مستلزم گفتگوهای رو در رو میان نمایندگان این گروه شبه نظامی و دولت مرکزی است که برای تحقق آن طبق تعهدات انجام شده دو طرف باید در اقدامی متقابل دست به آزادی زندانیان یکدیگر بزنند.

سهیل شاهین،‌ سخنگوی گروه طالبان با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر پذیرش درخواست آتش بس دولت مرکزی در طول ماه رمضان را در حالیکه هنوز اسرای این گروه برغم خطر‌های ناشی از شیوع بحران کرونا در زندان‌های افغانستان هستند، غیر قابل قبول توصیف کرده است.

سخنگوی طالبان ضمن اشاره به توافقنامه صلح با آمریکا که به گفته او «بر اساس مکانیزمی جامع» امضا شده و «تایید شورای امنیت و جامعه بین المللی را به همراه دارد» عملی شدن این توافق را گامی علی برای تحقق صلح و آتش‌بس در کشورش دانسته و در پیام خود آورده است: «با وجود به خطر افتادن جان هزاران زندانی بر اثر شیوع ویروس کرونا، ایجاد مانع بر سر روند صلح و اجرایی شدن کامل توافق،‌ پذیرش درخواست آتش‌بس منطقی و قانع کننده نیست.»

محمد اشرف غنی،‌ رئیس جمهوری افغانستان روز پنجشنبه در آستانه فرا رسیدن ماه رمضان اینگونه از طالبان درخواست آتش بس کرده بود: «خواست مردم و حکومت افغانستان از گروه طالبان در این وضعیت حساس که کرونا در سرتاسر کشور شیوع کرده، این است که به حرمت ماه مبارک رمضان به صدای صلح و آتش‌بس ما لبیک بگویند و از خشونت علیه مردم مسلمان افغانستان، دست بردارند و به زندگی مسالمت آمیز رو بیاورند.»

گفتنی است که طالبان و دولت مرکزی افغانستان از زمان انعقاد توافق صلح با آمریکا تا کنون بارها یکدیگر به نقض تعهدات و تلاش برای مانع‌تراشی بر سر اجرای این توافقنامه متهم کرده‌اند.

طالبان هچنین آمریکا را متهم کرده که برغم توافق صلح بارها به همراه نیروهای دولت مرکزی اعضای این گروه را هدف حمله قرار داده است.

در پی متوقف شدن روند مبادله اسرا و نیز اتهام‌های طالبان به نیروهای آمریکایی مبنی بر حمله به مواضع این گروه با جنگنده‌های نظامی و هواپیماهای بدون سرنشین در نوزده ولایت این کشور چندی است که اسلام‌گرایان افراطی توافق صلح را نادیده گرفته و حملات خود را به مواضع نیروهای دولتی آغاز کرده‌اند.

آخرین مورد از این حملات روز چهارشنبه ۲۲ آوریل/ ۳ اردیبهشت در دو ولایت سرپل و لوگر افغانستان صورت گرفت که دست کم ۳۰ کشته در میان نیروهای امنیتی این کشور برجای گذاشت.

رد پیشنهاد آتش‌بس اشرف غنی از سوی طالبان در حالی صورت می‌گیرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز جمعه از امارت اسلامی خواست تا از شدت حملات خود بکاهد و به میز مذاکرات با دولت افغانستان باز گردد.

مبادله اسرا کلید آغاز گفتگوها

مسئله مبادله اسرا به یکی از مهم‌ترین موانع اجرایی شدن توافق صلح و انجام گفتگوهای دو جانبه میان طالبان و دولت افغانستان تبدیل شده است.

طالبان بارها کابل را متهم کرده که در انتخاب اسرا گزینشی عمل می‌کند و از آزادی آندسته نیروهایی که رهبران این گروه اصرار بر رهایی آنها تاکید دارند،‌ سرباز می‌زند.

بر اساس این توافق صلح،‌ کابل قرار است پیش از آغاز گفتگوهای دوجانبه ۵ هزار اسیر طالبان را از زندان آزاد کند و طالبان نیز وعده داده در این میان یک هزار نیروی امنیتی را که در اسارت خود دارد،‌ آزاد کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ابتلای ۲۰ کارمند ارگ کابل به کرونا؛ شمار مبتلایان افغانستان از هزار نفر گذشت

حمله به کارکنان پایگاه هوایی بگرام در افغانستان شش کشته برجای گذاشت

استقبال زلمی خلیل‌زاد از تبادل زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان