استقبال زلمی خلیل‌زاد از تبادل زندانیان میان دولت افغانستان و طالبان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Afghanistan
Afghanistan   -  Copyright  Rahmat Gul/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا برای صلح در افغانستان تبادل زندانیان میان دولت و طالبان را گامی مهم برای برپایی صلح و کاهش خشونت‌ها در این کشور توصیف کرد.

طالبان روز یکشنبه ۲۰ زندانی از نیروهای دولت افغانستان را آزاد کرد. پیش از این دولت اعلام کرده بود که ۱۰۰ زندانی دیگر طالبان را آزاد کرده است. به این ترتیب شمار زندانیان آزاد شده طالبان به ۳۰۰ نفر رسیده است.

براساس توافق میان ایالات متحده و طالبان که در پایان ماه فوریه امضا شد اما هنوز از سوی کابل تائید نشده است، دولت افغانستان باید ۵۰۰۰ زندانی طالبان را آزاد کند و امارت اسلامی هم موظف به رها کردن ۱۰۰۰ نفر از اسرای وابسته به حکومت است. آزادی زندانیان یکی از شروط طالبان برای آغاز مذاکرات صلح با دولت افغانستان به شمار می‌رود.

آقای خلیل‌زاد روز دوشنبه با انتشار یک پیام در حساب توییتر خود از دو طرف خواست تا تلاش‌هایشان برای اجرای توافق طالبان با ایالات متحده را دوچندان کنند.

نمایندگان طالبان هفته پیش مذاکرات با دولت افغانستان را ترک کرده بودند. طالبان که همچنان به حملات خود علیه نیروهای دولتی در سراسر این کشور ادامه می‌دهد، روز یکشنبه اعلام کرد مبادله زندانیان به هیچ وجه به معنای بازگشت این گروه به میز گفت‌وگوهای صلح نخواهد بود.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید