رهبران اروپا بسته حمایتی ۵۴۰ میلیارد یورویی را تصویب کردند

رهبران اروپا بسته حمایتی ۵۴۰ میلیارد یورویی را تصویب کردند
Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

«در سه حوزهٔ امنیت اقتصادی برای کارگران، صنایع و دولت‌ها با ارائهٔ کمکی بالغ بر ۵۴۰ میلیارد یورو توافق کردیم.»

رهبران اروپایی پنجشنبه شب برای مقابله با بحران اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا بر سر اختصاص یک بستهٔ مالی ۵۴۰ میلیارد یورویی توافق کردند.

شارل میشل، رئیس کمیسیون اروپا پس از جلسهٔ پنجشنبه شب که به‌شکل ویدئو کنفرانس برگزار شد اعلام کرد: «در سه حوزهٔ امنیت اقتصادی برای کارگران، صنایع و دولت‌ها با ارائهٔ کمکی بالغ بر ۵۴۰ میلیارد یورو توافق کردیم.»

وی افزود: «خواستار آنیم که این بستهٔ مالی تا روز اول ژوئن –کمتر از پنج هفته دیگر- اجرایی شود. همچنین توافق کردیم برای اختصاص سرمایهٔ احیای اقتصادی نیز کار کنیم که لازم و اضطراری است.»

اورزولا فن‌ در‌لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز تأکید کرد که هدف تمامی این تلاش‌ها «حفظ بازار و اتحاد» اروپاست.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در کنفرانس پنجشنبه شب کمیسیون اروپا همچنین طرح بلندمدت احیای اقتصادی نیز بررسی شد اما رسیدن به توافق در این زمینه دشوارتر است.

شماری از کشورهای شمال اروپا نظیر آلمان و هلند مایل نیستند برای ضمانت این طرح‌های کمکی خطر کنند زیرا بیم دارند که اگر برخی اعضا نتوانند وامشان را به موقع بازپرداخت کنند آنوقت خود ناگزیر شوند قرض آنها را بپردازند.

تا کنون دولت‌ها و سازمان مختلف برای کمک به بخش خدمات خدمات بهداشتی، صنایع کوچک،‌ خطوط هوایی و مستمری بگیران در سطح ملی مجموعا ۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد یورو کمک در نظر گرفته‌اند.

بر اساس آخرین آمار تا روز ۲۳ آوریل بیش از ۱۰۰ هزار شهروند اروپا در اثر ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان سپرده‌اند و قرنطینهٔ گسترده در سطح کشورهای عضو این اتحادیه ضربهٔ سنگینی به فعالیت‌های اقتصادی وارد کرده است.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا