Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پکن: تنظیم دادخواست ایالت میسوری علیه چین اقدامی عبث است

Geng Shuang
Geng Shuang Copyright Andy Wong/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Andy Wong/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از نیما قدکپور
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه چین اقدام ایالت میسوری آمریکا در طرح دادخواست علیه دولت چین را فاقد پایه های حقوقی و قانونی لازم دانست. دادستان جمهوریخواه ایالت میسوری آمریکا دادخواستی را علیه دولت چین درپی شیوع ویروس کرونا تنظیم کرده و از مقامات این کشور درخواست غرامت برای شهروندان این ایالت می کند.

آگهی

دولت چین تنظیم دادخواست دادستان ایالت میسوری علیه این کشور را «پوچ و فاقد ارزشهای قانونی» دانست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ، گنگ شوانگ گفت: « این دادخواست هیچ مبنای حقوقی ندارد.» این مقام چینی تاکید کرد که واکنش مقامات چینی نسبت به اولین هشدارها در شهر ووهان، مبدا اولیه شیوع کرونا، کاملا بموقع انجام شد.

بارها مقامات چینی گزارش هایی که در آن تاخیر دولت چین برای مقابله با شیوع ویروس کرونا و یا تاخیر در اطلاع رسانی درج شده است را نادرست دانسته و خطاهای دولت را انکارکرده اند.

با این حال هم چنان گزارش های متعددی از آغاز شیوع ویروس در شهر ووهان چین منتشرشده است، که خلاف ادعای مقامات این کشور را به اثبات می رساند.

یکی از آنها داستان پزشکی است که پیش از شیوع ویروس، نسبت به خطرات آن هشدارداده بود. لی ونلیانگ، چشم‌پزشک اهل چین، شاغل در بیمارستانی در شهر ووهان، نخستین فردی بود که در روز ۳۰ دسامبر در مورد نشانه‌های ظهور ویروس کرونا هشدار داد. اما پلیس ووهان اظهارات این پزشک را اطلاعات کذب دانست و بدلیل تشویش اذهان عمومی وی را بازداشت کرده بود. هم چنین روزنامه نیویورک تایمز نوشته است که از سرنوشت دو شهروندخبرنگاری که برای پوشش در ماه ژانویه به شهر ووهان رفتند و ویدئوهای انتقادی از خود در شبکه های اجتماعی منتشرکردند، خبری در دست نیست. بیش ازدو ماه است که این دو نفر ناپدید شده اند.

پیشتر دونالد ترامپ،رئیس جمهوری آمریکا، گفته بود كه چین باید با «عواقب شیوع ویروس کرونا روبرو شود» و آگاهانه درباره این ویروس «مسئولیت پذیر» باشد.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه چین، باردیگر چهارشنبه تاکید کرد که از زمان شروع شیوع این ویروس دولت چین به شکلی «باز، شفاف و مسئولانه» عمل کرده است. وی در کنفرانس خبری اش از دولت آمریکا خواست چنین دادخواست های «شرارت آمیزی را کنار بگذارد.»

ایالت میسوری آمریکا درارتباط با شیوع ویروس کرونا، دادخواستی علیه دولت چین ارائه کرد.

طبق این دادخواست، این ایالت دولت چین را به دلیل عدم واکنش مناسب به شیوع ویروس کرونا و اطلاع رسانی غلط مسئول «نابسامانی اقتصادی در این ایالت» دانسته و از دولت چین درخواست غرامت می کند.

دادخواست توسط دادستان کل ایالت، اریک اشمیت در دادگستری فدرال تشکیل شده و مقامات چینی را متهم به شرکت در «کارزار وحشتناک فریب، پنهانکاری، سوءاستفاده و عدم فعالیت برای مقابله با خطرات ویروس کرونا» می کند. دادستان ایالت میسوری دولت چین را «مسئول مرگ و رنج عظیم ، و ضررو خسارات اقتصادی غیرقابل جبران به جهان، از جمله میلیارد‌ها دلار ضرر اقتصادی برای ساکنان میسوری» می داند.

میسوری اولین ایالت آمریکاست که در پی شیوع ویروس کرونا، رسما از دولت چین شکایت کرده و درخواست غرامت می کند.

گنگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین، روز دوشنبه گفت: «این ویروس یک دشمن مشترک برای تمام بشریت است و ممکن است در هر زمان و هر مکانی به بشریت حمله کند.» این مقام چینی تاکیدکرد که «چین هم مانند سایر کشورها یک قربانی است و نه یک مجرم و حتی کمتر یک همدست.»

به نظر نمی رسد این دادخواست در عمل بتواند برای ایالت میسوری موفقیت آمیز باشد چرا که در قوانین قضایی آمریکا کشورهای خارجی مصونیت گسترده‌ای دارند. به نظر می رسد دادستان این ایالت که جمهوریخواه است بیشتر برای جمع کردن رای بیشتر در انتخابات آینده چنین دادخواستی را تنظیم کرده است.

ویروس کرونا در این ایالت تاکنون جان ۲۲۰ نفر را گرفته و بیش از شش هزار نفر مبتلا دراین ایالت ثبت شده است. تا روزچهاشنبه تعداد قربانیان کووید-۱۹ درایالات متحده ازمرز ۴۵ هزار نفر گذشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرونا، خطر جدی برای صنعت گردشگری بریتانیا

پیش‌بینی تبعات ثبت نرخ منفی؛ چه بلایی بر سر قیمت نفت خواهد آمد؟

کامالا هریس حدنصاب کافی برای نامزدی از سوی نمایندگان حزب دموکرات را کسب کرد