پیش‌بینی تبعات ثبت نرخ منفی؛ چه بلایی بر سر قیمت نفت خواهد آمد؟

پیش‌بینی تبعات ثبت نرخ منفی؛ چه بلایی بر سر قیمت نفت خواهد آمد؟
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سقوط تاریخی روز دوشنبه قیمت نفت وست تگزاس آمریکا به زیر صفر دلار با دامن زدن به کاهش نرخ نفت پایه برنت در آغاز داد و ستدهای روز سه‌شنبه نشان داد که بازار جهانی نفت امید چندانی به فروکش کردن روند نزولی تقاضا و کاهش محسوس عرضه در کوتاه مدت ندارد.

آگهی

سقوط تاریخی روز دوشنبه قیمت نفت وست تگزاس آمریکا به زیر صفر دلار با دامن زدن به کاهش نرخ نفت پایه برنت در آغاز داد و ستدهای روز سه‌شنبه نشان داد که بازار جهانی نفت امید چندانی به فروکش کردن روند نزولی تقاضا و کاهش محسوس عرضه در کوتاه مدت ندارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در واكنش به سقوط تاريخي قيمت نفت آمريكا اعلام کرد که قصد دارد، ٧٥ميليون بشكه از ذخاير استراتژيك آمريكا را با «قيمت‌های عالی» پر كند. او همچنين پيشنهاد سناتور داكوتاي شمالي مبنی بر توقف واردات نفت ازعربستان را همچنان قابل بررسی توصیف کرد.

هر چند که جایگزینی نفت عربستان نیازمند تدارک شرایط تلفیق نفت فوق سبک آمریکا با نفت‌ سنگین دیگری برای تزریق به پالایشگاه‌های ایالات متحده است ولی تهدید ضمنی آقای ترامپ موجب شد تا عربستان در واکنش فوری اعلام کند که تولید خود را پیش از موعد توافق شده اخیر در نشست اوپک پلاس کاهش خواهد داد.

هر چند در پی انتشار این دو خبر، قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه مه را ساعاتی به بالای یک دلار رساند ولی با آغاز معاملات روز سه‌شنبه بار دیگر جو منفی بر بازار جهانی حاکم شد؛ به طوری که قیمت نفت وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در ماه مه همچنان در نرخ‌های منفی نوسان کرد و بهای قرارداد تحویل هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال در ژوئن برای دقایقی با ثبت نرخ ۱۸ دلار و ۱۰ سنتی به پایین‌ترین حد در ۱۸ سال گذشته رسید.

تحلیل‌گران بازار نفت معتقدند که نفت آمریکا نخستین قربانی رکود اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در جهان و رخداد همزمان جنگ قیمت میان روسیه و عربستان است و این دومینوی افت قیمت با شتابی کمتر می‌تواند نفت تولیدی سایر کشورهای جهان را تحت تاثیر خود قرار دهد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نفت آمریکا به این دلیل بیشترین آسیب قیمتی را متحمل شده که تقاضای نفت فوق سبک به دلیل رکود در صنعت حمل و نقل هوایی بسیار افت کرده و تمرکز بخش قابل توجهی از میادین نفتی آمریکا در مناطق دور از دریا موجب شده تا امکان ذخیره‌سازی تولید آنها تنها در مخازن سرزمینی ایالات متحده که ظرفیت خالی چندانی ندارند، ممکن و به صرفه باشد. بنابراین در آستانه تسویه قراردادهای آتی ماه مه و نبود تقاضای موثر، بهای نفت سقوط تاریخی خود را تجربه کرد؛ چنان که معامله‌گران نفت برای خلاص شدن از شر هر بشکه نفت که قرار بود در ماه مه تحویل بگیرند، حاضر شدند تا ۳۹ دلار به هر فردی که قادر بود نفت را از تولیدکنندگان تحویل بگیرد و جایی برای ذخیره آن دارد، پرداخت کنند.

این در شرایطی است که توقف سریع تولید به دلایل فنی و اقتصادی ممکن نیست؛ چرا که از یک سو موجب آسیب‌دیدگی و گاه تخریب چاه‌ها می‌شود و بازتولید را بسیار پرهزینه و زیان بخش می‌کند و از سوی دیگر پرداخت جریمه توقف تولید را نیز به شرکت‌های نفتی تحمیل می‌کند.

بر همین اساس، تحلیلگران بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس پیش‌بینی می‌کنند که معضل مازاد تولید همچنان به قوت خود باقی خواهد بود و با فرارسیدن سررسید قراردادهای خرید نفت برای ماه ژوئن(۱۹ مه) بار دیگر فشار کاهش قیمت خودنمایی کند. این در حالی است که در حال حاضر قیمت هر بشکه نفت خام قابل تحویل در ماه ژئن همچنان در محدوده ۲۰ دلاری معامله می‌شود ولی کارشناسان بر این باورند که این نرخ‌ها دیگر قابل اتکا و واقعی نیستند.

وارن پاترسون، کارشناس ارشد موسسه مالی بین‌المللی آی‌ان‌جی نیز معتقد است که با ادامه وضع موجود، ذخیره‌سازی در ماه آینده به مساله بزرگ‌تری بدل خواهد شد و می‌تواند فشار موجود برای افت بیشتر قیمت نفت را تشدید کند.

بنابراین بر پایه پیش‌بینی‌های موجود، با اشباع بیشتر ظرفیت ذخیره‌سازی، نوسان نزولی قیمت نفت در ماه‌های آینده تا زمانی ادامه خواهد داشت که یا با رشد معنادار تقاضا و یا با سقوط قابل توجه تولید، بازار جهانی نفت به تعادل نسبی برسد؛ رخدادی که زمینه صعود دوباره بهای نفت را فراهم خواهد کرد.

الیویه لوپئوک، مدیرعامل شرکت نفتی آمريکايی–فرانسوی شلومبرگر، این رخداد را در کوتاه مدت غیرممکن می‌داند و برآورد می‌کند که سه ماهه دوم سال جاری میلادی صنعت و بازار نفت بلاتکلیف‌ترین روزهای تاریخی خود را سپری خواهد کرد.

با این حال، برخی معامله گران نفت امیدوارند که قیمت‌های کنونی نفت، تولید آمریکا را در نیمه دوم سال جاری کاهش دهد و با نمودار شدن علائم رونق اقتصادی در برخی کشورهای صنعتی و رشد تقاضای نفت مانع از سرایت سقوط قیمت نفت آمریکا و شروع مارپیچ نزولی قیمت نفت در سراسر جهان شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت جهانی نفت به بالاترین حد در ۸۶ روز گذشته رسید

قیمت نفت به بالاترین حد در ۶۸ روز گذشته رسید

پکن: تنظیم دادخواست ایالت میسوری علیه چین اقدامی عبث است