Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا ایران را به «آزار خطرناک» کشتی‌هایش در خلیج فارس متهم کرد

آمریکا ایران را به «آزار خطرناک» کشتی‌هایش در خلیج فارس متهم کرد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های آمریکایی می‌گویند از جمله یک قایق ایرانی با ۱۱ سرنشین روز چهارشنبه در نزدیکی کشتی‌های جنگی ایالات متحده در اطراف کویت چند بار این رفتار را انجام داده است.

آگهی

آمریکا نیروهای ایرانی را متهم کرد که بیش از حد به شناورهای نظامی این کشور در خلیج فارس نزدیک شده و به شکلی «خطرناک» آنها را «آزار» داده‌اند.

مقام‌های رسمی آمریکا گفته‌اند از جمله یک قایق ایرانی با ۱۱ سرنشین روز چهارشنبه در نزدیکی کشتی‌های جنگی متعلق به این کشور در اطراف کویت چند بار این رفتار را انجام داده و تنها در یک مورد، از حدود ده متری یک کشتی اعزامی گارد ساحلی آمریکا رد شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ناوگان پنجم ارتش آمریکا مستقر در بحرین با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد قایق‌های تندرو سپاه پاسداران به کرات و با سرعت از نزدیکی دماغه و دنباله چند کشتی آمریکایی عبور کرده‌اند. از جمله این کشتی‌ها، کشتی‌های آمریکایی از جمله ناوشکن «یو اس‌ اس پل همیلتون»، ناو «یو اس اس لویس بی پولر» که دارای باند فرود شناور است و نیز «یو اس سی‌جی‌سی ماوی» بوده‌اند.

بیانیه ارتش آمریکا می‌گوید این کشتی‌ها در آن هنگام مشغول انجام رزمایشی با بالگردهای رزمی آپاچی در آب‌های بین‌المللی بوده‌اند.

در این بیانیه آمده است: «اقدامات خطرناک و تحریک‌آمیز احتمال اشتباه محاسباتی و تصادف را افزایش داده و با تعهدات ذکر شده در مقررات بین‌المللی مبنی بر انجام فعالیت با رعایت امنیت شناورهای دیگر در منطقه مطابقت ندارد.»

در این بیانیه همچنین آمده است كه آمریكایی‌ها هشدارهای متعددی را از فرستنده‌های رادیویی دریایی صادر كرده و ضمن شلیک پنج پرتابه صوتی کوتاه برد بوق کشتی را هم به صدا در آوردند، اما هیچ واكنشی فوری دریافت نکردند. پس از گذشت حدود یک ساعت، کشتی‌های ایرانی به پیام‌های رادیویی پاسخ داده و بعد از آن دور شده‌اند.

مقام‌های ایرانی هنوز به این ادعا واکنشی نشان نداده‌اند.

روز سه شنبه نیز نیروهای مسلح ایرانی که احتمالا از سپاه پاسداران بوده‌اند یک نفتکش با پرچم هنگ کنگ را برای مدتی در دریای عمان توقیف و سپس آزاد کرده بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی ارتش ایران: در حادثه برای شناور «کنارک» ۱۹ نفر کشته شدند

پالس منفی پزشکیان به غرب با پیام به حسن ‌نصرالله؛ آمریکا:منتظریم ببینیم چه می‌کند ولی انتظاری نداریم

قربانیان آمریکایی از ایران و ۲ کشور دیگر به دلیل حمله هفتم اکتبر حماس به اسرائیل طلب غرامت می‌کنند