شیوع کرونا؛ جمع‌آوری صدها جسد از خانه‌های مردم اکوادور

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Week in Pictures ' Latin America & Caribbean
AP Week in Pictures ' Latin America & Caribbean   -   کپی رایت  Edison Choco/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

نیروهای ویژه پلیس و ارتش اکوادور روز یکشنبه اجساد نزدیک به ۸۰۰ نفر را از منازل مردم در شهر گوایاکیل جمع کردند.

این شهر بندری که بزرگ‌ترین شهر اکوادور بوده و با بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت حتی از پایتخت، کیتو نیز بزرگ‌تر است، تا پیش از این «مروارید اقیانوس آرام» خوانده می‌شد. اما با رسیدن کرونا از چند هفته پیش به این سو بیشتر به شهر اشباح تبدیل شده است.

مقام‌های اکوادور می‌گویند به دلیل آماده نبودن بیمارستان‌ها و شرکت‌های کفن و دفن در بندر گوایاکیل، دولت مجبور شده است برای جمع‌آوری اجساد رها شده در خیابان‌ها یا خانه‌ها وارد عمل شود. عملیات نیروهای ویژه پس از آن آغاز شد که بسیاری از شهروندان تصاویر اجساد نزدیکان خود در خانه‌ها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر و اعلام کردند که کسی مسئولیت دفن آن‌ها را برعهده نمی‌گیرد.

بنا به گزارش‌های رسمی، تنها در روز یکشنبه اجساد ۷۷۱ نفر از خانه‌های گوایاکیل جمع شده و ۶۳۱ نفر هم در بیمارستان‌های این شهر جان خود را از دست داده اند. با این حال معلوم نیست چه تعداد از این افراد بر اثر بیماری کووید-۱۹ جان خود را از دست داده اند.

تمام این اجساد در دو قبرستان گوایاکیل در گورهای جمعی دفن شدند.

در حالی که گزارش‌های متعددی از ناتوانی بیمارستان‌ها و شرکت‌های کفن و دفن در رویارویی با شیوع ویروس کرونا در اکوادور منتشر می‌شود، این کشور رسما از ابتلای ۷۵۰۰ نفر و مرگ ۳۳۳ نفر ناشی از بیماری کووید-۱۹ خبر می‌دهد. نخستین مورد این بیماری روز ۲۹ فوریه در اکوادور گزارش شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید