انتقاد وزیر خارجه آلمان از سیاست‌‌های آمریکا و چین در مقابله با شیوع کرونا

انتقاد وزیر خارجه آلمان از سیاست‌‌های آمریکا و چین در مقابله با شیوع کرونا
Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان در مصاحبه با مجله دراشپیگل از سیاست‌های چین و آمریکا در مبارزه با شیوع ویروس کرونا انتقاد کرد.

آگهی

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان با انتقاد از آمریکا و چین، روش هر دو کشور در مبارزه علیه شیوع ویروس کرونا را «نادرست» خواند. 

آقای ماس در مصاحبه با مجله اشپیگل گفت: «در حالی که چینی‌ها برای مبارزه با ویروس کرونا روش‌های اقتدارگرایانه‌ای در پیش گرفتند، دولت آمریکا هم با تاخیر نسبت به شیوع ویروس کرونا وارد عمل شد.»

به گفته وزیر خارجه آلمان، هر دو کشور روش‌های افراطی را انتخاب کردند. به گفته آقای ماس «هیچکدام از روش‌ها نمی توانستند الگوی عملی برای اروپا باشند.»

هایکو ماس هفته گذشته هم با انتقاد از دولت ترامپ، تاکتیک آمریکا در مسدود کردن ارسال محصولات پزشکی و تجهیزات درمانی به کشورهایی که پیش تر قرارداد امضا کرده اند، را با تاکتیک‌های «غرب وحشی» مقایسه کرد.

هایکو ماس، در مصاحبه خود با اشپیگل، گفت امیدوار است پس از این بحران « آمریکا بیشتر درباره روابط خارجی » بیندیشد و در رفتارهای خود در این زمینه تجدیدنظرکند. به گفته وزیر خارجه آلمان، «زمان نشان می دهد» تا چه اندازه سیاست‌  «اول آمریکا»، «America First» دولت دونالد ترامپ می‌تواند در زمینه روابط خارجی و دیپلماتیک کارآمد باشد.

انتقادهای دولت آلمان، به عنوان یکی از اصلی‌ترین متحدان اروپایی ایالات متحده، می تواند با واکنش‌های تندی از سوی مقامات امریکایی و شخص دونالد ترامپ مواجه شود.

تاکنون هیچ کدام از مقامات کاخ سفید درباره این مصاحبه اظهارنظرنکرده اند.

پس از بروی کارآمدن دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶، روابط دو ابرقدرت اقتصادی جهان به سردی گراییده است.

آلمان پرنفوذترین کشور اروپایی در تببین سیاست‌های اقتصادی اتحادیه اروپاست و تنش‌ها میان کاخ سفید و برلین، تاثیر منفی فراوانی روی روابط ایالات متحده و اتحادیه اروپا، خصوصا از نقطه نظر اقتصادی گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیلد آلمان: چین باید غرامت ۱۵۰ میلیارد یورویی کرونا را بپردازد

وخامت حال جانسون؛ نخست وزیر بریتانیا با ماسک اکسیژن نفس می‌کشد

سه آلمانی به ظن جاسوسی برای چین دستگیر شدند