Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دامنه فزاینده رکود اقتصادی در اروپا؛ محرک‌های مالی چقدر امیدوار کننده‌اند؟

دامنه فزاینده رکود اقتصادی در اروپا؛ محرک‌های مالی چقدر امیدوار کننده‌اند؟
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادامه شیوع ویروس کرونا در اروپا تردیدها را نسبت به توانمندی محرک‌های مالی تدارک دیده شده توسط اتحادیه، بانک مرکزی و دولت‌های اروپایی در مهار رکود اقتصادی در حال افزایش است و لزوم تقویت این محرک‌ها را بالا برده است.

آگهی

پیامدهای اقتصادی همه‌گیر شدن ویروس کرونا ابعاد بی‌سابقه پیدا کرده به طوری که برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه در تازه‌ترین اظهار نظر خود پیش‌بینی کرده اقتصاد کشورش در سال ۲۰۲۰ با ثبت رشد منفی ۲.۵ درصدی به عمیق‌ترین رکود خود از سال ۱۹۴۵ تاکنون فرو برود.

از زمان شیوع ویروس کرونا در اروپا کشورهایی همچون ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و آلمان که با بیشترین سطح گسترش بیماری کووید ۱۹ مواجه بوده‌اند، به ناچار به تعطیلی بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها تن داده‌اند.

در این میان تنها در اسپانیا ۹۶ درصد کسب و کارهای کوچک و متوسط تعطیل شده‌اند و بیش از ۱.۵ میلیون فرصت شغلی از میان رفته است.

در همین حال، موریل پنیکو، وزیر کار فرانسه روز جمعه و ۱۷ روز پس از آغاز اجرای قرنطینه عمومی اعلام کرد که تاکنون ۴۷۳ هزار شرکت با ۵ میلیون کارگر خواستار قرار گرفتن زیر پوشش قانون بیکاری موقت شده‌اند. هر چند او شرایط را نسبت به آمریکا امیدوارکننده می‌داند و وعده داده که تمام کارکنان متقاضی را تحت پوشش پرداخت‌های دولت قرار خواهد داد ولی تاکنون شمار متقاضیان نسبت به برآورد اولیه دولت ۵ برابر شده است.

در چنین شرایطی برای نخستین بار، اتحادیه اروپا قوانین مالی خود را در مورد محدودیت کسری بودجه سالانه دولت‌ها به حالت تعلیق درآورده و بانک مرکزی اروپا بسته محرک مالی ۷۵۰ میلیارد یورویی را ارائه کرده است.

بر همین اساس، کمک‌های مالی دولت‌ها افزایش یافته به طوری که دولت اسپانیا اجازه یافته تا ۲۰۰ میلیارد یورو یعنی رقمی معادل ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی خود را به حمایت از اقتصاد این کشور اختصاص دهد.

بانک مرکزی اروپا نیز روز پنج‌شنبه ۱۸ مارس (۲۸ اسفند) از طرح خرید عظیم اوراق قرضه به ارزش ۷۵۰ میلیارد یورو(۸۲۰ میلیارد دلار) رونمایی کرد. بر اساس این طرح بانک مرکزی اروپا اقدام به خرید بدهی‌های دولت‌ها و شرکت‌ها در قالب اوراق قرضه خواهد کرد تا ضمن کمک به افزایش نقدینگی، بانک‌ها را به اعطای وام تشویق و سرمایه‌گذاری‌ ترغیب کند.

با این وجود، صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین برآورد خود اعلام کرده که تعطیلی بخش خدمات غیرضروری، ماهانه ۳ درصد از تولید ناخالص داخلی اروپا نیز خواهد کاست و به همین دلیل تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد اروپا «شدید» خواهد بود.

بدین ترتیب با ادامه شیوع ویروس کرونا در اروپا تردیدها نسبت به توانمندی محرک‌های مالی تدارک دیده شده توسط اتحادیه، بانک مرکزی و دولت‌های اروپایی در مهار رکود اقتصادی در حال افزایش است و لزوم تقویت این محرک‌ها بیش از پیش احساس می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجلس نمایندگان آمریکا بسته هزار و نهصد میلیارد دلاری کمک اقتصادی را تصویب کرد

واکنش مرکل به توافق یوروگروپ: تنها با همدیگر می‌توانیم از این بحران عبور کنیم

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد