فعالیت‌های اقتصادی «کم ریسک» در ایران از سرگرفته می‌شوند

فعالیت‌های اقتصادی «کم ریسک» در ایران از سرگرفته می‌شوند
Copyright AP Photo/Vahid Salemi
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هم فعالیت‌های اقتصادی و هم پروتکل‌های بهداشتی هر دو در کنار هم قابل اجرا هستند، فعالیت‌های اداری و اقتصادی و تولیدی ما باید در جریان باشد، اما پروتکل‌های وزارت بهداشت باید مورد تاکید و توجه قرار بگیرد.»

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه در پایان جلسه ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا، مهمترین تصمیمات اتخاذ شده در این نشست در موضوع از سرگیری فعالیتهای اقتصادی در ایران را به اطلاع اصحاب رسانه رساند.

او با تاکید بر اینکه «فعالیت‌های اداری و اقتصادی و تولیدی ما باید در جریان باشد» گفت: «برخلاف دعوت بدخواهان و ضد انقلاب که مردم را دعوت می‌کند بین سلامت و فعالیت اقتصادی یکی را باید انتخاب کرد، این مردود و ناصواب است. چرا که هم فعالیت‌های اقتصادی و هم پروتکل‌های بهداشتی هر دو در کنار هم قابل اجرا هستند، فعالیت‌های اداری و اقتصادی و تولیدی ما باید در جریان باشد، اما پروتکل‌های وزارت بهداشت باید مورد تاکید و توجه قرار بگیرد.»

فعالیت «کسب و کارهای کم ریسک» در سراسر ایران

بنا بر گزارش خبرگزاری ایسنا حسن روحانی از سرگیری فعالیت بخشی از کسب و کارهای کم خطر در ایران را از یک هفتۀ دیگر مجاز دانست و گفت: «تصویب شد که در استان‌های کشور به‌جز تهران کسب و کارهای کم ریسک می‌توانند از ۲۳ فروردین فعالیت‌های خود را آغاز کنند. اما کسب و کارهای پر ریسک از جمله مراکز ورزشی، استخرها و مراکزی که نیاز به حضور جمعیت دارند فعلا تا اطلاع ثانوی همچنان تعطیل باقی می‌مانند تا بعداً درباره آنها تصمیم گیری شود.»

او ضمن اشاره به مشارکت بسیج با وزارت بهداشت نیز گفت: «در بخش کسب و کارهای کم ریسک... فعالیت‌ها با مراعات پروتکل‌های اعلامی از سوی بهداشت و درمان آغاز شود. حتماً باید بر این پروتکل‌ها نظارت شود و مسئولیت اصلی این نظارت بر عهده وزارت بهداشت است. امروز همچنین تصویب شد تا در صورت نیاز نیروی بسیج نیز برای نظارت با دقت به وزارت بهداشت کمک کند.»

فعالیت‌های اقتصادی در استان تهران

آقای روحانی دربارۀ از سرگیری فعالیت‌های اقتصادی در تهران نیز گفت: «در جلسه امروز تصویب شد که در استان تهران فعالیت‌های اقتصادی از روز شنبه ۳۰ فروردین آغاز شود... [با این وجود] ترجیح بر این است که آنهایی که حضورشان در جامعه ضرورتی ندارد، همچنان در خانه بمانند.»

بازگشایی فعالیت‌ها بصورت پلکانی

حسن روحانی ضمن اعلام اینکه برای بازگشایی کسب و کارها «بصورت پلکانی عمل می‌کنیم» افزود: «مصوب شد که از هفته آینده یعنی ۲۳ فروردین فعالیت ادارات به این صورت باشد که دو سوم از کارمندان در محل کار خود حضور خواهند داشت و یک سوم دیگر مجاز هستند که در محل کار خود حضور پیدا نکنند. در این مصوبه تاکید شد که نسبت به افرادی که سن بالا دارند و همچنین به بیماری‌های زمینه‌ای مبتلا هستند اولویت‌ها لحاظ شود.»

آقای روحانی با اشاره به اینکه «نه نماز جماعت خواهیم داشت و نه وقت ناهار» گفت: «ساعت کار اداری قرار شد از ۲۳ فروردین ۷ صبح تا ۱۴ عصر باشد و این با توجه به نزدیک بودن ماه رمضان در نظر گرفته شده است که در این زمینه هم اگر تا ماه رمضان چنین وضعیتی داشته باشیم نه نماز جماعت خواهیم داشت و نه وقت ناهار در ادارات.»

آمدن مبتلایان کرونا بر سر کار تخلف و جرم است

رئیس جمهوری ایران از وزیر بهداشت خواست تا به آزمایشگاه‌ها ابلاغ شود در صورتی که آزمایش کرونای فردی مثبت شد، این موضوع را علاوه بر فرد بیمار به محل کار او و خانواده او نیز اعلام کنند.

او گفت: «هر کارمندی که به کرونا مبتلا شود، وظیفه دارد که به مدیر خود اعلام کند و در سر کار خود حاضر نشود و اقدامات درمانی را انجام دهد. آمدن او به محل کار به عنوان تخلف و جرم است؛ در مجموع حضور افرادی که مبتلا به کرونا هستند در جامعه ممنوع است و این افراد باید خود را یا در خانه یا در نقاهتگاه‌ها و یا در بیمارستان‌ها قرنطینه کنند.»

حسن روحانی همچنین از ممنوعیت رفت و آمدهای بین استانی تا ۳۰ فروردین خبر داد و گفت: «عبور و مرور ماشین‌ها در استان‌ها آزاد است، اما... تا ۳۰ فروردین ممنوع است که ماشین‌ها از استانی به استان دیگر بروند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روحانی: مراسم روز قدس تهران به دلیل شرایط قرمز پایتخت خودرویی برگزار می‌شود

تفاوت نحوه مقابله با شیوع کرونا؛ جان انسان برای دولت‌ها چقدر می‌ارزد؟

«صادرات نفت ایران در دوازده ماه گذشته به بیش از ۳۵ میلیارد دلار رسید»