شورش در زندان عادل‌آباد شیراز؛ از «فرار از زندان» خبری نبود

تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است Copyright WikipediaWikipedia
Copyright Wikipedia
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های ایران می‌گویند در جریان این اعتراضات، هیچ زندانی فرار نکرده است.

آگهی

زندانیان در شیراز در اعتراض به وضعیت خود زیر سایه شیوع ویروس‌کرونا و عدم اجازه مرخصی، یکشنبه شب ۱۰ فروردین در زندان عادل آباد دست به اعتراض و شورش زدند.

عنایت‌الله رحیمی استاندار استان فارس در این خصوص به خبرگزاری ایرنا گفته اوضاع در زندان شیراز تحت کنترل است و شایعات در رابطه با فرار زندانیان صحت ندارد. این در حالیست که برخی کاربران در شبکه‌های اجتماعی از فرار زندانیان از زندان عادل‌آباد خبر داده بودند.

رسانه‌های ایران گزارش می‌دهند بعد از بالا گرفتن اعتراضات زندانیان، نیروهای امنیتی با محاصره کرده آنها، اوضاع را کنترل کرده‌اند. همچنین صدای تیراندازی از محوطه زندان شنیده شده است.

کاظم موسوی، رئیس دادگستری این استان هم به خبرگزاری ایسنا گفته است اقدام به فرار از زندان گزارش نشده است. او همچنین افزوده است زندانیانی که شورش کردند در دو بند از زندان عادل آباد حضور داشتند که مجرمان با «جرایم خاص و خشن» در آنجا نگهداری می‌شوند. موسوی همچنین افزوده در این درگیری‌ها آسیبی به زندانیان و همچنین نیروهای امنیتی وارد نشده است. او البته تاکید کرده زندانیان اقدام به شکست برخی نرده‌ها و دوربین‌های مدار بسته کرده‌اند.

با گسترش ویروس کرونا، رئيس قوه قضائيه ایران دستور داده است زمینه آزادی یا اعطای مرخصی به زندانیان تسهیل شود. اواخر اسفند سال ۹۸، غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائيه از مرخصی ۸۵ هزار زندانی به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها خبر داده بود.

این موضوع البته در عین حال اعتراض‌هایی را نیز به همراه داشته است. زندانیان در برخی از زندان‌های ایران که به عدم آزادی یا اعطای مرخصی خود معترض بودند، دست به شورش زدند.

از ابتدای سال جاری شمسی، زندان های الیگودرز، تبریز، فشافویه تهران، سقز و همدان شاهد ناآرامی و فرار زندانیان بوده است.

ابراهیم رئيسی پیشتر ضمن صدور دستور مرخصی مشروط و محدود برای برخی زندانیان، از تمام قضات خواسته بود تا اطلاع ثانوی از «صدور قرارهای تأمین منجر به بازداشت، جز در موارد ضروری اجتناب کنند».

شیوع ویروس کرونا در ایران روند نگران‌کننده‌ای دارد و تا کنون طبق آمار رسمی اعلامی مقامات ایران، بیش از ۳۸ هزار نفر به این ویروس مبتلا شده‌ و ۲۶۴۰ نفر نیز جان باخته‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه دو زندانی فراری در ایتالیا به نگهبانان: کار مهمی داریم، زود بر می‌گردیم

تمدید یک‌ماهه مرخصی زندانیان در ایران؛ مرخصی برخی فعالان تمدید نشد

۷۵ نفر «با حفر تونل» از زندانی در پاراگوئه گریختند