وزیر خارجه ایتالیا: در حال جنگ با دشمنی نامرئی هستیم

وزیر خارجه ایتالیا: در حال جنگ با دشمنی نامرئی هستیم
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لوئیجی دی مایو همزمان با شیوع ویروس جدید کرونا ضمن دفاع از ایجاد «اتحاد بین‌المللی بزرگ برای واکسن‌ها» تاکید می‌کند که «نمی‌توانیم اجازه دهیم که واکسن فقط برای عده خاصی باشد. واکسن باید برای همه باشد.»

ایتالیا اولین کشور غربی بود که با وضعیت اضطراری به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا روبرو شد. از واکنش دولت ایتالیا در قبال این بحران تحت عنوان «رویکرد ایتالیایی» یاد می شود. 

ایتالیا در میان کشورهایی اروپایی تاکنون سنگین ترین خسارت جانی را در مواجهه با شیوع این بیماری گیر متحمل شده است. آخرین آمار که روز پنجشنبه منتشر شد از جان باختن ۸۲۱۵ نفر در این کشور حکایت داشت. این در حالی که ۸۰۵۸۹ نفر نیز تاکنون در ایتالیا به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده اند. برای بررسی بحران شیوع نوع جدید ویروس کرونا با لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: آقای وزیر از اینکه دعوت ما را پذیرفتید سپاسگزارم. آمار منتشرشده امیدبخش به نظر نمی رسند. ایتالیا تصمیم گرفته است مسیری را که کره جنوبی و چین در پیش گرفتند طی نکند. مشکل کار اکنون کجاست؟

لوئیجی دی مایو: «بیش از یک هفته است که ایتالیا سخت گیرانه ترین تدابیر را برای جلوگیری از رفت و آمد مردم به اجرا گذاشته است. این سخت گیرانه ترین طرحی است که یک کشور غربی به ویژه در میان کشورهای اروپایی اجرا کرده است. این رویکرد ما برای خروج هر چه سریعتر از این بحران است. اکنون "رویکرد ایتالیایی" که در آن سخت گیرانه ترین مقررات در مقایسه با دیگر کشورها اجرا می شود به سر زبان ها افتاده است. ما ناگزیر هستیم این تدابیر را در چهارچوب قانون اساسی انجام بدهیم هرچند شهروندان محدود می شوند و از برخی حقوق و آزادی های اساسی خود نیز محروم می شوند.»

ایتالیا کشوری نیست که به دنبال دریافت کمک بترسد که مجبور شود در مقابل سایر کشورها سر تعظیم خم کند.
لوئیجی دی مایو
وزیر خارجه ایتالیا

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یورونیوز: آقای وزیر ما شاهد شکاف در اتحادیه اروپا در زمینه مدیریت این بحران هستیم. برخی از کشورهای عضو بدون هیچ نظم و ترتیبی تصمیم های خودشان را گرفته اند. شاهد بسته شدن تدریجی مرزها در داخل اتحادیه اروپا و تعلیق شنگن بودیم. برخی از این وضع به عنوان آغاز شکست اتحادیه اروپا یاد کرده اند. از نظر شما آیا ما در زمینه اتحاد در اروپا به نقطه ای غیرقابل بازگشت رسیده ایم؟

لوئیجی دی مایو: «مطمئنا این بحران جهانی مسئولیت سنگینی برای اتحادیه اروپا به همراه دارد. اکنون دوره ای حساس برای اتحادیه اروپا محسوب می شود. مثل همیشه وقتی با چالش های پیش بینی نشده روبرو می شوید به تدابیر فوق العاده نیاز داریم. ما نمی توانیم با ابزارهای معمولی به بحرانی فکر کنیم که اکنون در حوزه سلامت و اقتصاد با آن روبرو هستیم و کل اروپا را وارد دوران رکورد خواهد کرد. به همین دلیل این خیلی مهم است که شاهد درخواست برای اوراق قرضه یورو از سوی همه نیروهای سیاسی هستیم، حتی آنهایی که ممکن است به دنبال ترک اتحادیه اروپا بوده باشند. این حرفی است که به عنوان نماینده ایتالیا مطرح می کنم. اوراق قرضه یورو فرصت بزرگی برای اروپا است تا نشان دهد که می تواند به چنین بحرانی واکنش نشان دهد. این درست است که همه ما امروز با اوراق قرضه یورو باید خطر کنیم اما فردا می توانیم فرصت های بزرگی را با یکدیگر به دست بیاوریم. ما مجبوریم برای دستیابی به واکسنی که برای همیشه از مردمان محافظت کند تلاش کنیم، نمی توانیم این امر را به تاخیر بیاندازیم. چگونه می توانیم روند دستیابی به واکسن را تسریع کنیم؟ با یک "اتحاد بین المللی بزرگ برای واکسن ها! نمی توانیم اجازه دهیم که واکسن فقط برای عده خاصی باشد. واکسن باید برای همه باشد.»

یورونیوز: در مورد واکنش های اقتصادی صحبت کردید. اروپا از یک طرف با طرح ۷۵۰ میلیارد یورویی بانک مرکزی اروپا واکنش نشان داده است و از سوی دیگر طرح ثبات اقتصادی به حالت تعلیق در آمده است. شما به اوراق قرضه یورو اشاره کردید. این تدابیر برای ایتالیا به چه معناست و این کشور چگونه از آنها استفاده خواهد کرد؟

لوئیجی دی مایو: «فکر می کنم تعلیق طرح ثبات اقتصادی نشانه مهمی است از این که اروپا، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو دشواری وضعیتی را که ایتالیا و همه ما با آن روبرو هستیم درک کرده اند. تعلیق طرح ثبات باید با حمایت بانک مرکزی اروپا در زمانی که اوراق قرضه دولتی عرضه می کند همراه باشد. ما همچنین به دنبال پیروی از دستورالعملی هستیم که ماریو دراگی اخیرا مطرح کرد. در زمان جنگ کشورها باید بدهکار شوند تا بتوانند سرمایه گذاری کنند. روشن است که این بدهی باید مورد حمایت بانک مرکزی باشد. ایتالیا اکنون در حال جنگ با دشمنی نامرئی است و آن دشمن ویروس است. از نظر اتحادیه اروپا مشاهده اینکه دومین قدرت تولیدکننده اش یعنی ایتالیا به مشکل بربخورد به نفع هیچ کس نیست. همه در اتحادیه اروپا باید به این نکته باور داشته باشند که اتحادیه اروپا بدون ایتالیا نمی تواند وجود داشته باشد. بازار مشترک اروپا بدون نیروی تولید و ظرفیت کارآفرینان ما وجود نخواهد داشت.»

چگونه می‌توانیم روند دستیابی به واکسن را تسریع کنیم؟ با یک "اتحاد بین المللی بزرگ برای واکسن ها! نمی توانیم اجازه دهیم که واکسن فقط برای عده خاصی باشد. واکسن باید برای همه باشد.
لوئیجی دی مایو
وزیر خارجه ایتالیا

یورونیوز: به چین بپردازیم. ایتالیا پیش از همه گیر شدن بیماری در سطح جهان تکیه گاه چین در اروپا بود. پس از آن شاهد بودیم که هراس از گسترش بیماری در ایتالیا باعث شد روابط دیپلماتیک بین دو کشور کمی رو به سردی بگذارد. اکنون اما مشاهده می کنیم که چین آماده است تا کمک های پزشکی و کارکنان پزشکی به ایتالیا اعزام کند. این رابطه چه تغییری کرده است؟ آیا این تنها کاری تبلیغاتی است یا کمک چین واقعا صادقانه است؟

لوئیجی دی مایو: «حتی پیش از این بحران هم ما همیشه تاکید می کردیم که به چین به عنوان یک شریک تجاری نگاه می کنیم. رابطه ما با چین همانطور که در گذشته اعلام کرده ایم نمی تواند تاثیری بر مواضع ژئوپولیتیک ما در زمینه اتحادمان با ناتو و آمریکا و در سطح اروپا بگذارد. کسی در حال حاضر نمی تواند ساز و کار کمکی را که هنوز از چین نرسیده است به عنوان تصمیمی از سوی ایتالیا برای تغییر موضع ژئوپولیتیک خود تلقی کند. ما متحد ایالات متحده آمریکا هستیم، عضو ناتو و اتحادیه اروپا هستیم. "راه و روش ایتالیا" به طور تاریخی همیشه تجسمی از ایتالیا به عنوان پلی میان غرب و شرق با رابطه خوب با تمام جهان بوده است. به خاطر همین روابط است که کشورهایی از سراسر جهان در حال کمک به ما هستند.» 

یورونیوز: روسیه با اعزام گروه کمکی قابل توجه به ایتالیا یاری رسانده است. امری که باعث شده است برخی شک و شبهه ها به وجود بیاید. این نگرانی وجود دارد که اتحادهای بین المللی پس از این بیماری همه گیر چه سرنوشتی پیدا خواهند کرد. پاسخ شما در این مورد چیست؟ هدف واقعی ماموریت روسیه چیست؟

لوئیجی دی مایو: «گفتگویی تلفنی بین نخست وزیر کنته و رئیس جمهور پوتین صورت گرفت و روسیه برای ما ماسک، دستگاه تنفس مصنوعی، کارکنان بخش پزشکی و تیم هایی برای ضدعفونی کردن ساختمان های دولتی و شهرها فرستاد. آنها به نشانه همبستگی به شیوه خودشان کمک کردند. ایتالیا کشوری نیست که پس از دریافت کمک بترسد که مجبور شود در مقابل سایر کشورها سر تعظیم خم کند. ما عضو گروه هفت هستیم و دوستان زیادی در جهان داریم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قرنطینه ایتالیا تا دو هفته دیگر تمدید می‌شود

تقسیم ثروت ۶ میلیارد یورویی‌ برلوسکونی؛ دوست دختر ۳۳ ساله ۱۰۰ میلیون یورو به ارث برد

درگذشت برلوسکونی؛ بیادماندنی‌ترین لباس‌ها، گاف‌ها و لحظه‌ها از نخست‌وزیر اسبق ایتالیا