پیشنهاد سران ۹ کشور اروپا برای صدور «اوراق قرضه کرونا»

پیشنهاد سران ۹ کشور اروپا برای صدور «اوراق قرضه کرونا»
Copyright مسعود سالاری، یورونیوز
Copyright مسعود سالاری، یورونیوز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از مدت‌ها پیش برای ایجاد ثبات در منطقه یورو و یکپارچه کردن آن، خواستار ایجاد «اوراق قرضه یورو» هستند و می‌گویند این پیشنهاد می‌تواند به بازپرداخت بدهی‌های ۱۹ کشور عضو منطقه یورو کمک کند.

آگهی

رهبران نُه کشوراروپایی از جمله امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا روز چهارشنبه در نامه‌ای به شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا پیشنهاد صدور «اوراق قرضه کرونا» را دادند.

در این نامه آمده است: «ما برای مقابله با خسارات ناشی کرونا باید بر روی یک ابزار مشترک پرداخت بدهی صادر شده توسط یکی از نهادهای اروپایی برای جمع‌آوری وجوه موجود در بازار (...) به سود تمام کشورهای عضو (...) کار کنیم».

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

سران هفت کشور دیگر اروپایی از جمله اسپانیا، یونان، ایرلند، بلژیک، لوکزامبورگ اسلوونی و پرتغال نیز این نامه را امضا کرده‌اند.

فرانسه، ایتالیا و اسپانیا از مدت‌ها پیش برای ایجاد ثبات در منطقه یورو و یکپارچه کردن آن، خواستار ایجاد اوراق قرضه یورو بوده‌اند و می‌گویند این پیشنهاد می‌تواند به بازپرداخت بدهی‌های ۱۹ کشور عضو منطقه یورو کمک کند.

آلمان با این پیشنهاد مخالف است. پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان در نشست وزیران دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا که روز سه شنبه برگزار شد با یادآوری این که این گونه پیشنهادها «مربوط به ۴ یا ۵ سال پیش است» و مناسب شرایط فعلی نیست، از همتایان خود خواست آنها را «نبش قبر» نکنند.

شکست مذاکرات وزیران

وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد اقدامات جدید هماهنگ برای حمایت از اقتصاد اتحادیه در برابر شوک کرونا به نتیجه نرسیدند و تصمیم‌گیری در این زمینه را بر عهده رهبران کشورهای خود گذاشتند.

وزیران دارایی اروپا که روز سه شنبه به مدت دو ساعت به صورت ویدیوکنفرانس با یکدیگر مذاکره می‌کردند نشست مجازی خود را بدون صدور بیانیه مطبوعاتی مشترک پایان دادند.

ماریو چنتنو، رئیس یوروگروپ، گروه وزرای دارایی منطقه یورو پس از این نشست صراحتا گفت كه بی‌صبرانه منتظر «رهنمودهای» سران دولت‌های اتحادیه اروپا در این زمینه در نشست آتی آنهاست. نشست سران اتحادیه اروپا قرار است فردا پنجشنبه برگزار شود. چنتنو گفت: «ما آماده‌ایم تا تصمیم آنها را خیلی زود عملی کنیم.»

با این حال وزیر دارایی پرتغال گفت که وزرای شرکت‌کننده در این نشست از پیشنهاد اختصاص یک کمک مالی قابل ملاحظه برای نجات اقتصاد منطقه یورو «استقبال شایانی» کرده‌اند.

این پیشنهاد در چهارچوب مکانیسمی است که «ساز و کار ثبات اروپا» یا ام‌ای‌اس نام دارد و هدف از آن کمک مالی تا ۴۰۰ میلیارد یورو به اقتصاد آن دسته از کشورهای عضو است که به وام دسترسی نداشته باشند، اتفاقی که هنوز نیفتاده است. این کمک همچنین می‌تواند به عنوان ضمانت درخواست وام برای کشورهای متقاضی مورد استفاده قرار گیرد. این مبلغ قابل توجه که به عنوان ضمانت داده می‌شود معمولا خرج نمی‌شود اما نشانه مهمی از ضمانت بازار است.

برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا به ویژه کشورهای شمالی این ساز و کار را به عنوان کمکی برای روز مبادا در نظر می‌گیرند و استفاده از آن را زود می‌دانند. وزیر دارایی هلند در نشست روز سه شنبه خواستار آن شد که این امکان مالی همچنان دست‌نخورده بماند.

این در حالی است که بیماری همه‌گیر کووید۱۹ اقتصاد اروپا را از هم اکنون به زانو در آورده و ایتالیا و اسپانیا به عنوان کشورهایی که بیشترین آمار ابتلا و تلفات از این بیماری را دارند از هم اکنون نشانه‌های رکود را در اقتصاد خود مشاهده می‌کنند.

به هر روی، مذاکره اعضای شمالی و جنوبی اتحادیه اروپا بر سر پیشنهادهای کمک مالی و طرح‌های نجات اقتصادی با وجود اختلاف نظرها بالاخره راه به جایی نبرد و نتیجه‌گیری به نشست فردا موکول شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وضع تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه ایران؛ فرانسه مصمم، آلمان خواستار بررسی‌های قانونی بیشتر است

چرا قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی برای اتحادیه اروپا و بریتانیا آسان نیست؟

اسلواکی توافق مهاجرتی اتحادیه اروپا را اجرایی نمی‌کند